Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Miha, frumosi copiii din poza, dar clatitele unde sunt? Ca ma pregatisem...

Ce face burtica?

Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Gratiela,se pare ca de la burta mi se trage! Am corectat acum!

Miha si Robert


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Hai ca devine haios deja lumea scrie impresii despre o reteta pe care eu inca nu am postat-o. Trebuie sa remediem treaba. Deci,

Clatite cu visine si frisca
E un desert f. popular in Basarabia, practic orice gospodina il face mai ales de sarbatori. E unul din deserturile mele preferate, gustul copilariei mele, ca sa zic asa (unul din ele)

Nu dau cantitati exacte, intrucit de fiecare data fac ochiometric.
E nevoie de:
Clatite
Visine proaspete sau congelate, fara simburi, de preferinta NU din compot, adica sa fie acrisoare
Smintina, zahar, vanilie

Se fac clatite subtiri dupa reteta preferata. Se prepara frisca din smintina batuta cu zahar si vanilie. Se unge fiecare clatita cu putina frisca, se pune un rind de visine, se ruleaza si se aseaza pe un platou dreptunghiular. Fiecare strat de rulouri se unge din abundenta cu frisca. Rulourile se aseaza fie in forma de piramida, fie se pun intr-o forma de chec, tapetata cu folie (in acest caz, desertul se va rasturna ulterior pe platou). Se pune la frigider si se tine citeva ore (minim vreo 4). Inainte de servire, se presara cu ciocolata rasa sau cu cacao, apoi se portioneaza.
POZA cu piramida mai darimata.
POZA cu desertul facut in forma dreptunghiulara.

Miha, sa va fie de bine, ma bucur ca ai gasit puteri sa gatesti acum, si ce ma bucur ca ti-a si placut!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

cu prajitura cu crema de ananas - foarte buna pt zilele calduroase, e extrem de racoritoare.

Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gratiela nu ne dai si reteta? Ca tare bine arata (si unde mai pui ca sotzul se da in vant dupa ananas).

Nati si nu-s cam acrisoare clatitele daca visinele sunt fara nimic pe ele?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, mmm, ce mi-ai facut cu prajitura ta, a trebuit sa fug la magazin dupa ceva dulce, ca muream de pofta! Vreau si eu reteta.

Alina, combinatia dintre acrisor si dulce e perfecta, doar clatitele si frisca sint dulci. Totul se compenseaza, te asigur.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Sa va povestesc desertul inovat de mine aseara:
BUDINCA PE PAT DE PISCOTURI CU PIERSICI
- intr-un vas (eu am pus intr-un yena dreptunghiular) se pun piscoturi de sampanie; peste acestea se adauga fructele de la un compot de persici decojite si apoi 2 budinci de vanilie (dintr-acelea instant). Se lasa la rece pana a doua zi, pentru a se patrunde si picoturile; este bun racoritor si la indemana.

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Aoleu, Nati, te-am pus pe drum
Iaca si reteta, pe cuvant ca nu mai stiu de unde o am, am ales-o din lista lunga cu prajituri ce-si asteapta randul, pt ca citind-o mi-am dat seama ca e tare potrivita pe caldura:

Prajitura cu crema de ananas

BLAT:
6 albusuri
240 g. zahar
120 g. nuca de cocos
1 vanilie
2 linguri faina
CREMA:
1 compot de ananas,
6 ling. zahar,
6 galbenusuri,
1 budinca de frisca,
unt.

BLAT: Din ingredientele pentru blat mentionate mai sus se face un blat care se coace la foc mic pana se rumeneste usor deasupra.

CREMA: Zaharul se freaca cu galbenusurile apoi se pune budinca si siropul din compot. Se da la foc mic si se amesteca bine pana se ingroasa.
Dupa ce s-a mai racit, se amesteca cu untul si se adauga ananasul taiat marunt si scurs.
Peste blatul racit se pune crema apoi se rade ciocolata.

Observatiile mele:
- mie mi-a iesit blatul destul de inalt, pt ca l-am copt in tava rotunda detasabila, ca urmare l-am taiat in doua si am pus 2 straturi de crema. Insa cred ca intr-o tava dreptunghiulara de 20/30 nu iese la fel de inalt si atunci merge un singur strat de crema.
- in crema am pus aproape un pachet de unt si mi s-a parut cam mult, in sensul ca a iesit cam molcuta crema. Data viitoae o sa pun doar jumatate de pachet - 100 g.
- pe deasupra am presarat nuca si ciocolata rasa.
- si inca ceva: se mananca f f rapid


Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Fetelor dragi,

Eu tot trag pe-aici cate o privire ca timp nu prea am sa purced si eu la treaba. Bravo voua ca reusiti sa pregatiti atatea bunatati!

Dar, duminica asta il sarbatorim pe sotiorul meu cel drag cum se cuvine (sapt viitoare e ziua lui, dar cum cade la mijlocul sapt o sa avem doua petreceri, duminica asta si duminica cealalta). Asadar, pt duminica asta o sa reeditez minunatia de tort de ciocolata cu trufe, o sa fac pt prima data un tort cu capsuni inventat de mine insami (aluat foietaj, crema de la cremsnit si capsuni cu jeleu rosu pt tarte cu fructe de la Dr.Oetker).

As vrea tare mult sa o rog pe Alynutza sa posteze reteta de la eclerele cu cafea (ma intereseaza in special crema si fondantul ca retete de choux-uri am o droaie in franceza) ca tare as face cateva si din astea. Ma gandeam sa congelez o parte din eclere, dar ma intreb cum ar fi mai bine: neumplute sau chiar umplute si cu fondant?

Va urez spor la prajiturit tuturor si o sa revin cu poze si impresii.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Danyce, ce bine-mi pare sa te revad in acest subiect!
Reteta de eclere data de Alynutza exista in lista cu retete de pe prima pagina, dar crema si fondantul de ness cred ca nu le-am scos in evidenta, sorry. Daca le va mai scrie Alina inca o data, am sa le trec si pe ele in lista.
Eu eclerele le-as congela umplute sau nu, in orice caz fara fondant. Mi-e sa nu se condenseze umezeala pe el in timpul decongelarii.
Tortul cu foietaj, crema de cremsnit si fructe mie imi seamana a prajitura millefeuille, am gustat de citeva ori (cumparata), mi s-a parut f. buna, numai ca era mai complicat de taiat/muscat, intrucit foietajul nu se inmoaie asa ca un alt blat.
Mult spor la treaba si astept sa revii cu poze!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput