Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Prima data am folosit Poiana cu lapte si a iesit parca mai moale, iar a doua oara am pus Milka cu lapte si a iesit tare. O fi si de la ciocolata, cine stie...

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Adriana, de unde sa visez io ca Dorna e smantana de frisca......in reteta screi smantana Dorna. Pai daca puneam frisca normal ca s intarea. Mi s-a parut mai groasa branza phi...decat smanata Dorna. Priceput?

Daca faceti glazura si cu cacao un pic iese mai faian decat numai cu cioco.....

Asa ca nu va rastiti asa la mine.....

PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Hildegard, io stiam ca termenul de "smintina dulce" desemneaza smintina speciala pentru facut frisca, de aceea am folosit aceasta sintagma in reteta. Denumirea de Dorna am pus-o intre paranteze, ca o mentiune ce produs am folosit eu. Daca gasesti smintina dulce de peste 30% grasime de la orice alta firma, foloseste-o cu incredere. In Bucuresti se gaseste doar Dorna din pacate, dar stiu ca fetele din Iasi, spre exemplu, au o alternativa mult mai ieftina de la o firma locala de lactate, strunga parca se numeste. Cauta si tu la voi in oras, poate gasesti ce=ti trebuie, altceva decit Dorna. Succes!

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacrabaciu spune:

DRaga Natalia, as vrea si eu sa intreb cat costa o cutie din aceea de lapte condensat indulcit (daca stii preturile din Bucuresti) si, daca poti scrie-mi si la ce piata voi gasi caci urmeaza sa fac un drum pana la Bucuresti si mi-as procura; oare pot face un stoc? vreau si eu sa ma initiez in arta prajiturilor ... sunt moarta dupa ele dar nu-s buna de nimic pana nu vad cu ochii mei la cineva care a facut; mereu ma uit la emisiunile televizate ca sa mai deprind si eu cate ceva ... nu stiu de ce nu ma prind deloc din cartea de bucata; nu am vazut la mama mea sau la altcineva si acum ... parca-s extraterestra ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:


Lacra, faza e ca e nu cumpar laptele condensat din Bucuresti, ci din Chisinau, fie mi-l aduce cineva, fie imi cumpar eu cind plec acolo. Insa am auzit de la altii ca ar vinde basarabenii in piata. Eu personal n-am cumparat niciodata de la ei, pentru ca aveam mereu rezerve, dar te sfatuiesc sa mergi la piata si sa intrebi de basarabenii care vind acolo. De pret pot sa-ti spun cit costa in Moldova, circa 70-80 de centi cutia de 380-400 g, foarte ieftin, dupa parerea mea.
Cit despre expierienta in prepararea prajiturilor, vreau sa te incurajez, toti am fost cindva incepatori, de-ai sti ce crema de tort am facut acum 10 ani era ziua mea, trebuia sa fac o crema pentru tort... initial am nimerit un ou stricat si a trebuit sa arunc toata compozitia la gunoi (ca nu-mi trecuse prin cap sa sparg ouale in vas separat), apoi am facut o alta compozitie, am pus pe foc (pe resoul din camin, mai exact), bineinteles ca mi s-a taiat, s-a ars la fund, deci avea miros de afumatura .... m-am chinuit destul, intr-un final am reusit sa ung blaturile, bine ca le aveam deja gata, de la mama..
Daca vrei ceva foarte tare si perseverezi, te asigur ca reusesti sa obtii. Mai inveti din experienta ta, mai din a altora si ajungi sa faci prajituri si cu cantitati ochiometrice, ai sa vezi. Mult succes!

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacrabaciu spune:

Am stricat si eu o crema de care eram super mandra, la final, cand am adaugat cacaoa ... s-a taiat; eu de fapt sunt pe margini pt ca am hotarat impreuna cu sotul meu sa schimbam zona in care locuiam si am facut niste imprumuturi drastice la banca; acum, timp de 5 ani suntem la limita supravietuirii si de aceea nu detin niciodata ingrediente in casa; daca as incerca, tot as reusi eu cate ceva dar deocamdata va urmaresc pe voi si la un moment dat ... va veni si randul meu; multumesc mult pt raspuns; voi vedea eu cand ajung in Bucuresti; sigur stie prietena mea la ce piata gasesc basarabeni;
pupici dulci de la Iasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Am facut azi prajitura krem a la krem. A iesit o nebunie!!!!
Apropo, se poate insiropa blatul?

12+ si Alexia Ioana (24 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Monu, blatul e deja moale si cremos, nu cred ca merge insiropat. Mie mi se pare o prajitura moale si cremoasa, mai ales si cu glazura.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monu, si eu sint de parere ca blatul prajiturii nu necesita insiropare. Ma bucur ca ti-a placut!

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona8004 spune:

Balbina, multumesc ca pui retetele pe net. Am facut si eu brownies Cappuccino si e adevarat, e foarte gustoasa. Ai toata admiratia mea ca mai ai si timp sa postezi si sa le faci si sa si raspunzi

am o nelamurire, in sensul ca am vrut sa fac si eu krem a la krem dar, dupa cum vezi sunt din Suceava, iar aici sunt foarte prost aprovizionate magazinele alimentare, nu au crem Ole de la dr oetker de nici un fel. ma intrebam oare as putea inlocui cu altceva de la ei?? si daca da, cu ce, cu budinca? si totusi mi se pare cam moale budinca.
multumesc mult

Simona, mama lu Maia(22.09.2005)

Mergi la inceput