Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Alynuta,frumoasa tarta,ai avut ceva rabdare pana le-ai asezat pe toate..
Si eu am patit acelasi lucru ultima data cand am facut tarte,insa stiam ca asa va fi dupa cum se prezenta aluatul.Cu cat este mai elastic cu atat se vor "retrage" marginile.
Mai este un pont,sa pui in tarta cand o bagi la copt o hartie cu niste fasole,nu vor lasa aluatul sa creasca.

















Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana chestia cu boabele de fasole am incercat-o la tarta cu ciocolata de saptamana trecuta si vreau sa spun ca s-a ridicat aluatul cu fasole cu tot ... Asa ca deja nu mai stiu ce sa fac.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, ce tarta minunata ti-a iesit, e foarte frumos aranjamentul de fructe! La crema da, se are in vedere lingura fara virf, scuze ca n-am specificat asta. Pentru tartele mari stiam si eu pontul pomenit de Adi, cel cu boabele de fasole, dar nu l-am folosit niciodata. Eu pun folie de aluminiu, pe care o modelez dupa forma tartei si o pun peste aluat, presind bine peste tot, nu stiu daca explic bine. Nu mi se retrage aluatul in modul asta. Iar la tartele mici nu pun nici un staniol, fac marginile un pic mai inalte, si pun aluatul subtire, si parca ies ok, imi pare rau ca nu ti-au iesit tie.

Lemon curd iese la consistenta ca o budinca groasa, acuma vezi si tu, daca iti convine pentru rulada pe care vrei s-o faci. Eventual daca mai bagi niste gelatina, poate sa stea mai teapana.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia . Folia de aluminiu o lasi peste aluat la copt?
Tartele mici cred ca mi-ar fi iesit, poate am pus prea mult aluat fara sa-mi dau seama. Insa a constatat sotzul ca e prea mult de munca la ele si a contramandat. Oricum, se vede ca sunt ciocolatoasa rau, pentru ca mai toate retetele mele au macar un pic de cacao/cioco .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, da, peste aluat. E ca si cum as repeta modelul tartei, dar din staniol, cu fund si margini, pe care il asez peste aluat si il presez bine. Pff, ce complicat e sa explic

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia am inteles foarte bine cum pui folia, nu imi era clar daca ramane acolo folia si in timpul coptului sau are ceva proprietati ca numai prin presarea asta nu se mai ridica aluatul la copt.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Adriana s-a ridicat aluatul cu fasole cu tot ... Asa ca deja nu mai stiu ce sa fac.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect




Esti simpatica..ha ha ..
Probabil ca era prea mult aluat
Mai este o chestie,dupa ce se pune aluatul in forma,se da la rece,cu tot cu forma.
Oricum este ceva de munca la ele.Eu acum vre-o doi ani ,am fact de Craciun niste cosulete din tarte,dar le coceam cu tot cu umplutura(gem si albus batut)si au iesit frumoase,dar muncaaa..de nu mi-a mai trebuit sa le repet.

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Multumesc frumos pentru toate ideile de prajituri si dulciuri !

Am intrat doar (ca de obicei va citesc din umbra)sa va arat ce minunatie "ati facut ". Explicatiile tale Balbina au fost excelente !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Laura foarte frumos tortul, felicitari!

Adriana nu cred ca era prea mult aluat, ca dupa coacere avea cam 3-4 mm. Nu a crescut, a facut o burtica, si toate boabele de fasole erau gramada pe margini. Sambata asta am bagat aluatul si in frigider, dupa punerea in tava, si tot a facut burtica respectiva (dar am fortat-o eu sa se lase, intepand-o cu furculitza). Oricum e clar ca mai am pana la a deveni experta in aluat de tarte (pana acum le faceam cu blat pandispan). Si mie mi-a venit ideea sa fac (,) cosuletze mici de tarte pe care sa le umplu ulterior cu crema de vanilie si fructe, insa mi-am dat seama cat de de munca. Asa ca o sa ramana numai ciocolatoase la Pasti.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, da, ramine folia si pe timpul coptului, taman cu scopul de a nu se ridica aluatul. Cum folia repeta conturul tartei, ea "tine in friu" atit aluatul de pe fundul formei, cit si pe cel de pe margini.

Laura, superba papusa ti-a iesit! Ai pus-o pe un tort rotund, nu? Ma bucur ca ti-au fost de folos explicatiile mele.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput