Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Merci mult Alynutza pt reteta! Pana la urma o sa adaptez reteta ta pt ca o sa amestec mascarpone cu creme patisserie si un strop de frisca. Sunt curioasa tare ce va iesi.
De asemenea, merci Natalia pt ponturi! Si sa stii ca nu e millefeuille tocmai pt stiu cat ce greu se taie ca am facut candva millefeuille cu crema de lamaie.Acum doar baza o fac din aluat de foietaj, de fapt e o tarta putin mai inaltuta umpluta cu crema de cremsnit, cu capsuni din belsug peste si cu jeleu de capsuni turnat deasupra.Tocmai am luat niste capsuni cam maruntele, dar delicioase, de la piata.

Dar prima data fac trufele. Pana adorm diseara le termin eu pe toate.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Daniela te asteptam cu poze si impresii.

Aici si aici este tentativa mea de weekend. Am si sectiunea si o felie. M-a cam chinuit, dar a iesit bun si de efect.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, intr-adevar e de efect tortul tau! E foarte, foarte frumos, ce-mi place cum arata! Ce fel de procedeu ai folosit? Stiu ca exista mai multe metode de a obtine ornamentul de sah in sectiune. In ce a constat chinul mai exact? Tortul l-ai facut cu vreo ocazie sau pur si simplu, din dorinta de a testa o reteta noua?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia pentru a obtine efectul de sah am facut asa: am pus cele doua feluri de aluat (cu cacao si simplu) in pungi (ca n-am avut cornet cum zicea la reteta) si in tava am facut cercuri concentrice din aluat: primul negru pe marginea vasului, urmatorul alb, apoi iar negru, iar alb, pana am ajuns in mijlocul tavii. La doua blaturi am inceput cu negru, iar la unul cu alb, iar cand le-am suprapus, au iesit in tabla de sah. Cu ce m-am chinuit, pai la reteta aveau 3 tavi de aceeasi dimensiune, eu am una singura, asa ca nu mi-am dat seama si la al treilea blat am ramas fara coca. Iti imaginezi ce fain a fost sa ma apuc sa mai prepar putina coca. In plus, din cauza asta, ultimul blat n-a fost la fel de crescut ca si celelalte (ca a avut mai putina coca), norocul ca nu se observa.
De facut l-am facut pentru mine, ca a fost ziua mea saptamana trecuta .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Am auzit ca pe Mihai Bravu este o cofetarie unde se fac torturi in ce forma vrei; sambata iau motul baiatului si vreau sa-i fac un tor in forma de jucaria preferata. Aveti idee despre ce cofetarie este vorba? Sau stit vreo alta cofetarie care sa faca torturi personalizate (nu gen PhotoCake)??

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, nu stiam ca a fost ziua ta La multi ani! Sa fii fericita si sanatoasa! Sa te aprecieze cei dragi si sa te bucure viata numai cu lucruri bune!
Despre tortul sah, uite www.good-cook.ru/tort/tort_117.shtml" target="_blank">aici este descrisa o metoda (textul e rusesc, dar ma refeream la poze, care sint destul de explicite), iar www.good-cook.ru/tort/tort_249.shtml" target="_blank">aici o alta metoda. Cica exista si forme speciale cu despartitoare, in care torni aluat de ambele feluri, arata cam www.cybercakes.com/Pans/checkerboard.jpg" target="_blank">asa. Astea te scapa de turnatul aluatul cu cornetul. Sint curioasa daca or exista si in Ro asa fel de forme.

Roxana, din pacate nu pot sa te ajut, nu prea sint in tema cu cofetariile. Poate scrie cineva care a comandat de curind un tort personalizat.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia multumesc de urari.
Eu am pus aluatul crud in cercuri concentrice, si s-a copt asa. Nu mi s-a parut mare filozofie, mai degraba ma luam de cap daca trebuia sa ma apuc eu de decupat dupa copt. Plus ca asa iese un blat unitar, se tine deolalta, nu sunt probleme la asamblare. Singura problema a fost cu cantitatile, care problema s-ar fi rezolvat daca aveam 3 tavi identice sau daca studiam mai cu atentie reteta inainte sa ma apuc, fiindca scria sa faci in cornet o gaura cu diametrul de 12 mm, eu am taiat la marea plezneala si fiind si prima data cand am facut reteta n-am putut aprecia.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Asadar, tortul cu capsuni si crema de vanilie, eclerele cu ness si tortul de ciocolata fara trufe:))) (trufele nu am mai apucat sa le finisez si le-am lasat in congelator pana la urma, o sa le folosesc cu alta ocazie.

Impresii: tortul cu capsuni s-a devorat primul ca era cald si oamenii doreau ceva racoritor, eclerele au avut un succes nebun, in sensul ca oamenii mancau si doua o data (in NL e un fapt extraordinar cand cineva serveste portie dubla de ceva dulce pt ca nu se prea obisnuieste), tortul de cioco cu trufe (dar totusi fara, desi tortul in sine era ca o trufa sau pralina la gust) a fost si el super apreciat, insa a mai ramas jumatate ca l-am facut mare (diametru 28 si am dublat cantitatile Nataliei) si l-am congelat ieri seara.
Despre eclere, impresii si descoperiri: 1)se pot congela fara probleme,gata umplute si cu fondant deasupra...chiar au un gust superb de profiterol cu inghetata cand sunt servite imediat dupa ce s-au decongelat (sambata seara nu mai aveam loc absolut deloc si pentru eclere in frigider, asa ca le-am pus direct in lada frigorifica si le-am scos la dezghetat duminica dimineata ). Nu am indraznit sa le las peste noapte la temp camerei.
2)crema am facut-o pana la urma dintr-o cutie de mascarpone de 500g + 250ml frisca batuta bine, zahar pudra dupa gust (nu prea dulce) si cateva lingurite de ness (iar dupa gust). Am renuntat la ideea de a mai pune si budinca de vanilie sau creme patisserie in ele, dar nu mi-a parut rau pt ca am obtinut o crema super fina din ingredientele mentionate mai sus, crema cu gust de inghetata.
3)am facut portie tripla pt ca am avut intentia clara de la inceput de a pastra cateva eclere neumplute pt weekendul viitor (in congelator of course), insa am umplut sambata cateva cu frisca pt ca mi s-a cerut desert la cina si n-am mai avut tp sa ma ocup si de asta
4)fondantul e nemaipomenit de simplu si de bun.
Cam atat deocamdata ca ma trage mademoiselle de maneca (azi suntem liberi ca e a 2-a zi de Rusalii si nu se lucreaza).

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Alina, La multi ani sanatosi si fericiti!

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Danyce, m-ai facut sa salivez numai citind descrierea, ca pozele, din pacate, nu am putut sa le vad. Imi zice ca nusce "bad happened"..
Multumesc mult de pontul cu congelatul eclerelor gata facute, si pentru reteta de crema, o s-o trec si pe ea in lista.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput