Deserturile Nataliei (12)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Mirela, eu pun zaharul treptat. Dar nu cred ca asta are vreo relevanta. Sincer, si eu am patit-o sa-mi iasa bine o prajitura in cantitatile originale, iar la portie dubla sa faca figuri. Hm, e un mister aici.
Sper sa se intareasca crema asa in straturi cum o pui.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



Natalia am pacalit-o......s-a cam amestecat cu glazura dar nu s-a prelins.
Si eu am facut tortul cu trufe.Mai am sa le glazurez dar dupa ce am citit la voi cred ca le voi da prin cacao sau cocos.In schimb nu mi-a ajuns crema sa il aranjez...trebuie sa mai incropesc putina crema.
Am facut pt. prima oara Poienita cu ciuperci si sper sa fie la fel de gustoasa pe cat arata.
Multumesc pentru ajutor.
Va pup si sa aveti un an nou cu tot ce va doriti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mirela, bravo, i-ai venit de hac.
Trufele arata bine cind sint glazurate, dar e mai mult de lucru cu ele, plus ca ai nevoie de ciocolata mai multa. Sint f. bune la gust si date simplu prin cacao.
Uff, de crema s-au plins mai multe fete ca e cam la limita. Pacat ca nu pot sa editez reteta in subiect, sa scriu ca e nevoie de o portie mai mare de crema.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Am facut ieri Brownies pt a nu stiu cata oara si e prima data cand sta crema pe prajitura, desi e tot destul de moale. Pana acum faceam cu crema de branza Hochland cu smantana si de fiecare data curgea crema. Acum am luat Philadelphia light si a iesit buna. Zaharul l-am pus tot deodata.
Si am facut din nou si Poienita cu ciuperci, care imi place mai mult decat salata boeuf.
Sarbatori fericite si un An nou minunat!

P.S. Sa va zic un secret. Brownies a ramas prajitura noastra de suflet. O facem numai la sarbatori importante si o mancam singuri

Poze
It's nice to be important, but it's more important to be nice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Stefana, brinza Hochland nu e tocmai potrivita pt. crema, zic eu. Din cite stiam, in compozitia acestei paste intra si grasimi tartinabile, or, noi avem nevoie de brinza 100%. Si cremele facute din brinza light tot au tendinta sa ramina moi. Cel putin cu Almette light (cu iaurt) asa iese.
E bine ca ti-a iesit, ma bucur ca prajitura aceasta s-a instalat in rindul preferintelor voastre.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Wow, Adriana, iti mananc tortul din ochi! Inainte Fingers era prajitura mea preferata, dar acum tortul asta cu trufe e no.1!

Eu am facut Fingers, iam-iam, foarte buna a iesit frisca din smantana Milli. Si am copt si blaturile pt. tortul-masinuta.

Nati, am facut primul blat din 6 oua si mi-a iesit la compozitieee, multa rau...era pana in buza tavii, s-a umflat la copt, apoi s-a crapat si in mijloc tot moale era...am dat focul mic si apoi s-a copt pana la urma, dar s-a cam rumenit...va trebui sa curat putin blatul maine inainte de a-l umple. Al doilea blat l-am facut din jum. de compozitie, din 3 oua si s-a copt super de tot. Le-am lasat acum la racit pe balcon si maine fac crema si il "colorez".

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Serios, Bubu?? Treci de la Fingers la tortul asta? Atunci chiar ca trebuie sa-l gust serios!
Zic asta pentru ca sunt mare fan frisca si nu-mi inchipui cum poate un tort cu trufe sa ma schimbe.

Va zic eu maine cum a fost...

Pupici multi, sanatate si sa fiti fericite!


Edit: din frisca aia o sa fac un fingers pana la urma; las diplomatul pentru alta data...Merci!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, dar ce dimensiuni are forma in care ai copt? Eu coc portia intreaga intr-o forma de 20/30 cm, cu adincimea de 6 cm. Blatul imi iese aproape de inaltimea tavii.

Adriana, eu am devenit fan Diplomat! Prevad deja ca am sa pap jumatate din tortul de Revelion. Stai ca acus bag o poza in album cu el.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gata!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Pana se incarca poza cu diplomatul, sa-ti spun ceva...
Nu pot vizualiza unele poze cu retetele tale, de exemplu tortul cu trufe. Cica pagina nu mai exista sau cam asa ceva...

Ce dragalas este!!!! Asa, "bucalat"...
Arata foarte bine!

Ti-ai luat formele? Ca bradul asta presupun ca l-ai facut separat...O idee super!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, am scris si la inceput de subiect (se vede cu rosu, cind deschizi fereastra de raspuns), ca site-ul webshots a suferit acum ceva vreme un rebranding, si de aceea unele poze si-au schimbat linkurile. Dar n-am cum sa le modific, intrucit subiectele in care sint postate retetele sint inchise deja. De aceea recomand sa intri in albume prin linkul de la semnatura si sa cauti acolo.

Diplomatul l-am facut pina la urma intr-o cratita. Mi se pusese pata ca vreau un tort cu piscoturi pe margini, iar forma noua nu este suficient de inalta. Bradul e facut cu minutza am trasat conturul cu o scobitoare, apoi l-am presarat cu nuca de cocos verde si l-am ornat cu bilute argintii. Am legat tortul mai tirziu cu o funda, cum am mai vazut pe net, dar din pacate era deja intuneric afara si n-am mai facut poza.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput