Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia m-ai facut curioasa, cred ca o sa incerc si eu clatitele, numai ca astept pana vine sezonul visinelor.
Gratiela s-a notat reteta, acum sa vedem cand ii vine randul, mai ales ca de ceva vreme tot incerc sa dau jos macar vreo 2 kg si nu vor sa plece de nici o culoare.
Daniela crema de ness pentru eclere am facut-o foarte simplu. Intr-o budinca de vanilie am adaugat 2 lingurite de ness si o lingurita cu varf de praf de capuccino (cred ca poti pune linistita un pliculetz intreg, n-are ce sa-i strice). Asta in praful de budinca, pe urma am preparat budinca exact asa cum se prepara de obicei. Zahar am pus cam 3-4 linguri, oricum pui dupa gust. Inca nu am avut timp sa experimentez (cu atat mai mult cu cat sotzului nu-i plac eclerele), dar cred ca ar fi foarte buna si dintr-o baza de creme patisiere in care sa pui ness si capuccino (in compozitia de galbenuse) si dupa racire putina frisca batuta (pentru a-i conferi mai multa finetze). Fondantul se face foarte simplu: 200 gr. zahar pudra, 2-3 lingurite ness, 3 linguri margarina, 3 linguri apa. Apa si margarina se pun intr-o cratita si se lasa sa dea un clocot. Apoi se ia de pe foc, se adauga peste zahar si ness si se amesteca foarte bine pana se racoreste. Eu pentru o portie de eclere (din 3 oua) am folosit jumatate din portiile de fondant. In plus, eu am adaugat in zaharul praf si putin amidon (in sensul ca la 95 gr. de zahar am pus cam 5 gr. de amidon). Eu n-am congelat eclere niciodata, asa ca nu stiu sa te sfatuiesc.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, multumesc de retete, le-am bagat in lista, sa nu se piarda.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia eu multumesc.
Sper sa revin luni cu o poza frumoasa, am de gand sa pregatesc ceva mai special, sper sa-mi si iasa pentru ca, pe langa ca o chestie din reteta o fac pentru prima data, cealalta ma gandesc s-o adaptez... ramane de vazut ce va iesi.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, mult spor la treaba si te astept cu poza! Sa-ti iasa cum ai planuit, ba chiar si mai frumos!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Nati multumesc mult de receta tortului cu banana si ciocolata e tare bun si s-a mincat in 2 zile cred .In sfirsit am bagat si poza in album.
Eu n-am avut ness in casa si l-am inlocuit cu cacao .
o seara buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Natalia foarte buna reteta cu clatite, am facut-o dupa-amiaza iar acum am terminat prima portie. Super si racoritoare!

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, mmm, ce bine arata tortul tau! E ala in care ziceai ca ai pus si frisca in mijloc, nu?

Oana, care, care reteta cu clatite, aia cu visine? E un deliciu, intr-adevar, imi pare bine ca v-a placut.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Da, aia. Poate maine reusesc sa pun si poze. Daca mai ramane.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by CatXO

Da, aia. Poate maine reusesc sa pun si poze. Daca mai ramane.

Pupici




Hihi, n-are nimic, mai faci. Mai ales ca intr-o luna incepe sezonul visinelor, hehe.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Nati ala e tortul . pentru toate recetele postate si un mare multumesc.

Mergi la inceput