Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

quote:

Natalia, nici sa nu te gandesti sa renunti la subiect.Nu vezi ca e pe departe cel mai vizualizat subiect de la bucatarie... Io-s fan declarat "Deserturile Nataliei" chiar daca in ultima vreme [...]


SUBSCRIU CU TARIE!! numai ca eu continui: chiar daca in ultima vreme mi-a cazut conexiunea, ooffff!

Natalia, te pup si poate te mai induri cu vreo reteta, poate chiar cea simpla de lapte condensat de care pomeneai mai sus .

PS: am devenit robii delicatesei KREM, off! ca nu ma pot abtine...

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

salutare gospodinelor! natalia as vrea sa fac in weekend tortul nemtesc cu branza si nu stiu ce e ala praf de pudding adik budinca din asta dr oetcker??de care vanilie??
saru manasi promit sa vin cu poze

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nushulica, da, ala e, pudding de la dr. oetker, sau poti folosi de la o alta firma. Sau pur si simplu pui amidon, ca puddingul din comert este in fond acelasi amidon + coloranti.

Gratiela, Aime, hai ca m-ati incurajat, impreuna cu Oana (bubu) pe mess, drept dovada vin acuma cu 2 retete noi.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

DESERT DE FRISCA SI ZAHAR ARS
Racoritor si delicios

500 g smintina de 20% grasime
25-30 g gelatina
4 linguri zahar
4 linguri zahar pudra
100 g biscuiti
vanilie

Gelatina se pune la umflat cu citeva linguri de apa.
Zaharul se topeste intr-un ibric, tinindu-se pe foc doar pina capata o culoare aurie. Apoi se adauga putina apa (mare atentie ca stropese) si se tine pe foc pina se dizolva zaharul ars. Se ia de pe foc, se raceste putin, apoi se adauga gelatina umflata si se amesteca pina la dizolvarea acesteia.
Smintina se bate cu zaharul pudra. Se incorporeaza lichidul de zahar ars si gelatina, se amesteca bine si se toarna intr-o forma unsa cu ulei sau tapetata cu celofan.
Biscuitii se rup bucati si se arunca aleatoriu in crema din forma.
Se lasa la rece pentru citeva ore, apoi se rastoarna pe un platou si se taie.
POZA
www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=3019" target="_blank">sursa

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

TORT TRES LECHES (adica cu trei feluri de lapte)
Pentru amatorii de torturi insiropate – reteta columbiana

Pentru blat:
4 oua (albusurile separate de galbenusuri)
1.5 pahare faina cernuta (circa 200 g)
1 lingurita praf de copt
8 linguri zahar + 125 ml apa
vanilie

Pentru sirop:
100 g smintina (simpla sau lichida)
2 linguri zahar pudra
2 galbenusuri
0,5 cutie lapte condensat indulcit (200 g)
200 ml lapte condensat/concentrat neindulcit (eu am folosit lapte pt. cafea in cutiute mici, 20 de bucati )

Blatul:
Intr-un ibric se fierbe apa cu zaharul pina la dizolvarea celui din urma.
Se bat albusurile spuma, apoi, batind in continuare, se adauga siropul fierbinte, intr-o suvita subtire.
Se incorporeaza galbenusruile si vanilie. Se mai bate putin. Apoi se adauga faina si se amesteca cu grija, folosind o lingura, nu mixerul.
Cuptorul se preincalzeste la 180 C. Baza unei forme cu pereti detasabili cu diametrul de 24 cm se inveleste in staniol. La fel se invelesc si peretii detasabili. Se unge din abundenta cu unt/margarina si se tapeteaza cu faina. Pe dinafara se mai inveleste forma cu un strat de staniol, pentru a evita scurgerea siropului.
Se toarna aluatul in forma astfel pregatita si se da la cuptor pentru circa 50 de minute. Se verifica daca e gata cu ajutorul unei scobitori.
Cam cu 5 minute inainte de a fi gata pandispanul, se prepara siropul: se bate usor smintina cu zaharul pudra, apoi se adauga galbenusurile, laptele indulcit si cel neindulcit. Se amesteca bine.
Se scoate pandispanul din cuptor si imediat se fac niste taieturi cu un cutit subtire si lung pe toata suprafata, ca siropul sa patrunda uniform. Acesta se toarna peste pandispan, se lasa sa patrunda tot, apoi se baga forma in cuptorul stins si se lasa asa pina se raceste. Dupa aceea se pot scoate peretii formei. Se orneaza dupa inspiratie si posibilitati.

Observatiile mele:
- invelirea formei in staniol mi s-a parut un proces lung si complicat. Am decis ca data viitoare sa fac tortul sub forma de prajitura, intr-o forma dreptunghiulara simpla. Si eventual sa ornez separat fiecare bucatica.
- data viitoare cred ca nu mai pun galbenusurile in sirop, nu cred ca li s-ar simti lipsa, in plus, scap de grija albusurilor
- eu n-am facut suficiente taieturi pe suprafata blatului, de aceea acesta nu s-a insiropat suficient. Dar oricum gustul a fost unul bun.
- timpul de coacere la mine a fost mai scurt, cam de 40 de minute.
- mi-a placut mult faptul ca blatul nu s-a lasat deloc dupa coacere, probabil datorita tehnologiei de preparare.
POZA
www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2408" target="_blank">sursa

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Natalia, asa te vrem! Multumim!
Arata grozav de imbietor ambele. As incerca desertul cu zahar ars we asta, dar as avea o intrebare: smantana dulce LaDorna nu merge? e prea grasa?

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, da, e mai grasa Dorna rosie. Cu smintina mai slaba iese altfel la gust, cu o tenta un pic acrisoara. E bun oricum, fa cu ce smintina ai pe moment.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

natalia saru manamaine sau cel tarziu duminica o sa vezi poza de la o: minunatie de tort: marca nushulica...sper sa iasa ceva sa va pot arata si voua

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Natalia, am si o eu mare rugaminte, sa-mi spui si mie cam ce pahar ai folosit drept masura la Brownies Capucino, stiu ca ai mai spus, dar nu am idee pe unde sa caut. Mai bine spus cate grame are un pahar din ala?
Multumesc mult!


Ioana si Maria (29.11.2005)
poze
Poze 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

esec total tortul meu...in primul rand neavand cantar de bucatarie am pus faina la blat din oki si pe urma era prea gros si am pus un picutz de lapte ca nu-l puteam mixa altfel...aluatuu era destul de moale,la crema am pus iar o esenta de vanilie cu toate ca la ingrediente era trecut zahar vanilat dar la explicatii scria esenta si am pus esenta...si asta a iesit cam moale...acu am in cuptor ceva asa...super moale si sta de mai bine de juma de ora si s-a adunat la mijloc crema...ma rog daca nu se coace deloc il arunc si o sa mai incerc altadata

INGRID

Mergi la inceput