Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Laura, pentru o tava de 38/48 cm iti trebuie categoric o portie dubla de ingrediente. Mie personal mi s-a parut prajitura destul de dulce dupa gustul meu, dar daca simti nevoia sa mai pui zahar in crema, fa-o cu incredere. Si da, merge si ca tort, reteta originala este, apropo, sub forma de tort. Din comentariile la ea am retinut si varianta de muffins, pe care se spriteaza crema cu ajutorul unui cornet. Arata tare bine, sa vad daca gasesc poza mai incolo.

Lilia, pe Amelia scumpa!

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Natalia, am pus ochii pe clatitele pufoase.ce fel de pahar folosesti de 100,150,200ml?si cam cate ies? noi suntem cinci persoane si trebuie cant mai mare.multumesc.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by laura72

Natalia, am pus ochii pe clatitele pufoase.ce fel de pahar folosesti de 100,150,200ml?si cam cate ies? noi suntem cinci persoane si trebuie cant mai mare.multumesc.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005


Laura, paharul folosit de mine este cel considerat standard in bucataria americana: are 240 ml de apa/lapte. In acest pahar incap 140 g faina sau 200 g zahar. Dintr-o portie de clatite pufoase iti ies circa 8-10 bucati (eu le pun cite 4 intr-o tigaie, merge o lingura cu virf de aluat pentru fiecare). Pentru cinci persoane sfatul meu este sa faci portie dubla. Succes!

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Lacri, we trecut am executat o noapte la Venetia, ca asteptam musafiri de vaza. numai ca musafirii nu au mai putut veni si asa a savurat aproape toata tava sotul meu. crema asta e preferata lui, eu o fac de obicei cu cacao sau cioco si cu nuci macinate, crema mea rapida :).
e aspectuoasa si buuuna. multumim!

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Sa-l ajutam pe Sebi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, m-ai convins cu poza ta, in we o sa fac si eu prajitura asta.

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Revin cu poza. Acum impresii:
Am facut in tava de 20/30 cm si mi-a iesit cam inalta, cred ca mergea mai bine o tava mai mare. Crema de unt nu e preferata mea, dar in combinatie cu blatul a fost reusita. Per ansamblu, prajitura mi-a iesit cam uscatica, parca cerea sa fie insiropata. Cred ca daca o faceam intr-o tava mai mare, era sa fie mai bine. O sa stiu pe viitor.
Lacramioara, multumesc mult de reteta! Am sa o bag in lista de pe prima pagina. Iar data viitoare ma gindeam sa folosesc crema de la brownies.

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Natalia,nu se vede poza!


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, dar acum?

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Natalia !!! Oricum eu stiam cum arata ,dar ar fi fost pacat sa nu vada si fetele bunatatea facuta de tine!


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Per ansamblu, prajitura mi-a iesit cam uscatica, parca cerea sa fie insiropata.
------------------
Numai bine,

Natalia
Poze



da,asa mi s-a parut si mie,dar m-am gandit ca asa mi-o fi iesit mie pt ca am adaugat nuca de cocos mai multa decat scria in reteta.

pozele mele cu prajitura sunt compromise pt. ca aparatul foto s-a cam paradit


Natalia-te rog spune-mi ce fel de blat si crema faci tu la torturile pt. copii.mi-a placut mult crema de la tortul cu truffe,crezi ca merge cu un blat obisnuit-pandispan?

Mergi la inceput