Deserturile Nataliei (12)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

NATALIA multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

natalia, este de cumparat nuca de cocos verde? ca eu n-am vazut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Balbina, cumva ma scoti si pe mine din ceatza cu o reteta de umplutura ptr foi Lica, din alea de napolitane?
Am gasit aici si am cumparat ieri si am cautat pe net si tot ce gasesc mi se pare fie ca nu sunt cum stiam eu, unele au smochine de ex, fie mi se pare ca au prea mult zahar. parca imi amintesc ca se faceau si cu miere. Ma insel eu?
Pupici si merci mult.


Nana, 5+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by didi-anda

natalia, este de cumparat nuca de cocos verde? ca eu n-am vazut!



Da, eu am cumparat, din magazinul Kaufland.

Nana, eu folosesc o singura reteta de crema pentru foi Lica, cea cu lapte condensat. Stiu ca mai exista nenumarate retete, au postat si fetele aici, gasesti si pe net. A, m-am adus aminte, am mai facut cindva prajitura cu crema din rahat, unt si lamii, toate date prin masina de tocat, un deliciu. Din pacate, nu tin minte proportiile. Nu stiu nici o reteta cu miere, dar am gasit pe net www.gustos.ro/retete-culinare/prajituri/napolitane-cu-foi-lica.html" target="_blank">una, poate e ceea ce cauti.

P.S. Stiu ca esti colega de burtica cu o prietena de-a mea, Alinka. Felicitari pentru sarcina! Sa decurga cit mai usor si fara probleme!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by Balbina
Nana, eu folosesc o singura reteta de crema pentru foi Lica, cea cu lapte condensat. Stiu ca mai exista nenumarate retete, au postat si fetele aici, gasesti si pe net. A, m-am adus aminte, am mai facut cindva prajitura cu crema din rahat, unt si lamii, toate date prin masina de tocat, un deliciu. Din pacate, nu tin minte proportiile. Nu stiu nici o reteta cu miere, dar am gasit pe net www.gustos.ro/retete-culinare/prajituri/napolitane-cu-foi-lica.html" target="_blank">una, poate e ceea ce cauti.

P.S. Stiu ca esti colega de burtica cu o prietena de-a mea, Alinka. Felicitari pentru sarcina! Sa decurga cit mai usor si fara probleme!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



Merci din suflet!
Dar in loc de lapte condensat caramelizat, ce pot folosi?


Nana, 5+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nana, nu stiu cu ce poti inlocui laptele condensat, doar poate sa-l faci singura, cum a facut Adriana, dar dureaza destul de mult. Sau mai bine faci o alta crema.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Merci mult de ajutor. O sa vad diseara ce inspiratie imi vine. Parca vad ca iar combin mai multe retete.
Pupici.


Nana, 5+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Nana, uite am si eu o reteta de crema pentru foi de napolitana pentru burtici - o faceam des cand eram gravidutza, poate iti e de ajutor (cu permisiunea Nataliei, desigur ):
Crema pentru foi de napolitana

2 oua
10-12 linguri zahar
1 litru lapte
8 linguri faina
miez de nuca prajit si zdrobit

Se amesteca ouale cu 6 linguri zahar, apoi treptat se adauga faina si la urma laptele. Apoi se pune pe foc mic si se amesteca in continuu pentru a nu se prinde. Dupa ce fierbe, se da la o parte.
Se pun la caramelizat cele 6 linguri de zahar ramase, iar cand s-au topit se adauga crema deja facuta. Se amesteca bine cele doua compozitii si cu nuca. Se mai lasa sa fiarba putin, apoi se da la racit. Se umplu foile de napolitana, se taie peste cateva ore.


Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Eu intru, citesc si fug repede, repede ca-s la dieta
pupici

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Natalia am incercat sa fac tortul diplomat. Am facut totul ca la carte si a mers ca pe roate pana la un punct. Gelatina. Am dizolvat-o si cand am pus-o in "crema", fiind cam groasa am zis ca nu se va omogeniza bine si am pus totul la mixer usor. . S-a separat frisca de ou, si s-a format o zeama branzita...ca si cum s-ar fi tatiat o maioneza...Cum se procedeaza?? Ce am gresit?

Gelatina am facut-o asa: am incalzit juma de cana de apa, am pus 6 plicuri de gelatina in ea si s-ainchegat f tare si apoi am pus-o in copozitie (ce-i drept mai erau ceva cocoloase).



www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput