Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, hehe, ai scos subiectul de la naftalina.
Tortul este super! Arata atit de elaborat si atent facut. Incredibil cita rabdare ai putut sa ai, ca sa spritezi toate bulinutele si floricelele alea, si inca de diverse culori! Cred si eu ca sarbatoritul a fost incintat, si eu sint. Apropo, l-am vazut in poze, e tare, tare dragalas, sa va traiasca multi ani si toti fericiti.
Mama, ce-as papa o felie de tort cu trufe... chiar nu l-am facut demult.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Cine imi da si mie o reteta de tiramisu? Rapid, ca arde :))) !!! Mercic:)

www.geocities.com/iulyana/emma_diana1..htm" target="_blank">Emma si Diana

poze 1,2,3,4,5,6,7





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Emma, uite reteta mea de tiramisu care nu da gres niciodata:

Tiramisu

4 galbenusuri
3 albusuri
1/4 cescuta zahar pudra
60 ml lapte
1 cutie mascarpone
1 pachet piscoturi Savoiardi (vreo 25 buc.)
350 ml cafea tare, eventual cu u plic de ness in ea
putin lichior amaretto (daca ai prin casa...daca nu ai, merge si asa!)

cacao pentru ornare

Se pune pe foc mic sau la bain marie galbenusurile frecate putin cu zaharul si diluate apoi cu laptele. Se lasa sa se ingroase crema si se da la racit.
Dupa ce s-a racit se adauga mascarpone (merge foarte bine si cea facuta de Prodlacta) si se mixeaza bine.
Acum, daca vrei sa pui albusurile batute spuma, le poti adauga la aceasta compozitie. Eu nu le mai pun, de cand cu gripa aviara, si suplinesc cu putina frisca animala sau cu o alta cutie de mascarpone, ca sa iasa mai multa crema. In cazul acesta o sa ai nevoie de mai multe piscoturi.

Intr-o tava de cozonac tapetata cu folie alimentara se pune un strat mic de crema, apoi piscoturile trecute prin cafea - cu sau fara lichior amaretto - (usor, ca sa nu se inmoaie prea mult) si peste ele crema si tot asa pana termini compozitia. Ultimul strat este de crema.
Se lasa la frigider in jur de 5-6 ore sau peste noapte.
Se rastoarna apoi pe un platou si se pudreaza cu multa cacao.

Sper sa-ti fie de ajutor.
Iese super cu cat cafeaua este mai tare...

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ghiocela spune:

Natalia, daca tot a iesit subiectul de la naftalina, te mai sacai si eu cu o intrebare. As incerca sa fac un Cheesecake a la Natalia, dar nu sunt prea lamurita in legatura cu smantana scursa. Ce cantitate de smantana trebuie sa pun la scurs ca sa-mi rezulte cele 500 de g pe care sa le folosesc la prajitura? Ai vreo recomandare privitoare la producator? Tu de care folosesti?

In rest, nu mai ai nici o reteta noua cu care sa ne rasfeti?

Merci!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielutzu spune:

Buna fetelor bucatarese!
Sa stiti ca eu nu prea am timp sa fac tot ce as vrea in ale prajiturilor, dar ma incinta ideea sa fac cind pot! Am copiat reteta de prajitura rafinata..... Voiam sa intreb: nu se coace nimic? Nu dati cu oua, rosii si alte salaturi ca nu ma pricep! Eu am oale zepter daca vrea cineva sa intrebe (off topic- sorry!)
Va pe toate fetele de la bucatarie si nu numai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Danielutzu,la prajitura Rafinata blatul se coace intr-o tava in care ai pus hartie pergament. Da, io n-am scris ca se coace. Asa e cand inventezi prajituri! Trebuia sa scriu dar am sa adaug acolo asta.
Reteta o gasesti in "Prajituri-Veronica" pe prima pagina

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aura, eu de obicei pun la scurs cam 750-800 g de smintina, iar a doua zi arunc cam un pahar de zer. Deci ramine circa 500 g. Cel mai des folosesc smintina Milli, de 20% grasime.

Nu prea am retete noi, sint intr-o etapa de lenevire, ca sa zic asa Mai fac, dar in principal retete vechi. De fapt, ar fi ceva noutati (vezi pozele din album), dar nicidecum nu gasesc vointa necesara sa redactez retetele. Plus ca ma gindesc f. serios sa renunt la subiect, sa raspund doar la intrebari, dar retete noi sa nu mai pun. Nu mai am entuziasmul de la inceput.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, aia e cumva reteta de Tiramisu din poza cu care m-ai omorit zilele trecute? Nicidecum nu mi-o pot scoate din minte, am fost prea profund impresionata.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielutzu spune:

Merci frumos Veronica!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Adriana, aia e cumva reteta de Tiramisu din poza cu care m-ai omorit zilele trecute? Nicidecum nu mi-o pot scoate din minte, am fost prea profund impresionata.



Da, Natalia, aia este reteta. E nemaipomenita!!
Chiar vroiam sa vorbesc cu tine...
Nu ma uita cu conservele alea, please!
De data asta vreau vreo 10 bucati, din care 8 simple. Cred ca am innebunit, dar ce sa fac daca m-ai intaratat???
Merci mult!

Si-ti fac si tiramisu, drept multumire!

Pupici!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput