Deserturile Nataliei (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

bumbacel, mie mi se pare aproape la fel la gust...hai sa zic in proportie de 90%, exceptand glazura care este foarte buna, poate un pic prea alcoolizata (pt ca n-am avut decat whisky in casa, pe care oricum n-are cine sa-l bea)

Miha, asta ramane sa aflu cu alta ocazie. Deja am renuntat la idee pt ca m-am bagat sa fac o salata boeuf si de nu toc la ea de m-am saturat!!! Dar asta e, nu te pui cu poftele de graviduta.



ALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Alina, cu permisiunea Nataliei, uite crema mea pentru cremsnit (care e de fapt o crema de vanilie):
5 oua intregi se amesteca cu 10 linguri zahar si cu 5 linguri faina adaugate treptat, sa nu se formeze cocoloase. apoi cu 1 litru lapte -tot treptat- si se pun pe foc mic, amestecand mereu sa nu se prinda. cand s-a inchegat, se da la rece. dupa ce s-a racit se freaca cu 1 pachet de unt si se adauga esenta de vanilie.

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, eu am folosit o tava de 23/33 cm. Mi-a iesit multa. I-am dat si sotului jumate din prajitura la servici, sa-si serveasca colegii.
Sa stii ca devine tot mai buna la gust cu timpul, e mai buna acum decit dimineata. Ultima bucatica o sa fie culmea deliciului, mai ales ca e ultima, evident.
Buna ideea cu prosopul.

Alina, mult spor la treaba, nu te obosi prea tare, e greu sa faci eforturi avind burta mare. Pune-i si pe cei de-ai casei la treaba.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

A, uitasem sa scriu, foaia maro mi-a iesit asa deschisa la culoare (in caz ca intereseaza pe cineva) din cauza ca am pus Nesquick, nu aveam cacao simpla in casa.

Gratiela, foarte bine ca ai scris reteta de crema, poate foloseste si altcuiva.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Balbina

A, uitasem sa scriu, foaia maro mi-a iesit asa deschisa la culoare (in caz ca intereseaza pe cineva) din cauza ca am pus Nesquick, nu aveam cacao simpla in casa.

Gratiela, foarte bine ca ai scris reteta de crema, poate foloseste si altcuiva.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



Daaa...pe mine... Chiar voiam sa te intreb de ce e asa deschisa la culoare,dar am uitat Eram nerabdatoare sa savurez pozele


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

da natalia arata super televizorul tau si eu chiar vroiam sa te intreb de ce a iesit asa deschis la culoare blatul maro ca al meu era mai tigan...cam asa arata si a mea numai ca eu am zis ca am facut o catastrofa si de aia n-am pus poze
natalia sambata am comanda de 2 prajituri krem a la kremadik 2 retete sau reteta dubla ...problema e ca eu fricoasa cum sunt si neindemanatica pe deasupra ma gandeam sa o fac de 2 ori...dar acu ma gandesc ca as putea sa fac reteta dubla si sa impart pe urma blatul sa coc 2 si crema la fel,nu-i asa ca-s isteata??

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nushulica, poti sa faci cantitate dubla de aluat si sa-l imparti in 2 tavi inainte de a baga la cuptor, dar cu conditia sa le coci concomitent (daca ai cuptorul suficient de mare). Caci daca lasi aluatul vreo 30-40 de minute sa stea, mi-e sa nu se lase ouale batute si nu se mai ridica blatul in cuptor, doar nu contine praf de copt.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Nushulica, poti sa faci cantitate dubla de aluat si sa-l imparti in 2 tavi inainte de a baga la cuptor, dar cu conditia sa le coci concomitent (daca ai cuptorul suficient de mare). Caci daca lasi aluatul vreo 30-40 de minute sa stea, mi-e sa nu se lase ouale batute si nu se mai ridica blatul in cuptor, doar nu contine praf de copt.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



bine ca mi-ai zis ca mie nu mi-ar fi trecut prin cap

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Natalia,acum de Sf Andrei,cand l-am sarbatorit pe fii-miu (din nou! ) am facut portie dubla de Krem a la Krem.Si am copt in doua ture,ca n-am 2 tavi la fel.Si au iesit foarte bine amandoua blaturile.Nu s-au lasat deloc.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Neata fetelor,
eu m-am apucat de treaba. Am copt primul blat pentru masinuta, folosind reteta pentru pandispanul cu suc de portocale. A iesit frumusel . Acum trec la al doilea.Pupici


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput