Deserturile Nataliei (8)

Deserturile Nataliei (8) | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

Pentru retete si comentarii, puteti vedea celelalte parti: 1, 2, 3, 4, 5, 6 7



------------------
Numai bine,

Natalia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Tonnia

Natalia, n-ai cumva si vreo reteta de inghetata de lamaie, adevarata, fara ace, buna rau? Eu nu stiu sa fac mai nimic (mi s-a facut o pofta la subiectul asta ca am halit repede o ciocolata) dar as invata sa fac asta, am ramas cu o nostalgie din copilarie...





Antonia



Antonia, din pacate nu prea am o experienta mare in inghetata. Insa de Pasti vroiam sa fac, asa ca o sa revin cu impresii neaparat.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Balbina,help
as vrea sa fac de ziua baietelului meu(3 ani) un tort cu etaj.
ma ajuti? ce blat,ce crema,ce fructe ce alea,alea...?
Tin sa-ti spun ca mi-am luat tavi de tort dealea care le desfaci fundul fara sa intorci cratita cu fundul in sus(3 dimensiuni) plus o tava in forma de inimioara.
Potcoavele mi le-am luat.ramane caruta
Am intrat pe culinar dar mi-am prins urechile.fetele de pe acolo vorbesc de torturi dealea de profesionisti!!!
Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

A! balbina,si am facut prajitura aia "lady's fingers".O nebunieeee!si zau ca e simplu de facut
merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Mihaela, iata reteta promisa (prajitura snickers):
Blat: 6 albusuri se bat tare cu 200g zahar, se adauga 100g nuca macinata, 4 linguri faina, 2 linguri gris si 1 praf copt. Se pune blatul in tava tapetata cu hartie de copt si se coace la foc potrivit.
Crema: Se caramelizeaza 8 linguri zahar, apoi se adauga 200g unt, apoi 6 galbenusuri frecate in prealabil cu 5 linguri zahar si 100g nuca macinata. Dupa ce se pune compozitia peste zaharul caramelizat si untul, se mai fierb 10-15 min la foc mic pana se ingroase.
Peste blat se pune crema si se presara deasupra nuca macinata sau glazura (cioco topita), dupa plac.

Laura si bebitele: Bianca (7 ani) si Ramona (3 ani si 11 luni)
poze_cu_fetele_mele
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ange, felicitari pentru lady's fingers.
La tortul etajat iti recomand sa faci torturi si creme diferite, e mai interesant asa.
N-am inteles prea bine, ce fel de forme ai, din alea cu peretii detasabili? Sa stii ca formele astea de obicei nu se imbina etans, astfel incit un aluat lichid (cum ar fi cel de pandispan) curge pe la imbinari, din pacate (am patit-o personal).
Daca ai o forma simpla, coace un pandispan in ea. Iar daca forma de inimioara e mai mica, o poti folosi pe aceasta pentru a face etajul, ar iesi foarte frumos, zic eu, un tortulet-inimioara asezat pe un tort mai mare.
Pentru "parter" poti folosi aluatul de la prajitura cu miere, intinzi citeva foi pe hirtie de copt (nici n-ai nevoie de forma). Decupezi cu o farfurie blaturile imediat dupa coacere. Aceste blaturi merg perfect cu frisca din smintina simpla si cu miez de nuca. Insa au nevoie de timp sa se imbibe, cam minim 6-8 ore.
Pentru "etaj" poti face un pandispan. Merge perfect cu orice crema si orice fel de fructe, zic eu.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia, help!!!!!!
Fac truffle cake si nu stiu ce fac cu lingurita de zeama de lamaie?

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by aime

Natalia, help!!!!!!
Fac truffle cake si nu stiu ce fac cu lingurita de zeama de lamaie?

aime



Se pune in albusuri, sa se bata mai bine.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Natalia....ma gandeam eu...dar am zis sa intreb...acu incorporez albusurile....sper sa pot face foile sa iasa bine...tine-mi pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Buna fetelor,
Mi-am luat inima-n dinti si am facut brownies.Delicioasa, ce sa mai .Si chiar nu mi s-a parut deloc greu de facut.Poate pentru ca mi-a iesit din prima, nu stiu.
Oricum, Natalia, m-am abonat la retetele tale, asta-i clar
Pupici si Sarbatori Fericite!

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aime, chiar iti tin pumnii.

Bumbacel, sa-ti fie de bine, la mai multe succese culinare!

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput