Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elbi spune:

interesanta reteta, adriana! are chiar gustul laptelui condensat caramelizat?

natalia, ma alatur si eu celor care te indeamna sa ne mai imbii cu cate ceva, mai ales, acum de sarbatori...
hai ca faci tu ceva nou pentru printisorul tau vlad...
oricum, datorita tie m-am apucat si eu de dulciuri. deja clubul brownies, tortul truffle si biscuitii cu ovaz are nenumarati membri, iar retetele tale au facut inconjurul...facultatii

maria si baietii(2002, 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Da, Natalia, are acelasi gust, doar un pic mai dulce. Ma gandesc ca daca se pune mai putin zahar iese ca cel din conserva, dar mi-e teama ca poate nu se ingroasa cum trebuie...

Deja este aproape terminata...Si Mihnea haleste la greu, ghinionul lui ca nu-i dau cat vrea!

Asteptam cu interes prajitura cea noua.


Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Dragele mele, realizat "napolitana Natalia". Buna rau la gust, desi am gustat doar crema de pe cratita, prajitura e la rece cu o greutate in cap . Pare sa se intareasca destul de bine. Cred ca am s-o tai maine,deja e tarziu.
Am fiert 1l lapte cu 350g zahar. Dupa mine e suficient de dulce, nu e dulcele ala "lesinator". Am pus cam 300g nuci macinate si unt...dupa ochi, mai putin de un pachet . Am avut 5 foi de marimea unei coli A4 si crema mi-a ajuns la fix. Revin maine cu alte impresii si poate-o si pozez.


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Hihi, asta e mai degraba "Napolitana Adriana", ca ea a fost prima care a facut laptele caramelizat singura.
Bumbacel, ma bucur ca ti-a iesit si tie. Sa vezi ca miine se va taia perfect si se va minca, hehe, cu viteza luminii.
Cit timp ai fiert crema?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Hihi, crezi ca am mai asteptat pana maine? Ia uite-o aici. Am fiert laptele 2 ore. E tare buna si arata bine, pe mine nu m-a ajutat lumina si poza nu e intocmai cu realitatea.


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Adriana, mersi de reteta!

Bumbacel, bravo, arata bine!

Ma cam imbiati si pe mine cu napolitana asta. Natalia, pot folosi o cutie de lapte caramelizat? Ajunge?

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

natalia, sper ca ai glumit cand ai zis ca renunti la subiect?! pai tu iti dai seama cate gospodine ai creat si cati barbati fericiti ai facut? e drept ca nici eu nu mai fac attea prajituri ca la inceput (la inceputul subiectului tau, adica) dar tot intru pe aici in ideea ca mai vad pe la tine vreo poza sau reteta.
asa ca... nu ne lasa!!! e cel mai tare subiect la sectiunea sta! hai-na-ta-lia! hai-na-ta-lia!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

quote:
Originally posted by madalinad

natalia, pai tu iti dai seama cate gospodine ai creat si cati barbati fericiti ai facut?


Confirm ca asa este. Eu m-am facut mai gospodina de cand am inceput sa fac retetele Nataliei. Inainte nici tava nu aveam...

Lilia si Amelia(26.09.2004)

Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, felicitari, ti-a iesit o super prajitura! De gust nu-mi zice, e unul din drogurile mele, asa ca stiu.

Oana, la o cutie de lapte caramelizat folosesti o jumatate de pachet de unt si vreo 150 g nuci. Foi nu stiu cite merg, depinde de marimea lor. Unge si tu cite iti ajung, dar sa fie macar 2 straturi de crema, adica 3 foi.

Madalina, Lilia, multumesc de incurajari.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia, mai intai iti multumesc frumos de complimente, venind din partea ta...m-au facut sa ma simt tare bine...nu a fost el chiar perfect, dar a fost bun si bucuria pe masura. Si te rog sa te mai gandesti, draga mea, chiar asa, cate am invatat de la tine , ar fi pacat. Eu votez ptr sustinerea subiectului pana in panzele albe.
Citesc, dar intru mai rar, sunt mamica in campul muncii deja.
Numai bine

aime si Vladimir

Mergi la inceput