Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (13)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, n-am postat nicaieri reteta de quiche (inca). E o improvizatie dupa mai multe retete gasite pe net.

Quiche (tarta cu umplutura nedulce)

Aluat:
250 g faina
un virf de cutit praf de copt
un virf de cutit sare
125 g unt
150 g smintina/iaurt

Se freaca untul cu faina, sarea si praful de copt, pina iese ca niste firimituri. Apoi se adauga siminta si se framinta aluatul, nu foarte mult, cit s-a format o bila. Se poate face si la robot. Se lasa sa stea o jumatate de ora, apoi se intinde intr-o forma, pe fund si pereti, formind borduri de circa 3-4 cm.
Se prepara
umplutura:

300-400 g piept de pui
4-5 cepe
200 g ciuperci
2 legaturi ceapa verde

Se taie pieptul de pui cubulete mici si se caleste intr-o tigaie cu putin ulei. Se adauga ceapa taiata jumatati de rondele subtiri. Se mai caleste nitel, apoi se adauga ciupercile feliate. Se mai tine putin pe foc, pina se evapora lichidul. Se sareaza si se condimenteaza.

Dupa ce s-a racit un pic, se pune umplutura in forma, se imprastie uniform, deasupra se rasfira ceapa verde taiata. Si se toarna urmatoarea compozitie:

4 oua
300 ml lapte
150 g smintina
sare
100 g de cascaval ras, dupa preferinta (eu n-am pus)

Se da la cuptor, la foc mediu spre mic (160-170 C), timp de 60-70 minute. Se lasa in cuptorul stins pina se face calda, numai buna de mincat.

POZA
In tarta din poza eu am pus si niste broccoli, o data cu ceapa verde.


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Salvat, salvat si eu!
Si am mai vazut prajitura cu visine...

Gratiela, mamica strumfilor Maria si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004

Salvat, salvat si eu!
Si am mai vazut prajitura cu visine...




Prajitura aia e tot improvizata. Sa vad daca imi aduc aminte ce am pus in ea.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia, cu intarziere felicitari, sarcina si nastere usoara!
Mi-ati starnit si mie curiozitatea cu faimosul krem, o sa-l fac probabil sapta viitoare, pe sapta asta mi-am propus amandine, ca n-am mai facut demult tare si deja am luat toate ingredientele. Blatul de la krem se insiropeaza de la crema? Si cat trebuie lasata pana se insiropeaza? Pentru crema pot sa folosesc si creme ole cu cioco?
Multumesc anticipat.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Natalia, cu intarziere felicitari, sarcina si nastere usoara!
Mi-ati starnit si mie curiozitatea cu faimosul krem, o sa-l fac probabil sapta viitoare, pe sapta asta mi-am propus amandine, ca n-am mai facut demult tare si deja am luat toate ingredientele. Blatul de la krem se insiropeaza de la crema? Si cat trebuie lasata pana se insiropeaza? Pentru crema pot sa folosesc si creme ole cu cioco?
Multumesc anticipat.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect




Alina, multumesc pentru urarile frumoase!
Blatul de la krem iese de la sine f. moale si parca insiropat, si da, se mai insiropeaza si de la crema in timp. Dar nu e nevoie sa o lasi prea mult timp, decit atit cit sa se prinda glazura si sa se intareasca crema nitel, vreo ora, zic eu. Pentru crema poti folosi praful cu cioco fara nici un fel de probleme, o prietena de-a mea, mare amatoare de ciocolata, face prajitura aceasta numai cu creme ole de ciocolata.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Urmareste vreuna din voi emisiunea de pe Euforia,aceea cu dulciuri...nu stiu cum se numeste exact......? Mi-a cam facut cu ochiul Blondina pe care a preparat-o tanti...


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

buna la fetele gospodine

Nataly felicitari si iti doresc o sarcina usoara si un bb sanatos ,revin cu placere sa te intreb de o reteta de tort dar daca se poate unul mai dietetic pt ca este ziua lui tata meu(18 feb) care are diabet si nu stiu ce sa ii fac??!! ,te-am auzit odata ca si tu ai pe cineva in familie cu aceasta problema de sanatate,de accea am indraznit sa te intreb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Natalia, merci.Mie brocoli imi facusera cu ochiu, ca tare imi plac.Sapt viitoare cred ca fac.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by nanadana

buna la fetele gospodine

Nataly felicitari si iti doresc o sarcina usoara si un bb sanatos ,revin cu placere sa te intreb de o reteta de tort dar daca se poate unul mai dietetic pt ca este ziua lui tata meu(18 feb) care are diabet si nu stiu ce sa ii fac??!! ,te-am auzit odata ca si tu ai pe cineva in familie cu aceasta problema de sanatate,de accea am indraznit sa te intreb



Dana, intr-adevar, sotul meu e cel care are diabet. Dar eu nu fac nimic dietetic special pentru el. Sotul isi permite sa manince si dulciuri obisnuite, dar in cantitati mici, iar glucidele le arde cu insulina sau miscare. Experienta in dulciuri dietetice nu prea am, dar pot sa-ti recomand deserturile unde intra f. multe fructe. De exemplu, poti face o tarta cu un strat subtire de blat (sa inlocuiesti zaharul din aluat cu indulcitor). Peste blatul copt pui multe fructe (bananele si strugurii ar fi de evitat), iar peste fructe torni un jeleu preparat tot cu indulcitor. Mi se pare un desert frumos, bun si foarte potrivit pentru suferinzii de diabet. Daca vrei, poti calcula numarul de carbohidrati (glucide) pentru desertul preparat, astfel ca tatal tau sa stie cite glucide consuma la o masa, in caz ca tine un regim mai strict. Imi zici daca te intereseaza, si-ti explic procedura, e f. simpla.
La multi ani tatalui tau si multa sanatate!

Multumesc si tie de urari!


Miha, eu abia de curind am acces la postul asta, de vreo 3-4 zile. Ia zi-mi, despre ce emisiune e vorba, in ce zile si la ce ora o arata?
------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Balbina
Miha, eu abia de curind am acces la postul asta, de vreo 3-4 zile. Ia zi-mi, despre ce emisiune e vorba, in ce zile si la ce ora o arata?



De luni pana joi la ora 19.30. Dar nu te astepta la cine stie ce...is praji de-ale sefeistice.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput