Deserturile Nataliei (12)

Deserturile Nataliei (12) | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

Link-urile retetelor urmeaza mai jos. Pentru comentarii puteti vedea celelalte parti: 1, 2, 3, 4, 5, 6 7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73937" target="_blank">8 9 10 11

Nota: s-ar putea ca unele poze de pe webshot sa nu se deschida, e din cauza site-ului care a suferit de curind un rebranding si de aceea unele linkuri vechi nu mai sint valabile. Toate pozele mele le puteti gasi pe adresa de pe webshot.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Brownies Cappuccino www.houghtonmifflinbooks.com/features/gourmet/brownie.shtml" target="_blank">sursa
Prajitura cu lamiie www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=184&st=30#entry6721" target="_blank">sursa
Tort cu jeleuri www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2796" target="_blank">sursa
Blinii cu dovleac
Cum am facut tortul Barbie
Cum am facut tortul Buburuza
Prajitura cu mere
Tort Crancin-Mancin www.kuharka.ru/viewtopic.php?p=404#404" target="_blank">sursa
Chec dietetic cu fructe uscate www.city-cats.spb.ru/phpBB2/viewtopic.php?p=4581#4581" target="_blank">sursa
Tort nemtesc cu brinza www.good-cook.ru/tort/tort_098.shtml" target="_blank">sursa
Tarta de dovleac
Prajitura cu lamiie nr. 2 (fara lapte condensat) www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=184&st=30#entry6720" target="_blank">sursa
Prajitura cu banane sursa
Biscuiti cu ovaz www.slastenka.ru/cookie.html#8" target="_blank">sursa
Prajitura cu miere www.good-cook.ru/tort/tort_046.shtml" target="_blank">sursa
Fursecuri cu unt www.good-cook.ru/tort/tort_162.shtml" target="_blank">sursa
Tort “Lady’s fingers” www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=233&view=findpost&p=9861" target="_blank">sursa
Tort de ciocolata cu trufe (Truffle Cake) www.cooldesserts.com/2005/04/truffle-cake.html" target="_blank">sursa
Tort Fantezie
Aluatul fals dospit al lui Dr. Oetker (aluat cu brinza) www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=2811" target="_blank">sursa
Pandispan cu suc de portocale www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=162" target="_blank">sursa
Cheese cake a la Natalia
Tort cu prune uscate www.citykitchen.ru/forum/index.php?s=d7b91c895505a12124c16f156350f455&showtopic=393&st=100&p=52313#entry52313" target="_blank">sursa
Tort cu miere si lamiie www.good-cook.ru/visitor/tort/tort_068.shtml" target="_blank">sursa
Desert cu fructe
Lemon meringue pie - Tarta cu crema de lamaie (Reteta de la Davina)
Crema de lamiie (Lemon curd) sursa
Clatite pufoase (Buttermilk Pancakes) www.kuking.ru/my/viewtopic.php?p=738764#738764" target="_blank">sursa
Cheese cake fara foc
Schema tort masinuta
Mini-budinci cu brinza
Inghetata
Prajitura cu fulgi de cocos www.citykitchen.ru/forum/index.php?showtopic=67&st=100&p=7826#entry7826" target="_blank">sursa
Melcisori (trandafirasi) cu bezea si nuca www.good-cook.ru/tort/tort_125.shtml" target="_blank">sursa
Tort Masha (reteta de la alinkav)
Prajitura cu ciocolata si bezea www.good-cook.ru/tort/tort_230.shtml" target="_blank">sursa
Fursecuri "Trufe" sursa
Briose cu gem www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2280" target="_blank">sursa
Fursecuri de cocos
Margini din ciocolata pentru tort
Lapte de pasare (reteta de la Strumfi)
Fursecuri tabla de sah www.kuking.ru/my/viewtopic.php?p=764512#764512" target="_blank">sursa 1 sursa 2
Prajitura insiropata de la Joanna
Prajitura "krem a la krem" sursa
Vafe belgiene cu drojdie www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2010" target="_blank">sursa
Tort cu crema de zahar ars de la Gratiela (strumfi2004)
Prajitura "O noapte la Venetia" (reteta de la Lacri_SM)
Prajitura (chec) cu morcov sursa
Prajitura cu foi Lica
O alta prajitura cu foi Lica (varianta Adrianei)
Desert de frisca si zahar ars www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=3019" target="_blank">sursa
Tort "tres leches" www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2408" target="_blank">sursa
Prajitura "Televizor" (reteta de la Strumfi)
Chec insiropat de portocalewww.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=3153" target="_blank"> [teal]sursa
Crema pentru foi de napolitana (reteta de la Gratiela - strumfi)
Instructiuni pe scurt despre realizarea tortului minge
Prajitura cu mascarpone si nuci (reteta de la amiss_zip)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am venit cu poza televizorului
Impresii: f. buna, combinatia dintre dulce si acrisor e extrem de reusita, ca de obicei.
Nedumeriri: foaia maro de jos s-a inmuiat, pe cind cea de sus nu prea. Data viitoare o sa ung a doua foaie si deasupra cu crema.
Planuri: vreau sa incerc sa fac cu frisca batuta pe post de crema, iar pandispanul sa-l fac din 3 oua, ca sa fie mai subtire.

