Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Multumesc, in ml voiam, ca erau si lichide in reteta, si pe urma masor eu si restul numai sa stiu cat de mare sa fie cana. Intre timp m-am si googalit si am gasit 1 cup = 236 ml.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ei, ce mi-e 236, ce mi-e 240, am rotunjit si io un pic.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Evident, cine sta sa masoare 4 ml? Oi fi eu zuza zapacita si chitzibusara, dar nici chiar asa.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Danyce, am vazut si eu pozele, toate prajiturile arata extrem de bine, mi-ai facut o pofta mai ales de eclere, mmmm.



Si mie,si mie.... Am colindat ieri orasul in lung si-n lat sa gasesc niste eclere asa apetisante,dar n-am gasit. Pana la urma am luat cateva,dar tot nu mi-a trecut pofta,ca nu erau bune.

Miha si Robert


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Iata si clatitele mele: bune si racoritoare. Merci, Natalia!

Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004

Iata si clatitele mele: bune si racoritoare. Merci, Natalia!



Vaaaai, ce bine arata , cum s-au combinat visinele cu kiwi?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gratiela tare bine arata. Eu raman cu uitatul ca sunt pusa pe slabit. Ieri am fost la soacra-mea si facea clatite, si tot cu uitatul am ramas... Si din tortuletzul meu am mancat numai o feliutza mica.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Foarte buna combinatia, am ales-o pt ca am folosit visine din compot si nu erau asa acrisoare.
Alina, si eu sunt in plin slabit, dar eu imi mai permit sa mai gust cate o feliuta subtire o data, de 2 ori pe saptamana si fac mai multa miscare.

Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Pai in weekend mai scap si eu la bunatati, asa cu masura. Fac si miscare, insa tare greu cu programul asta, ca in ultimul timp tot dupa 8 ajung acasa. Chinul cel mai mare este ca am camara plina de cioco, dupa care eu sunt topita... ca am primit o gramada de ziua mea, si ma uit lung la ea...
Oricum, extraordinar de restrictiva nu imi permit sa fiu, cand mi-e lumea mai draga ma apuca o cadere zdravana de glicemie si sa vezi atunci ce bine e...


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Merci fetelor de complimente. Sunteti niste scumpe, dar eu nu am fost super incantata de aspect pt ca le-am facut pe toate pe fuga si nu am apucat sa le finisez cum as fi vrut, dar deh...asta e cand vrei sa faci torturi, eclere si mancaruri intr-o juma' de zi:))) Trufele nu am apucat sa le fac atunci, iar acum papa sotul ciocolata pt trufe cu linguritza ca cica e inghetata delicioasa
De eclere am fost cea mai multumita ca le-am facut mult mai repede decat ma asteptam, mai ales crema si fondantul. De fapt, eclerele mele aduc a choux-uri la forma si asta pt ca in graba mea le-am pus in tava cu lingura de inghetata inmuiata mereu in apa rece (asadar eu faceam globuri de inghetata din aluatul de eclere direct in tava...sper ca se intelege ideea). Dar asta a fost o descoperire super ce mi-a salvat enorm din timpul de lucru.
Si pt Adriana, ca ea parca cerea reteta tortului de capsuni (sau mai bine zis tartei de capsuni cu crema de vanilie):

1) Am pus o foaie rotunda de aluat frantuzesc intr-o tava de tort detasabila , acoperind fundul tavii si laturile in proportie de 3/4 (inainte de asta am pus hartie de copt- un cerc decupat dupa diametul tavei in fundul ei si bucatele de hartie de jur imprejurul peretilor pana am acoperit tava toata; ca sa se lipeasca hartia bine am uns tava cu un strop de ulei cu pensula). Am intepat aluatul cu o furculita si am pus o tava cu un diametru de 4cm mai mica in tava principala, peste aluat pt a-l impiedica sa se umfle. Dupa jumatate de ora de copt la foc iute am scos tava mai mica si am pus boabe de fasole uscata in locul ei pt a lasa aluatul sa mai respire si pt a-i mentine inaltimea; a mai ramas cam 20 de min in cuptor pt ca am vrut ca aluatul sa fie bine copt. (E drept ca mie mi-a si dereglat d-ra temperatura intre si nu am fost pe faza, altfel dura si mai putin la cuptorul meu cu abur fierbinte)
2) Am executat rapid o crema pt cremsnit din 3 oua fierte pe abur cu zahar si o codita de vanilie de Bourbon, lapte, faina si amidon (ingredientele astea, mai ales cele de ingrosare le-am pus dupa ochi, dar ar fi cam 500ml lapte,3 lg faina si una de amidon, 6 lg de zahar). La final am pus putin unt sa fie mai fina crema si am lasat-o la racit.

3) Cand s-a racit aluatul am pus crema peste si am pus un prim strat de capsuni cu nasurile infipte in crema si inca un strat, peste aceiasi capsuni, de data asta cu nasurile in sus ca sa am peste ce turna jeleul. Asadar, au fost 2 straturi de capsuni la final, suprapuse - ceva de genul "oglinda pe lac" (asta se vedea in sectiune, dar eu nu am mai facut poza). Cam un kg de capsuni am folosit.
4) Jeleul pt tarte de la Dr oetker, cam 2 pliculete, l-am facut astfel: am pus cam 350 ml de suc de capsuni (de baut, din comert) la fiert si am dizolvat continutul plicurilor , apoi l-am turnat treptat, cu lingura, peste fructe.


Asta e ce am facut duminica, dar mai pregatesc des si tort cu crema de mascarpone+piuree de capsuni+frisca si cu capsuni cu jeleu deasupra sau tort cu capsuni si crema de iaurt cu gelatina, cu acelasi acoperis de capsuni peste (cred asa ceva o sa fac duminica, insa ma gandesc sa schimb fructele, probabil cu visine din compot). Cred ca si pe astea le-ati vazut in poze, asa ca nu stiu exact care tort cu capsuni vi s-a parut apetisant.Probabil cel de duminica, daca v-ati uitat doar la poza din linkul de la topic.

Tort Tiramisu fac de obicei din piscoturi inmuiate in cafea si amaretto peste care pun un amestec de mascarpone, frisca, gelatina si arome (amaretto si rom ) (eu nu pun deloc oua la crema de Tiramisu) sau folosesc un blat rotund de pandispan pe care-l tai in 3 si il umplu si acopar cu crema si il pudrez cu cacao. In acest caz insiropez bine de tot blatul cu un amestec din cafea puternica si amaretto.Varianta asta cu blat de pandispan rotund e super OK daca se vrea orna tortul pt o ocazie festiva.

Alynutza, si eu ma pun acum serios la slabit. Profit de ocazie ca la servici ne-a pus bossul mare lifestyle coach sa ne ajute sa fim mereu in forma buna, sa avem conditia fizica super...bla,blaChiar azi am avut un interviu cu el si de maine ma apuc de jogging si urmaresc lista cu alimente interzise si permise in cura mea de slabire. Of course ca primele de pe lista interziselor sunt prajiturile




Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput