Deserturile Nataliei (12)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Oups, acum am vazut...Scuze!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Stefana, brinza Hochland nu e tocmai potrivita pt. crema, zic eu. Din cite stiam, in compozitia acestei paste intra si grasimi tartinabile, or, noi avem nevoie de brinza 100%. Si cremele facute din brinza light tot au tendinta sa ramina moi. Cel putin cu Almette light (cu iaurt) asa iese.
E bine ca ti-a iesit, ma bucur ca prajitura aceasta s-a instalat in rindul preferintelor voastre.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



Nu e branza Hochland. E crema de branza cu smantana, exact ca Almette, tot in cutiuta si cu acelasi gust si aceeasi consistenta. Dar nu a iesit suficient de tare. Iar Philadelphia nu e cu iaurt. Scrie doar light pe ea si numai din asta am gasit, ca restul erau cu verdeata si altele asemenea.
Oricum e iesit bestiala, am taiat-o patrate si o savuram cate un pic. Pacat ca nu am aparat sa o pozez.
La multi ani!

Poze
It's nice to be important, but it's more important to be nice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Stefana, crema de brinza Hochland de care zici are exact aceeasi consistenta ca si Almette, adica doar brinza proaspata de vaci si sare? Sau te referi la produsul care arata asa? Eu doar pe asta o stiu, si mi se pare ca are si alte minuni in ea in afara de brinza. Dar n-are nimic, daca ti-a iesit cu Philadelphia, e f. bine, mai ales ca in reteta originala scrie anume de philadelphia. Apropo, n-am pomenit de Philadelphia cu iaurt, ci de Almette cu iaurt.
Sa va fie de bine!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

La multi ani, dragelor! La multe dulciuri delicioase si la putine kilograme
Natalia, tortul tau diplomat arata ca din reviste.Sunt curioasa ce culoare ai pus fundita pe margine si cat de lata? Acum cateva zile ma gandeam sa fac si eu asa un tort, prezentat in felul asta. Mi-ai luat-o inainte, bravo.
Ce dimensiuni a avut cratita? Ai pus fructe in crema?
Eu am facut Brownies Cappuccino, a iesit foarte buna, dar nu stiu de ce de data asta nu pot manca decat cate o bucatica mica . Probabil pentru ca-s ghiftuita cu alte bunatati.
Am facut si Krem a la krem, modificata de i-au mers fulgii. N-am gasit Ole de cioco si vanilie asa ca am luat de capsuni. In blat i-am pus o lingura de cacao, a fost ok. Crema, deci, a fost de capsuni. Si pentru ca ultima oara cand am facut-o mi s-a parut glazura cam moale am pus jumatate din cantitatea de unt. Gresit, sa nu faceti ca mine. Glazura a iesit ok, lucioasa, frumoasa dar prea tare. E casanta, se taie foarte urat. Ma rog, merge la inghesuiala dar nu mai fac asa. Eventual merge micsorata cantitatea de unt foarte putin dar in niciun caz la jumatate.
Siesta placuta dupa petrecere.


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ligia, buna urare!
Merci de complimante tortului, fundita de pe margine a fost una banala, pentru legat cadourile, este argintie, arata asa si are vreo 5 mm latime.
Cratita are 20 cm in diametru si 10 cm inaltime, exact cit lungimea piscoturilor. Am pus fructe, da, un cocktail de fructe exotice la conserva + citeva cirese care mi-au ramas de la clatite umplute. Am pus azi si poza cu sectiunea tortului.

La krem am patit si eu aproximativ la fel cu glazura, si confirm ca e tare aiurea sa fie glazura casanta peste o crema si un blat moi si fine. Eu cred ca cea mai reusita glazura pe care am facut-o pina acum a fost cea de la brownies, este cremoasa si fina, excelenta.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Am facut si eu Brownies !
Crema alba mi-a iesit cam moale. Adica a cam curs prin forma. Nu mult dar a curs. In rest totul a iesit delicios!
Natalia!

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

natalia m-ai terminat cu tortul diplomat. Si cu decorul de pe el! Ce este verde pus pe el?
Si ma mai termini cu pozele!!!! Super aparat sau super fotograf! ce aparat ai?? eu am un aparat bunicel dar nu imi ies asa poze !

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Amiss, sa va fie de bine!
Decorul tortului diplomat a fost facut cu nuca de cocos colorata si cu bilute argintii alimentare.
Am un www.steves-digicams.com/2003_reviews/c5060.html" target="_blank">Olympus c-5060 wide zoom. Spre rusinea mea, n-am citit inca manualul de utilizare, il folosesc mai mult pe automat, cunosc doar citeva functii pe care mi le-a explicat sotul. Pozele le mai periez un pic in adobe elements, daca simt ca e nevoie.
Tu ce aparat ai?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Adriana, cum a fost tortul?

Am facut si eu masinuta pt. maine. Crema este de la brownies, am facut sin 4 cutii de almette cu smantana, erau suficiente si 3 dar n-am stiut daca ajunga. Am pus doar 150g unt(trebuia 160) si doar 3 pahare cu zahar pudra(adica 3/4 dintr-un pahar) in loc de 4. Mi-a iesit super buna. Blatul l-am mai insiropat cu zeama de la o portocala, am pus cateva linguri pe fiecare foaie de blat. Abia astept sa gust maine din el.
Tot maine papam si Fingersul, sper ca s-a inmuiat!

Edit: Natalia, ce tort super! Arata f. bine diplomatul! si imi place mult bradutul!



Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Amiss, sa va fie de bine!
Decorul tortului diplomat a fost facut cu nuca de cocos colorata si cu bilute argintii alimentare.
Am un www.steves-digicams.com/2003_reviews/c5060.html" target="_blank">Olympus c-5060 wide zoom. Spre rusinea mea, n-am citit inca manualul de utilizare, il folosesc mai mult pe automat, cunosc doar citeva functii pe care mi le-a explicat sotul. Pozele le mai periez un pic in adobe elements, daca simt ca e nevoie.
Tu ce aparat ai?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



asa da!
eu am unwww.steves-digicams.com/2006_reviews/w100.html" target="_blank"> Sony DSC-W100.. Dar nu ies chiar asa. Am sa pun si eu poze cu bunataturile!
Va pup!
si am uitat!

La multi ani!!

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra

Mergi la inceput