Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (13)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, merci, incerc sa ma uit, la ora aia am taman program complet cu fiu-miu, sa vad daca ma lasa.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Natalia ce veste mare,felicitari.sa fie intr-un ceas bun si sarcina usoara.
saptamana trecuta am facut Krem,de data asta am pus si galbenusele.a iesit super ,am primit felicitari de la soacra.am reusit sa-i fac poze da numai inreg,ca la sectiune n-am mai avut la ce.
intentionez sa fac si prajitura cu mere cat de curand.de fapt saptamana viitoare finutul meu face 2 ani si m-am gandit sa-i fac aceasta prajitura ,iar deasupra sa pun crema de vanilie(cea de ecler).voaiam sa intreb tava cam ce dimensiune are?cea de la cuptor e buna?
si ca sa contribui si eu cu ceva ,nu doar sa fur ,va impartasesc o reteta de prajitura f usor de facut si gustoasa.


PRAJITURA CU FOI DE NAPOLITANA

2 FOI NAPOLITANA de dimensiunea unei coli A4(sau rotunda)
4 oua
1 ceasca de cafea cu zahar
1 ceasca cafea cu faina
1 cescuta de nuca taiata
1 cescuta rahat divers colorat taiat cubulute sau stafide sau amestec din cele 2
arome
1/4 pach margarina Unirea
blatul
cele 4 albuse se bat spuma cu 1/2 cesca de zahar.adauga faina, nuca si rahatul sau stafidele date prin faina.se amesteca de sus in jos.se coace in tava cu hartie de copt cam 10-15min .in cuptorul incins.
crema
4 galbenuse cu cealalta 1/2 cesca de zahar si 1/4 margarina ,coaja de portocalase pun la fiert pe bain-mare.se fierba pana devine grosa ca smantana.
blatul se unge pe o parte cu 1/2 din crema se pune foaia de napolitana.se intoarce se unge si partea cealalta si se lipeste foaia.arata asa ca nuga,cu crema pe post de lipici intre blat si napolitana.se pune sub o greutate macar 15 min apoi se poate servi.
personal nu fac crema pe baie de apa ca se ingrosa mai greu.asa ca pun direct pe flacara si amestec mereu cu batul de la mixer pe post de tel.
ceasca este cea mai mare cu care se bea acum cafaea cred 150ml,iar cescuta cea de pe vremea mamelor noasre.















Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Laura, iti multumesc si tie pentru urari!
Eu nu stiu exact ce dimensiuni are tava de la cuptor, dar pentru prajituri eu folosesc alte tavi, special cumparate in acest scop. Tava pe care o folosesc la majoritatea prajiturilor are dimensiunile de 20/30 cm. Si prajitura cu mere o fac in aceasta tava. Daca cea de la cuptor este mai mare, mareste cantitatile.
Ce reteta interesanta ai postat tu. Din pacate, de cind cu sarcina, mi s-a taiat de facut dulciuri. Si am peste 2 saptamini de facut pentru cineva 3 torturi si o portie de brownies, of. Sper sa ma umplu de curaj pina atunci.

Am fost azi la Cora si mare mirare, mi-au facut cu ochiul niste prajituri. Si cum nu puteam sa ma hotarasc, am cumparat trei: tiramisu, merengue si savarina. Vai, si ce dezamagire acasa, erau nasoale rau de tot. Mi-am taiat doar cite un sfert din fiecare si nici n-am putut sa le termin. Chiar asa de tare se altereaza perceptiile in sarcina?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia, mersi mult de lamuriri. Si eu sunt mare amatoare de cioco, la fel ca prietena ta, de asta ma interesa sa stiu daca pot face praji numai cu crema de cioco.
Cat despre prajiturile de la Cora, si eu mi-am luat o amandina de la ei, acum catva timp si sa stii ca nu mi-a placut deloc.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

natali mersi da este o idee buna cu tartele,dar din astea tot papa ca aici este prajitura de baza si intreadevar si el mai poate sa pape praji normale deci nu este la un regim stric,ti_as fi recunascatore daca mi_ai explica procedura de calcularea glucidelor ,iti multumesc pt urarile lui tata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

nana poate ar merge si un blat facut cu indulcitor, iar la crema sa folosesti ciocolata dietetica cu frisca? (eu am o reteta unde se foloseste 350 de grame de cioco si 300 ml frisca, sa folosesti frisca naturala, pentru ca frisca vegetala are adaos de zahar din cate am vazut eu). Asta ca sa fie altceva decat tort cu fructe.
Daca erai aici te trimiteam undeva sa cumperi, unde ne-am facut tortul de nunta ne-a facut o portie speciala pentru nasa mea de botez, care e diabetica.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

Zilele trecute am factut a doua oara biscuitii cu ovaz, de data asta am macinat bine flugii de ovaz, si pentru ca nu am avut nuca am pus alune, macinate si ele dragutele impreuna cu fulgii de ovaz ca sa iasa fine fine de tot, ei na, cat se poate acolo in masina.. Biscuitii au iesit buni, amica mea cu bebe de un an mi-a cerut reteta, i-am dat-o, dar ea a mancat mai mult decat bebele, iertati-i...
Data viitoare as vrea sa incerc reteta de parjitura cu morcov, intrebarea mea este daca pot sa reduc cantinatea de ulei la jumatate? Iese la fel de umflatica? Pt ca as vrea sa fac o reteta pentru copii deci as reunta la ulei daca nu e nevoie de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Salut salut!

Joi este ziua sotului meu si trebuie sa fac prajituri sa ia la serviciu. Ghiciti ce am sa fac!
DAR pe langa Krem, trebuie sa mai fac ceva. Sunt 30 de persooane!

M-am gandit sa fac 2 Krem, un Tort nemtesc si inca ma gandesc la a treia prajitura. Nu sunt decisa daca sa fac Brownies sau nu. Ce alta prajitura care sa ne faca papilele sa explodeze ai acolo in lista Nati???
M-am uitat pe poze si am ceva intrebari:

O noapte la venetia este ca un pandispan in 3 culori?
ladys fingers e gustos? Cum este crema alba din interior?

Cu ce as mai putea impresiona in afara de cele 3 amintite sus?

Bine... si sa imi extind si eu universul de prajituri preferate. Nu prea am tim sa incerc ceva de aceea as merge la sigur
Pllsss fanii Krem ce praji va mai place?

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

de fapt...exista ceva care sa nu fie gustos in lista ta ? cred ca asa imi raspunzi mai usor
Nu



www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Arata foarte bine prajitura fanta. Nu am gasit reteta. Este ca un crem cu alta glazura?
Unde gasesc lapte condensat?

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput