Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, nici eu nu-s fan scortisoara, dar in prajitura aceasta ea merge la fix. Insa nu cred ca va fi mai putin gustos daca o inlocuiesti cu ness.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Gata, am reusit sa pun pozele de la tortul nemtesc, a iesit f bun,eu l-as fi vrut mai cremos,dar al meu zice ca lui ii place asa.
Asadar tort nemtesc cu branza
sectiune

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, mmmm, ce bine arata tortul tau! Daca il vrei mai cremos, pune in loc de brinza de vaci crema de brinza (cream-cheese) de tip philadelphia.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Tumpi arata super tortul!
Am si eu o intrebare: cum ai facut galustele cu prune? Sunt mare fan dar nu am o reteta!

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Iar Krem-ul dublu este...o nebunie!

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Nati, multumesc de urari!

Pen'ca imi ramasese smantana de la kremul dublu, am facut ieri acest Riga Iancsi. Aseara nu ne-a impresionat gustul - desi e cu delicioasa crema ganache - din cauza blatului, consider eu, care era cam fad, ca de cofetarie, insa, asa cum imi spunea Nati, peste noapte s-au intrepatruns gusturile, aromele si dimineata era remarcabil mai bun. Sotzul si-a luat o portie buna :).

Gratiela, mamica strumfilor Maria si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:


Galusti cu prune se fac asa: se fierb in coaja cam 1 kg de cartofi (de preferinta albi). Se curata de coaja si se paseaza cu furculitza sau pasatorul (ca un fel de lingura cu gauri, dar indoita la 90 de grade si rotunda, nu in forma de lingura) cat sunt fierbinti. Eu cum curat un cartof, cum il pasez. Nu-ti recomand mixerul pentru pasat pt ca afecteaza consistenta pireului rezultat. Cartofii pasati se amesteca asa fierbinti cu 1 varf de cutit de sare, 1 lingura de zahar, 1 zahar vanilat, 3 linguri de ulei, 2 oua (care se pun pe rand), 1 lingura cu varf de faina alba apoi gris de grau cat cuprinde aluatul in asa fel incat sa nu se lipeasca (foarte tare) de mana. Prune caut sa fie bistrite, nu grase (la alea grase nu se poate scoate samburele decat cu tot cu miez) si potrivite la marime (nu imense). Le spal, le crap cat sa le scot samburele (dar nu tai de tot cele doua jumatati), le umplu cu zahar tos amestecat cu scortisoara (intra cam un pic mai mult de jumate de lingurita intr-o pruna). Tapetez cu faina multa un fund de lemn si mainile. Iau o bucatica de coca, o presez in palma ca pe o placintica, pun in mijloc pruna si adun coca in jurul ei, apoi rotunjesc in palma ca o bila. Pun apa la fiert cu sare si ulei, cand fierbe apa se pun gombotii inauntru (atat cat incap pe fundul vasului). Cand se ridica la suprafata ii mai las cam 2 minute, apoi ii iau si se dau prin pesmet. Pesmetul in pregatesc in felul urmator: pt cantitatea care iti iese din cat am spus eu mai sus pun cam 1 lingura de unt sau margarina intr-un vas, o topesc pe foc apoi adaug cam 250-300 gr. pesmet. Amestecand cam tot timpul se prajeste pana devine auriu. Dupa racire il amestec cu zahar dupa gust si 1 plic de zahar vanilat. Daca iti place f. tare scortisoara poti pune si putina scortisoara.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004

Bine am regasit fetele harnicute!
Adi, La multi ani Catalinei! iarasi te-ai intrecut pe tine, felicitari!

Gratiela, mamica strumfilor Maria si Stefan




Gratiela,multumesc.


Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Natalia si Mariussimiucmultumescmult pt sfaturi, credca am sa le dau curs si o sa facem o atit de laudata brownies!!!

Pt Daniela (danyce) care a dat reteta de praji cu mere, am vazut aici o emisiune Tv in care un maestru bucatar explica, ca atunci cind avem un aluat cu unt el se pune la frigi ca sa fie usor de modelat dupa aia (cind se intareste putin) dar tot greu ramine de lucrat un aluat cu unt, asa ca sfatul lui era sa nu-l mai punem la rece, ci sa il intindem cu degetele direct in forma prajiturii. Eu am incercat la o praji asemanatoare cu a ta si a iesit super.Plus ca mi-a usurat munca si a redus timpul de lucru.

Va pup si va urez in continuare spor la prajitureala, eu sunt in pauza din 2 motive: nu mai am cuptor de moment si nici nu prea am timp de cind cu bebelusa mea.

Tatiana siMariuca (02.08.2006)http://community.webshots.com/user/taty2006?action=publicAlbums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Alynuta multumesc tare mult pentru reteta! Am sa incerc cu siguranta sa fac cat de repede. Sper sa gasesc prune ...

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput