Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Am mancat-o, e ok, dar nu e la fel de buna ca Fingers sau Brownies.
Ceea ce mi-a placut insa a fost blatul foarte moale.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana30 spune:

Delicioasa prajitura "Krem a la krem" si foarte usor si rapid de facut.
Multumesc pentru reteta,Natalia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Facui si io "Krem a la Krem" dar nu sunt multumita. E buna...dar de abia am putu s-o tai. Crema a fost mai tare ieri, aseara decat azi....cand s-a inmuiat. Frigider am foarte bun.
iaca aici

Smantana dorna nu se gaseste peste tot. Eu am facut cu Philadelphia...
sigur e o smecheria la prajitura asta...ca nu se poate sa steie cu smantana asa de sus crema....am s-o adaptez io data viitoare si va iesi beton de tare(ca-n poza).

PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Eu zic ca nu-i nici o smecherie.
Ce smantana de frisca este aia Philadelphia?? Ca am impresia ca aici ai gresit...
Trebuia smantana de frisca, nu crema de branza, din cate stiu eu ca este Philadelphia.
Prajitura sta tzapana daca pui frisca.

Eu am facut cu frisca vegetala si a fost super buna.

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Vai, citi amatori de krem a la krem s-au adunat in week end
Crinuta, normal ca ac. prajitura nu seamana cu fingers sau brownies, doar e cu totul alta reteta Si da, m-a impresionat si pe mine faptul ca blatul iese foarte moale.

Oana, Diana, ma bucur ca v-a picat si voua cu tronc!

Hildegard, crema ti-a iesit moale din cauza ca ai schimbat reteta. Daca ai pus Philadelphia, probabil trebuia de schimbat proportia celorlalte ingrediente. Presupun ca se poate folosi si frisca vegetala, gen Hulala, sau poate chiar smintina obisnuita. De ultima nu sint sigura, dar cred ca as avea curajul sa incerc, si apoi am sa scriu impresiile.

Alina, din pacate, momentan nu am acces la un net rapid, ca sa pot cauta retete, si nici nu ma aflu acasa, ca sa pot scotoci prin arhiva mea de retete. Dar te poti uita pe prima pagina a subiectului, in lista cu retete, exista citeva deserturi fara coacere, primele care imi vin in minte ar fi desertul cu fructe in jeleu, cheese cake-ul fara foc, tortul cu jeleuri, crancin-mancin, etc. Sper sa te inspire cu ceva



------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, absolut corect, Philadelphia este crema de brinza, nu smintina pentru frisca. Ma bucur sa aud confirmarea ca frisca vegetala merge perfect pentru aceasta reteta, e un pont pentru cei care nu gasesc Dorna.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Natalia, eu nu am zis ca nu se aseamana, ci ca din punctul meu de vedere nu se ridica la nivelul celor 2.
E buna, dar celelalte doua sunt fantastice.
E parerea mea.



Legat de crema, eu am folosit Dorna rosie si n-am avut probleme. Mie nu imi place frisca vegetala, desi in trecut am tot folosit-o.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

am facut si eu krem a la krem, dar bucuria gustului bun mi-a fost stricata de glazura. pur si simplu nu s-a intarit. un sfat pentru amatori - nu folositi unt milli pentru astfel de glazuri!! am convingerea ca de la asta a fost, untul milli e cam moale de felul lui dar asta aveam in casa. in rest - ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Mada, eu numai unt Milli folosesc, pachetul galben si mi-a iesit glazura beton! Eu cumpar produse lactate Milli si sunt tare multumita de ele!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

atunci o fi fost de la ciocolata novatini... ceva sigur nu mai trebuie folosit din amestecul meu, ca glazurile de la brownies mi-au iesit mereu bestial!

Mergi la inceput