Multumesc, Gratiela, inca o data, pentru reteta.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Natalia, mie mi se pare super ok cu blatul asa inalt,chiar seamana a televizor.Cred ca daca ar fi pandispanul mai subtire ar aduce a DVD player . Dar nu inteleg de ce crema nu se pune langa pandispan si gemul langa foaia maro (in partea de sus)? Adica sa fie ca si jos,maro,gem,crema,intelegeti? Poate gemul inmoaie mai bine foaia maro...
Oricum, ti-a iesit super


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

NATALIA - Ma ispitesti in post!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, hihi, dvd player, auzi. Sa stii ca eu m-am gindit sa renunt la gem o data cind fac, mi se pare ca numai crema ar putea sa inmoaie mai bine foile.

Cristina, nu mai e mult si gata postul. Nu mai intra si tu in subiecte din astea.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Salina
Si inca ceva, daca se poate, am luat foi pt cremsnit de la Boromir, ce fel de crema pot sa fac...sa fie ceva usor si fara bain-marie ca la asta sunt anti-talent, din pacate. Adica n-am nici timp si nici rabdare azi. Plus o burtica mare de 36 de sapt.



Salina,poti folosi aceeasi crema de la Krem a la Krem,Ole de vanilie,facuta 200 ml de lapte si 200ml de smantana pt frisca. E foarte bun.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Miha, mersi pt sfat dar ideea e ca vroiam sa le fac pe amandoua si cred ca e prea mult acelasi gust la 2 prajituri . Sa nu li se aplece musafirilor. Dar e buna ideea de retinut pt alta data, ca foile ma asteapta cumintzele in camara.

Natalia- sa stii ca desi a iesit buna si de data asta, parca mai buna a fost data trecuta, cu cantitatile din reteta ta si in tava mai mica. Acum mi-a iesit glazura cam moale pt ca am pus mai multa apa si whisky, dar e ok la gust.

ALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Salina, in afara faptului ca-i glazura cam moale mai e vreo alta deosebire fata de reteta originala? Ma gandesc s-o fac si eu in cantitate dubla, ca-i usor de facut si e tare buna. Oare o fi mai bine sa coc doua blaturi sau merge si un blat dublu?

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Alina,pe cuvant de prajitureasa in devenire ,datorita Nataliei iti spun ca nu au acelasi gust.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Natalia, ce super televizor!
mi-am amintit ca mama punea un prosop deasupra, sa se fragezeasca foaia. si ea avea o tava mai mare, de 30/30, am si eu una pe care o folosesc la prajiturile cu foi, de-asta punea 5 oua la pandispan, si intr-adevar, iese mai subtire.
am poftit la poza ta!

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput