Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Hmm, iese o pasta destul de densa... nici vorba de pensula, cand am facut ultima data (de fapt si prima) pur si simplu am pus capacul de ecler direct in vas, cu partea care trebuia unsa in fondant, nu cred ca-l puteam aplica altfel. O sa incerc sa gasesc o solutie, daca nu, asta e. Poate incerc dupa aplicare sa le bag cateva minute in congelator sa se raceasca/intareasca rapid fondantul si sa nu apuce sa curga.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Chocolate banana cake - Prajitura cu ciocolata si banane
Un nou deliciu pentru amatorii de ciocolata

Pentru blat:
112 g ciocolata rupta bucatele (o tableta + 2 patratele)
60 g unt
1,5 pahare faina (210 g)
3/4 pahare zahar (150 g)
2 lingurite ness
2 lingurite praf de copt
un praf de sare
1 pahar lapte batut/iaurt (250 ml)
1 banana de marime medie, pasata
2 oua

Glazura:
0,5 pahar smintina dulce de minim 30% grasime (de ex. Dorna rosu)
112 g ciocolata rupta bucatele

Untul si ciocolata se topesc intr-un vas, amestecind pina la omogenizare.
Intr-un bol se amesteca faina, zaharul, nessul, prafuld e copt si sarea. Se adauga laptele batut, banana pasata, ouale si se bate putin cu mixerul. Se adauga amestecul de ciocolata cu unt si se omogenizeaza.
O forma cu diametrul de 22 cm (eu am folosit una dreptunghiulara de 20/30 cm) se unge cu unt si se tapeteaza cu faina sau cu hirtie de copt. Se toarna aluatul in forma. Se coace in cuptorul preincalzit la 180 C timp de circa 40 de minute. Se verifica daca e gata cu o scobitoare. Se lasa la racit.

Se prepara glazura:
Smintina se infierbinta intr-un ibric pina aproape de punctul de fierbere. Se ia de pe foc, se adauga ciocolata si se amesteca pina la omogenizare. Se raceste pina la tempartura camerei si toarna pe prajitura racita si ea. Dupa vreo ora la rece se poate taia.
POZA www.kuking.net/my/viewtopic.php?p=622498#622498" target="_blank">sursa

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia ce mi-ai facut. M-am delectat cu ea virtual, sunt convinsa ca e buna. Deja nu se mai poate asa, am nu stiu cate prajituri in lista de asteptare. Si sapta asta musai sa fac napolitane cu crema caramel, ca mi-au ramas foi de napolitana de la praji de saptamana trecuta. Plus cateva eclere cu ness...


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Mi-e rau de nu mai pot,da tot ma duc acasa si fac prajitura.

Miha si Robert


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Nati, ce surpriza apetisanta ne facusi!!!

Roxana, pt ca nu mai gasesc linkul catre reteta cornurilor, o s-o postez aici, cu speranta ca Nati nu se supara (nu-i desert):

Cornulete cu sunca si cascaval (culinar)
Aluat:
350 g faina
20-25 g drojdie
5 linguri ulei
150 ml lapte(aprox.)
1 ou
putin zahar
sare dupa gust-eu am pus o lingurita

1 ou batut, amestecat cu ceva apa, pentru uns cornuletele.

Am frecat drojdia cu o parte din cantitatea de lapte caldut si zahar.Am turnat-o peste faina, am lasat sa creasca. Se adauga oul, uleiul, sarea si restul de lapte si am dat drumul la robot - bineīnteles ca se paote framīnta si cu mīna. Am lasat vreo jumatate de ora la crescut (poate chiar ceva mai putin, nu m-am uitat la ceas )
Am īmpartit aluatul īn 3. Fiecare bila am īntins-o cu sucitorul, am taiat foaia in triunghiuri – ca la tort, am pus triunghiuri de sunca peste. Īn a 2- a tava am umplut cornuletele cu brīnza afumata cu bucatele de sunca īnauntru. se aseaza īn tava si se ung -cu pensula-cu ou batut cu putina apa. Se poate pune deasupra mac, chimen, susan. se lasa la cuptor pīna se rumenesc. Sīnt bune si calde..si reci.Daca nu se consuma īntr-o zi/doua..se pot pastra īn punga(dupa ce sīnt reci),pentru a ramīne moi.Nu se īntaresc nici asa, dar au o alta consistenta, mai crocanta.


Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Buna tuturor gospodinelor care ne inspira!
Am facut de paste prajitura mult laudata brownies si vreau sa spun ca sunt f multumita de rezultat, drept pt care am sa o fac si pt nunta sorei mele, la servit musafirii de acasa. Insa nu suntem hotarite ce alte prajiuri sa mai facem, stiu ca v-am mai intrebat asta, dar poate va mai dati cu parerea pe aici.
Poate ati citit si la un subiect pe care l-am scris saptamina trecuta, sunt in cautare de o reteta de rulada cu fisii de pandispan in foi lica. (fisiile de pandispan galben si maro -4 la numar- se lipesc intre ele cu o crema pe baza de nuca., dar nu stiu despre ce crema poate fi vorba) De asemenea, nu stiu cu ce pot inmuia foile Lica. Avetri voi vreo idee despre retetea asta? Am papat-o la o nunta in Oradea de curind.
Multumesc anticipat! Va pup, ma duc ca plinge bebe, vrea si ea la pc

Tatiana siMariuca (02.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Weekend-ul asta mi-am dat in stamba. Am facut napolitana cu crema de zahar ars si alune (reteta originala era cu nuca, dar de, daca n-am avut nuca, am pus alune, a iesit foarte buna si asa), apoi am tras un lapte de 'cuc' ca tot poftea sotzul la el de ceva timp, si o portie mica de eclere unele cu ness, altele cu cioco, ca imi vine azi musafira de la Bucuresti la care i-am tot promis eclere cu ness. Intr-un final sunt multumita de cum mi-a iesit budinca de ness.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, wow, ce dezmat de deserturi ati avut! Foarte bune arata toate, iar eclerele arata mai ceva ca la cofetarie!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia pentru eclere astept azi 'CTC'-ul. Laptele a fost exclusiv pentru sotz, ca eu nu ma dau in vant. Insa a iesit foarte bun, am folosit niste esenta de vanilie de la Dr. Oetker care e la pliculetz, foarte buna si aromata.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Executat in weekend Chocolate banana cake . Super buna. Merci, Natalia, pentru reteta. Ce face burticutza?

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput