Deserturile Nataliei (8)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dana, sa-ti zic ce cantitati am folosit la acest tort: 500 ml frisca Dorna rosie, zahar dupa gust (cam 100 g), 15 g gelatina, 2 plicuri de jeleu (dar preparat fiecare cu 350 ml apa, nu 400 cit scria pe plic) - atentie! - am folosit cite o jumatate din fiecare jeleu, asta pentru ca am vrut sa fie cu 2 culori, altfel mi-au mai ramas cubulete de jeleu pentru inca un tort de aceeasi marime. Am turnat compozitia intr-o cratita cu capacitatea de 2 l. Mi-a iesit inalt cam de 5-6 cm. Diametrul cratitei nu-l mai tin minte, ca am spart-o intre timp.

Sper sa te ajute aceste informatii sa-ti faci o idee despre cantitatile de care ai nevoie. Daca mai ai intrebari, te astept cu ele.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Multumesc mult pentru raspuns. Si jelul ramas l-ai folosit tot atunci,ca banuiesc ca nu se poate pastra la frigider ,congelator?Eu ma gandeam sa fac jelul de vineri seara ca sa se intareasca si sambata sa bat frisca.



Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dana, cu jeleul ramas am mai facut atunci un tort, caci mai aveam 0.5 l frisca in frigider - cutia de 1 l desfacuta - care trebuie consumata in citeva zile parca. Dar se poate pur si simplu minca, no problem. La congelator nu se recomanda sa pui produsele ce contin gelatina, nu stiu precis de ce, dar asa am citit undeva.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Balbina,
Acum fac degetelele pentru tortul Lady's fingers si am cumparat smantana 20% Milli.
Ma intreb: se bate bine smantana asta la galetusa? Iese la fel tortul la gust?

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by adriana_mihnea

Balbina,
Acum fac degetelele pentru tortul Lady's fingers si am cumparat smantana 20% Milli.
Ma intreb: se bate bine smantana asta la galetusa? Iese la fel tortul la gust?






Adriana, eu doar cu Milli 20% am facut pina acum, a iesit excelent de fiecare data. Smintina batuta nu sta chiar teapana ca frisca, dar la aceasta reteta e chiar mai bine sa fie crema un pic mai lichida. Pina a doua zi prajitura se imbiba foarte bine, astfel ca poate fi taiata bucati cu usurinta.
Poti sa pui totusi 1-2 pliculete de intaritor.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Natalia, poti sa-mi spui mai exact cum faci frisca? Ca am incercat mai de mult, dar nu pot sa zic ca am avut un final tocmai fericit.

Cata smantana, cat zahar, chestii d-astea...
Vreau sa-l fac sambata, asa ca nu e graba. Merci mult de ajutor!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, frisca din smintina obisnuita o fac foarte simplu: bat smintina cu mixerul, adaugind zahar dupa gust (de obicei la 1 l de smintina eu pun maxim 1 pahar de zahar). Bat pina se topesc cristalele de zahar. Mai pun vanilie, eventual intaritor de frisca (1-2 pliculete). Consistenta trebuie sa fie tot ca a unei smintini groase uff ce exprimare am tras, adica nu e ca frisca batuta din smintina lichida, gen La Dorna, care sta mai batzoasa si are alt gust, fara nici o tenta acrisoara, cum e prima.
Sper ca am fost explicita.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Perfect!
Asa am facut si eu, dar nu mi s-a parut ca are gustul celei din cofetarii.
Prima oara am facut tortul cu Milli, apoi cu frisca vegetala. Sotul a fost foarte incantat la prima varianta, chiar daca pe mine nu ma multumea gustul...Parea o smantana de mancat cu mamaliga, numai ca dulce!
Asa trebuie sa fie?
Cum bine zici, cu tenta acrisoara...

Gata! Nu te mai stresez! Merci mult,


Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, frisca vegetala eu nici n-o recunosc ca aliment , si apropo, in majoritatea cofetariilor se foloseste anume frisca vegetala.
Anume la aceasta reteta se recomanda crema facut adin smintina obisnuita, nu din cea lichida. Au mai facut fetele cu frisca adevarata, dar s-au plins ca a iesit prajitura prea grasa, gretoasa.
Eu fac mai des frisca din smintina obisnuita decit din cea lichida si mi se pare ok crema, nu-mi vine sa maninc mamaliga cu ea . Poate sa-i mai pui niste arome, vanilie, coaja de lamiie, ceva?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

O sa-i pun si vanilie sa-mi indeparteze mamaliga din minte!
Te pup,

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput