Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel,
- eu smintina de la galetusa am folosit, milli de 20% grasime. Ai ghicit, nu conteaza cit de legata e, se prinde cu gelatina. Si oricit de bine s-a batut frisca, oricum se face lichida dupa ce adaugi siropul de zahar ars + gelatina dizolvata.
- am folosit niste biscuiti de-ai lui fiu-meu zoo parca scria pe punga, sub forma de animale. Erau amestecati, si de vanilie, si de cacao. Cred ca merg f. bine si niste stafide sau alte fructe.
- forma mea a fost o salatiera, cu diametrul de 22.5 cm (am fost acum si-am masurat-o ) si volumul de circa 1.5 l. Toata compozitia cred ca a fost cam de 1 l, caci a umplut salatiera pe 2/3.
- am uitat sa ung forma . Dupa ce s-a intarit desertul, nu vroia nicidecum sa iasa din forma, cu toate ca am cufundat vasul in apa fierbinte. Asa ca n-am avut incotro si am taiat desertul felii direct in bol. Alta daca sper sa nu uit sa astern niste celofan sau sa ung forma cu ulei.
Cred ca merge sa torni crema in forme cu figurine, daca ai. Cica alea de silicon sint nemaipomenite, pentru ca nu e nevoie sa le ungi si nu se lipeste nimic de ele.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Mersi Natalia.
Acum am venit de la cumparaturi. Mi-am strans materialele si poate reusesc sa-l fac dupa ce adoarme Tudor, sa stea la rece pana maine. Cred ca am sa incerc cu ulei, folia oricat de bine as intinde-o tot lasa cute. Ma gandesc sa pun si intr-un castronel mic (am un set cu 6 castronele micute) sa vad cum ies portiile "individuale" .
Fac desertul exact ca in reteta, numai cu biscuiti (am luat de vanilie si cacao) si in functie de ce iese vad eu daca mai vreau sa modific ceva sau o las asa.


bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, chiar ma gindeam si eu ca ar fi frumos de facut in citeva forme mai mici.
Si eu fac dulciuri dupa ce il culc pe disturbatorul principal. Mult succes!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Asadar, rezultatul. Din nou aparatul foto si lumina nu m-au ajutat , realitatea e cu mult deasupra imaginii. Asta e sectiunea formei mici pe care am uns-o cu ulei si am rasturnat-o usor dupa ce am scufundat-o in apa fierbinte.
Este un desert delicios, deloc dulce sau gretos. Biscuitii mei au ramas tari, parca as incerca niste piscoturi data viitoare.Cred ca ar merge si niste pricomigdale sau fursecurile alea cu stafide de la cofetarie. Fructele merg perfect, stafide, ananas, portocale.
Cred ca merge facut si ca tort, gen diplomat, cu baza de piscoturi si imbracat in frisca. De asemenea, cred ca merge si ca umplutura pentru torurile gen "gargarita".
Este foarte, foarte usor de facut si nu are de ce sa nu iasa.
(am scris un intreg eseu despre desertul asta )
Mersi Natalia pentru reteta.




bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, chiar daca e mica poza, tot am reusit sa vad ca ti-a iesit un desert f. simpatic. Ma bucur ca ti-a placut. S-a simtit bine aroma de caramel?
Biscuitii mei au fost subtiri si crocanti, poate de aia au reusit sa se inmoaie, ai tai din poza par mai grosuti.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Am folosit niste biscuiti ce se chemau "spritati", cam cat un deget de grosi si lungi. Caramelul s-a simtit exact cat trebuie . Ma duc sa-mi mai pun o portie

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

fetelor, am si eu o rugaminte.
As avea nevoie de reteta prajiturii televizor si nu stiu unde sa o gasesc.Sotului meu ii place tare mult si as vrea sa ii fac o surpriza.
Ma ajuta cineva
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Olim, iata reteta de Televizor pe care o am de la mama mea (ii iese grozava, eu nu am mai incercat-o de mult, dar cred ca de sarbatori):
"Televizor"

Foaia maro:
125 g unt moale/margarina pt prajituri
5 linguri zahar
1 ou
1 lingura cacao
12 linguri cu varf cu faina
1/2 pachet praf copt
esente
Se amesteca toate acestea si se coc 2 foi pe dosul tavii.

Foaia alba - pandispan
5 oua, 5 linguri zahar, 5 linguri faina
Albusurile se bat spuma cu zaharul, se adauga pe rand faina si apoi galbenusurile. se coace.

Crema
1/2 litru lapte
9 linguri zahar
3 linguri faina
1 pachet unt
2 lamai - coaja si sucul
Laptele cu faina si zaharul se pun pe foc mic. cand s-a ingrosat se ia de pe foc, se mai lasa putin la racit si se freaca untul bine, apoi se adauga lamaia.

se aseaza in ordinea urmatoare:
foaia maro
1/2 borcan gem (piersici, caise)
1/2 din crema
foaia de pandispan
restul de gem
restul de crema
foaia maro
Se pune la rece, se taie a doua zi.

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Si mie imi face demult cu ochiul prajitura "televizor", de cind am vazut reteta in subiectul Veronicai. Poate o prestez si eu de sarbatori.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

exact acolo am vazut-o si eu acum 2 minute
oricum , strumfi2004 multumesc pentru promtitudine.Am sa incerc sa o fac asta seara.Sa vedem ce iese

Mergi la inceput