Deserturile Nataliei (12)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Uau! Ce complicate mi se par masinutele . Bine ca am fetitza...parca tortul papusa e mai usor

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Stefana, crema de brinza Hochland de care zici are exact aceeasi consistenta ca si Almette, adica doar brinza proaspata de vaci si sare? Sau te referi la produsul care arata asa? Eu doar pe asta o stiu, si mi se pare ca are si alte minuni in ea in afara de brinza. Dar n-are nimic, daca ti-a iesit cu Philadelphia, e f. bine, mai ales ca in reteta originala scrie anume de philadelphia. Apropo, n-am pomenit de Philadelphia cu iaurt, ci de Almette cu iaurt.
Sa va fie de bine!
-----------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



Pare sa fie aia crema Hochland. Cel putin cutia arata asa. Nu stiu ce are in ea, insa mie mi s-a parut la gust si consistenta la fel ca Almette. Se pare ca nu e, daca nu mi-a iesit crema cu ea.
O sa stiu de acum incolo si ma bucur ca am descoperit unde era problema si ca o sa pot face de acum prajitura asta si pt invitati, fara sa-mi fie teama ca nu iese.

Poze
It's nice to be important, but it's more important to be nice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Bubu, a fost bun tortul, dar prea ciocolatos pentru mine. Raman la diplomat totusi!

Insaaaa...am innebunit lumea cu el! Toti au vrut reteta, si ca urmare, o sa mai fac unul de Sf Ion pentru un prieten. Desi am zis ca e primul si ultimul...



Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Bubu, frumoasa masinuta. Pupici sarbatoritului si La multi ani!
A vazut Tudor al meu masinuta si striga prin casa "masina mea, masina mea". Am incercat sa-i explic ca e facuta de o alta mamica pentru puiul ei dar nu prea am avut succes. Cred ca o sa repet si eu cat de curand experienta desi acum ma bate gandul sa-i fac un trenulet. Mai vedem.


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

La multi ani si sanatate!
Toata lumea se lauda cu dulciuri reusite si frumoase,numai eu sunt ametita.sa va zic din rubrica" asa nu ".am facut Krem fara sa pun galbenusurile in blat.eram in viteza ca aveam multe de copt si batut,George se tot foia pe langa cuptor,eu repede sa bag blatul si sa-i fac baie,sa-l pasez la taica-su sa pot lucra in liniste.citesc reteta de pe hartie se bat albusurile spuma ca la bezea cu zahar,sar peste randul cu galbenusurile si pun creme Ole.castronul cu galbenusuri in fata mea, da nu l-am vazut deloc.si ma uitam :cam gros blatul,si cam putin.parca data trecuta era mai mult.mai ales ca acum l-am facut rotund,deci mai adunat.il coc si iese evident subtire.imbaiez copilul il si adorm,revin in bucatarie si descopar galbenusurile.si ma intreb ce-i cu ele ca in crema nu se pun sigur ,si ma luminez.acu ce sa fac era deja 23,30 alt ole de cioco nu aveam si nu ma induram sa arunc atatea galbenuse,asa ca am batut cu inca un ou intreg,niste zahat,faina,bicarbonat si un strop de ulei un alt blat si l-am copt.crema am facut mai multa si in final am pus blatul negru la baza,crema,blatul galben,crema si glazura(care mi-a iesit super).si sa stiti ca a iesit chiar bun,doar blatul galben un pic cam tare dar pe 1 ian sa inmuat f bine si chiar am primit felicitari ca e bun tortul.ca ce mia=era ciuda e ca m-am dus cu el la revelion si erau niste pretentioase pe acolo.da l-am si gustat sa nu ma fac de ras am decupat din el marginea de jur imprejur si era comestibil inca de la asamblat.apoi l-am ornat frumos.si a fost chiar f. aspectuos asa cu blatul f galben la mijloc.si binenteles ca nu le-am povestit ca era un esec.sper ca o sa va amuzati de patania mea si sa nu cititi retetele pe sarite ca mine.
Natalia sa nu te superi ca am facut asa tampenii si sa ne mai scrii noutati.numai bine in noul an.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Laura, vai de mine, cum sa ma supar? Felicitari ca nu te-ai pierdut cu firea si ai fost asa inventiva! Nu e nevoie sa le zici altora chiar toate detaliile despre procesul de preparare, cel mai bine e sa spui ca anume asa a fost gindita prajitura.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

fetelor, as vrea si eu va rog reteta de la salamul de biscuiti
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

unde este reteta la tortul diplomat ?

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Olim, eu fac salamul de biscuiti de obicei ochiometric, pun biscuiti, unt, zahar, rahat, nuci, fructe din dulceata, daca e prea tare, mai adaug lapte, daca e prea moale, mai pun biscuiti macinati. Uite o reteta din cartea de bucate. Da o cautare pe forum, sigur gasesti mai multe retete, au mai postat fetele.

Amiss, diplomatul l-am facut dupa reteta Adrianei, postata www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=6841" target="_blank">aici. Numai ca am modificat-o nitel: in ciulama am pus ouale intregi, am vrut sa le tratez termic in intregime, fiindca urmau sa pape si copiii din tort. Si frisca am avut mai putina, vreo 500-600 ml. A, si am folosit piscoturi.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

balbina, multumesc petnru reteta.

Mergi la inceput