Deserturile Nataliei (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Babirusa, cit mai ai de asteptat?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaela-Adina spune:

quote:
Mihaela, iata reteta promisa (prajitura snickers):
Blat: 6 albusuri se bat tare cu 200g zahar, se adauga 100g nuca macinata, 4 linguri faina, 2 linguri gris si 1 praf copt. Se pune blatul in tava tapetata cu hartie de copt si se coace la foc potrivit.
Crema: Se caramelizeaza 8 linguri zahar, apoi se adauga 200g unt, apoi 6 galbenusuri frecate in prealabil cu 5 linguri zahar si 100g nuca macinata. Dupa ce se pune compozitia peste zaharul caramelizat si untul, se mai fierb 10-15 min la foc mic pana se ingroase.
Peste blat se pune crema si se presara deasupra nuca macinata sau glazura (cioco topita), dupa plac.

Laura si bebitele: Bianca (7 ani) si Ramona (3 ani si 11 luni)


Laura multumesc pentru reteta.Am cautat si reteta pe care o aveam tot de pe acest forum trimisa de Simona din USA, daca nu ma insel si m-am gandit sa o scriu ca poate intereseaza si alte fete.Diferenta este ca are mai multe oua si nuca si este cu cacao si ciocolata:
Blat:8 albusuri batute spuma la care se adauga 300 g zahar ( 17-18 linguri), apoi 400 g nuca prajita si zdrobita cu sucitorul, 4 linguri faina, 3 linguri cacao si 1/2 pachet praf de copt.Se fac trei foi care se coc pe fundul tavii pe care s-a pus hartie.
Crema: 8 galbenusuri, un ou intreg, 3 linguri cacao, 300 g zahar, 4 linguri lapte si 100 g ciocolata amaruie.Se fierb toate pe abur ( bain-marie).Dupa ce s-a racit se adauga un pachet de unt.Se pune crema intre foi si deasupra prajiturii.Se razuie ciocolata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

mai am vreo ora si nu mai pot, ma tot uit la el

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by babirusa

mai am vreo ora si nu mai pot, ma tot uit la el




Babirusa, gata, a trecut timpul, zi repede impresiile!

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia, am facut si trufele din seara asta, sa stea peste noapte la frigider. Insa...n-am mai avut frisca Dorna cu 32% si am luat ceva cu 27%...ma gandesc ca n-o fi foc...ca la 1/3 pahar...o sa vad maine...
Impresii de la preparare: fff simplu de facut, desi initial ma gandeam ca e laborios si migalos...da maine avem proba de foc cu ansamblatul si cu trufele...sper sa se intareasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, tu deja ai modelat trufele sau abia ai facut compozitia? Te intreb fiindca cineva a avut o experienta negativa cu frisca de 27% grasime, adica nu i s-a intarit suficient compozita de trufe si n-a putut modela din ea nimic. Insa daca deja le-ai modelat, inseamna ca a fost ok.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Natalia, e buna, buna, cred ca ar fi fost si mai buna cu un pic de blat dar nu am mai avut timp sa fac...data viitoare
am vazut ca iti place sa combini dulcele cu sarat, cel putin philadelphia e putin sarata
numai bine!

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Babirusa, si mie mi s-a parut ca nu-i ajunge un blat pentru a fi gustul complet. Cit despre combinatia de sarat cu dulce, sa stii ca eu n-am folosit niciodata Philadelphia, insa am scris denumirea cum era in reteta originala. Eu pun intotdeauna Almette, care are mai putina sare. Dar oricum, cel putin in SUA, toate retetele de dulciuri contin putina sare, cica pentru a accentua gustul dulce a produsului final.
S-a simtit asa de mult sarea in cheese cake-ul tau?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Natalia, s-a simtit bine gustul de sare si la fel si la brownies, acuma stiu ca nu mi s-a parut, o sa fac data viitoare cu almette, oricum e f. interesanta combinatia
numai bine!

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Natalia, vreau sa fac de Paste tortul cu jeleul, si am cumparat asa pana acum o cutie de 1 l si una de 200ml de smantana Dorna rosie, 3 pungi de jeleu si 3 pachetele de gelatina maruntita , intrebarea mea este la cata smantana am cate pachetele de jelul sa pun ca sa nu-mi iasa numai jeleul si frisca deloc si cata gelatina sa pun 2-3 pachetele sau mai mult ca sa aiba consistenta potrivita? Eu sunt cam nepriceputa totusi la capitolul dulciurisi nu prea-mi dau seama cat sa pun din fiecare.

Dana
Poze

Mergi la inceput