Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

imi pare tare bine ca se vede. dupa parerea mea combinatia cu gem de caise si ciocolata nu a facut decat sa imbunatateasca gustul super al pandispanului. ce mai, extra reteta!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LACRI SM spune:

quote:
Originally posted by simona dragusin

BALBINA am o rugaminte la tine.
Vreau sa-i fac fetitei mele tort barbye dar as vrea o crema care sa nu contina ou.
De fapt eu as vrea o adaptare pt bebelusi

Mutumesc anticipat

SIMONA si PATRICIA



Poti incerca o crema din budinca si unt. Ce fel de budinca ramine la alegerea ta.Eu asa am procedat la tortul masinuta,de la aniversarea primului anisor al baietelului meu, si a iesit foarte bun.

LACRI

DULCIURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LACRI SM spune:

Si pentru ca pe 31 oct a fost ziua mea am facut un tort de ciocolata
Crema am facut-o din budinca de ciocolata frecata cu finetti.A iesit neasteptat de buna.

LACRI

DULCIURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Lacra, wow, ce frumos ai ornat tortul! Te admir pentru rabdarea cu care ai putut sa faci toate florile si frunzulitele. Ce fel de tort e, ne poti da reteta?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LACRI SM spune:

Natalia, uite povestea tortului de mai sus:
Pentru ca nu ma asteptam sa am musafiri(s-au cam autoinvitat)am fost nevoita sa improvizez.Asa ca am cumparat 2 seturi de blat de tort din comert(din acelea infoliate cate trei blaturi subtiri intr-o cutie)unul de cacao si unul simplu. Pentru crema am facut budinca din doua plicuri de budinca de ciocolata dar numai cu 500 ml lapte.Cind s-a racit am frecat-o cu o cutie de finetti(250g).Am umplut blaturile fara sa le insiropez(ma grabeam tare de tot).Pentru ca nu mi-a ajuns crema chiar la ultima foaie de blat, am improvizat din nou si am frecat un pachet de unt cu putin sirop caramel din comert.Asa am obtinut crema si pentru ultima foaie de blat.Am introdus tortul la frigider pina a doua zi, cind l-am tras in ciocolata si l-am ornat cu trandafiri.Spre surpinderea mea blaturile s-au inmuiat bine de tot chiar daca nu le-am insiropat.A fost o improvizatie reusita.

LACRI

DULCIURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Natalia, sambata am facut un tort diplomat -teren de fotbal- si un tiramisu, pe langa prajitura cu lapte condensat (fie vorba intre noi, a ramas in camara, "uitata"... si halita mai apoi de noi doi...)

Va pup,

Edit: Bonus!
Mariti poza ca altfel avem ochii deformati...;)

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Wow, Adriana, oooffff, pling de pofta linga poza cu tiramisu
Remarc ca terenul de fotbal se executa extrem de usor, asta daca nu te apuci sa modelezi singur figurinele bravo, e de efect. Ideea a fost doleanta sarbatoritului sau surpriza ta pentru el?
Apropo, pustiul iti seamana tare mult. La multi ani, desi cu intirziere, sa-ti traiasca si sa aiba parte numai de lucruri bune in viata!


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Da, se face extrem de usor. Decoratiile sunt de la Wilton, din spatele magazinului Cocor.
A fost surpriza pentru el, desi le cumparasem pentru ziua lui taica'su, in vara...

Da, multa lume zice ca-mi seamana. Aduce cu Vlad numai la ochi, desi nu totalmente...

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia, desi a trecut ceva timp (am inceput serviciul si timp ...ioc), iata si Thomas-ul cu trufe facut de ziua lui Vlad al meu. E un Thomas ff stilizat, dar important e ca Vlad l-a recunoscut

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

eu pe aici is mai rarutza,ca-s cam grasuta
dar daca tot am intrat , tre' sa aleg ceva bunut pentru maine.cred ca pandispan fac si eu,mi-a facut pofta roxana cu pozele ei.

Natalia-ma intrebai de animalele de pe tort-da,eu le-am facut.n-am reusit sa pun poza mai mare,a trebuit sa o micsorez pt. ca nu se incarca.

alinam- tortul caramel l-am facut asa :am facut crema caramel dupa reteta clasica numai ca am pus un ou in plus pt. o consistenta mai mare a cremei.blatul l-am facut din biscuiti petit beurre pisati,zahar caramel pisat si parca si niste migdale macinate.am amestecat totul cu sirop caramel,i-am dat o forma rotunda si am asezat peste crema de zahar ars racita,am rasturnat pe platou si decorat ca-n poza.



Intr-o lume ideala tata e acasa, vinul e bun si limpede, nu a plouat si n-a dat bruma...(Oana Prisecaru)

Mergi la inceput