Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Amiss daca nu gasesti prune proaspete (ca nu e sezon) poti folosi foarte bine prune din compot sau prune dezhidratate (pentru cele din urma nu mai pui zahar in interior, ca nici n-ai cum). Eu nu le fac in extra-sezon de prune, dar bunica tin minte ca ne facea si iarna cu prune din compot sau cu magiun si erau foarte bune.

Tatiana mercic de pont! Eu acum incep sa ma specializez in aluat de tarte, asa ca prinde bine orice sfat bun.

Natalia vreau sa fac tarta ta cu fructe, insa eu o s-o fac in tava mare. Intrebare: imi ajunge oare cantitatea data de tine la crema pentru o tarta mare sau ar trebui sa dublez?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, eu zic ca ajunge crema aia, doar pui si fructe deasupra.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Alina, eu zic ca ajunge crema aia, doar pui si fructe deasupra.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



Asa-i, ca trebuie sa incapa si fructele si gelatina. Mercic, o sa pun poze.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Taty, si asa se poate. Ba mai mult, socrul imi spunea acum cateva zile ca el face aluatul pt tarta asta in ordine inversa, adica face o spuma din untul scos din frigider si inumuiat putin cu ou si cu zahar si abia apoi adauga treptat faina.
Eu fac mai mereu aluatul de tarta cu unt rece si nu am probleme, chiar nu inteleg de ce crede lumea ca e asa mare filozofie, in 10 minute maxim e gata framantat cu mana. Prima data faramitez untul cu 2 cutite si apoi amestec totul bine cu degetele unei maini, iar la urma framant coca putin sa devina aluatul uniform. Aluatul iese fraged.


Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Iar vin cu intrebari... off, multe mai sunt de invatat pe lumea asta... Tot am citit pe-aici (pe la Bucatarie) ca nu trebuie sa folosim coaja citricelor pt ca sunt tratate cu substante chimice periculoase. Daca le spal bine bine rezolv ceva? Am luat aseara un kilogram de lamai (imi trebuie pt suc) si au o coaja asa de apetisanta, numai buna de razalit in prajituri... Ce sa fac? Sa-mi iau gandul de la ea? Voi folositi?

Si o intrebare cu dedicatie: Natalia are ceva daca nu las crema de tarta sa se raceasca? Eu de cand ma stiu in toate am pus crema cum am luat-o de pe foc (eclere, tarte - dar pe care pana acum le-am facut cu coca gen pandispan) si a fost ok.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, de cind mi-ai scris, probabil s-a si racit crema. Da, cred ca e ok sa o pui si calda, dar oricum nu poti taia tarta pina nu se raceste de tot, altfel felia nu-si va pastra forma si se va imprastia in farfurie. Cum ai facut pina la urma?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Alina,daca lamaile nu-s Bio,mai bine uita sa le mai razi.Stiu unele arata tare bine si pe mine ma imbie,dar dupa ce am citit pe aici.....

PS:merci pt reteta de galusti care ai scris-o pt amis, eu chiar nu-mi mai aduceam aminte,nu am la mine toate retetele si in caietul adus cu mine nu aveam reteta.Oricum imi aduc aminte ca tot de pe la fetele de pe forum aveam si eu reteta.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Natalia, as vrea sa fac cheese cake fara foc pe un strat de biscuiti ,dar intrebarea mea este :nu as putea folosi in loc de crema de brinza indicata de tine brinza de vaci mai molcuta ?

GABI28+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by gabiarama

Natalia, as vrea sa fac cheese cake fara foc pe un strat de biscuiti ,dar intrebarea mea este :nu as putea folosi in loc de crema de brinza indicata de tine brinza de vaci mai molcuta ?




Da, se poate, dar vezi sa nu fie acra, si trece-o prin sita inainte, ca sa fie cit mai omogena.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Uitati aici tarta cu fructe. A iesit buna, dar tot imi reprosez urmatoarele chestii: coca de pe fundul vasului s-a umflat la copt (desi o intepasem inainte cu furculitza) si a trebuit s-o mai intep in timp ce se cocea, iar coca de pe margini mi s-a 'scufundat', iar marginile n-au iesit asa inalte cum voiam eu. La crema cred ca au fost un pic mai cu varf lingurile de amidon, ca mi s-a intarit foarte bine budinca, eu o voiam unpic mai molcutza, dar cred ca sambata n-am fost chiar in apele mele. Crema am pus-o fierbinte, imediat ce-am luat-o de pe foc, si foarte bine am facut, ca altfel nu stiu zau cum o mai puneam. Pentru a o aroma am folosit o esenta de la Dr. Oetker, intr-un pliculetz mic de hartie (esenta de vanilie-burbon). Una peste alta, la sotz i-a placut. Din pacate nu mi-a reusit experimentul cu mini-tarte (am imprumutat de la socrella forme): ori am pus prea multa coca, ori nu erau potrivite formele, asa ca au picat mini-tartele de Pasti. Pana la urma se pare ca voi face numai prajituri cu cioco. Ma gandeam sa fac o rulada cu crema de lamaie (Natalia voiam sa te intreb daca lemoncurd-ul e suficient de 'teapan' pentru a fi pus intr-o rulada) dar renuntz, decat sa-mi faca sotzul figura pe care mi-a facut-o de Craciun - adica a mancat numai prajiturile care ii placeau lui.

tumpi poti folosi cu incredere reteta de galuste cu prune, ies foarte bune. Cat despre lamai, bio n-am vazut la noi pana acum.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput