Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Hmm, oare cum va ies voua asa multe fursecuri, mie de ce nu imi ies 40 din alea cu ciocolataaa?

Cam ce diametru au la voi?
Mie mi-a iesit dintr-o portie: 18 de cocos si 26 de ciocolata.
Diametrul la ele e cam de 2,5 cm cred. Ar trebui sa le fac mai mici?


aici sunt alea cu cocos. Bune, dar nu se compara cu alea din ciocolata Alea mai prajite le-am lasat un pic mai mult ca sa fie mai crocante.

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Joanna, frumoasa prajitura, iar ideea de a insiropa cu o glazura de cioco mai lichida nu e noua, asa ca ai procedat f. bine. Baga reteta, cind ai timp.

Adi, bravo, ce harnica esti! Ma bucur ca nu ti s-au lasat fursecurile cu ciocolata. Cele de cocos ale mele tot indesate au iesit, poza e inselatoare, n-au fost pufoase Abia astept sa vad pozele tale.

Lilia, poate tu numeri fursecurile care ti-au ramas dupa ce le-ai gustat pe primele?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viermisor spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Viermisor, uite reteta de salata Vifon

------------------
Numai bine,

Natalia




Natalia draga, m-ai bagat in ceata.
Am crezut ca-s paste normale. Spre rusinea mea, nici n-am auzit ca exista paste instant.
Nu te supara ca te tot bat la cap. Spune-mi,te rog, de unde cumperi pastele cu pricina?

Multumesc pentru reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Viermisor, fideaua instant arata cam asa (poza nu e a mea), se gaseste pe rafturile pe linga supele la plic si cubuletele gen knor/maggi. Eu am gasit sub denumirea de Vifon, am vazut ca exista si de la alte firme.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Prajitura insiropata

Blat:
2 oua;
cana(cup) zahar;
jumatate cana lapte;
jumatate cana ulei;
2 cani faina
un plic praf de copt stins;
mirodenii,varf sare
Eu am adaugat si niste stafide ce zacusera in frigider intr-un borcanel cu Baileys.

Se amesteca,toate ingredientele.Se pune in tava de 25cm/30cm.
Se coace la 170 grade C timp de 25-30 min.
Dupa ce s-a racit se taie in doua pe verticala si apoi pe orizontala in doua.Eu lucrez mai bine cu blaturi mai mici de aceea il tai.
Insiroparea se face cu glazura prajiturii Brown. Capp.

Crema:
200 gr zahar;
o cana lapte;
3 oua;
3 lg faina;
200 gr unt;
Laptele cu ouale zaharul si faina se fieb pe baie de abur pana se formeaza o ciulama.Se raceste si se adauga la untul batut spuma.

Crema se pune intre cele doua bucati de blat .Initial am gandit sa-i adaug frisca dimineata dar m-am razgandit.E prea buna asa.
Cred ca ar face si un tort bun.

Pofta buna!

Voi vorbiti de noodle sau taietei cred ca-i traducerea.Buna ideea cu salata.Aici mai multe despre ei:
http://en.wikipedia.org/wiki/Noodle



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Joanna, mercik, ti-am bagat reteta la catastif sa fie mai usor de gasit.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Fetelor,
cam asta a iesit pentru "majoratul" lui Tudor (18 luni). Sunt foarte mandra de rezultat desi nu am mai avut rabdare la finisat.
Blatul este dupa reteta de pandispan cu suc de portocale, un strat de crema de la tortul truffe, un strat de crema de lamaie (nu lemon curd, reteta cu unt si oua, tot de pe aici luata) si imbracat in frisca si ce-a mai ramas din crema truffe. O parte din frisca am colorat-o cu sirop de fructe de padure (s-a facut roz).
E haios, nu?

Natalia, multumesc mult pentru indicatii. Blatul rotund l-am pastrat pentru un tort de "oameni mari"

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)
Poze


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, ce tort original ti-a iesit, foarte frumos, acum l-am deslusit si eu ca e o barcuta ca ma uitam si nu pricepeam ce e, dar cred ca era din cauza oboselii.
Sa-ti traiasca ingerasul!

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Bumbacel, tare dragut ti-a iesi tortuletul in forma de vapor!
Natalia, am acum la cuptor prajitura cu banane readaptata de mine si cu cantitatile triple pt ca aveam 3 banane mari rascoapte si a trebuit neaparat sa scap de ele cumva.Am adaptat in felul urmator:1) i-am dat forma rotunda de tort 2) in loc de stafide am pus prune uscate si am folosit lichior de banane verzi+Irish Cream Whiskey Liquor

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

buna rau prajitura cu cocos!! am avut o singura problema: a fost prea mica... am facut-o in forma de tort cu pereti detasabili (vreo 26 cm diamteru) si a iesit frumusica in forma asta. si e si usor de facut! eu am pus dulceata de mure ca numai asta aveam prin casa... am cam ros la samburii aia dar a fost buna combinatia.

Mergi la inceput