Deserturile Nataliei (12)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc
Ca sa nu mai fii dusa in ispita...ia cele 2 cutii de lapte,fa-le colet si trimite-le la Iasi!




Aaaa, nuuuuu...Ca si-asa fac crima pentru ele!
Deci nu se pune problema!
Sunt zgarcita rau cu laptele asta, nu???

Edit: n-o sa slabesc eu odata si-odata?? Sa vedeti voi atunci prajituri...ca sa pun kg-le la loc!
Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Chec de portocale insiropat
Aromat si delicios
La masurat am folosit o cana cu capacitatea de 250 ml. In paranteze am dat gramajul componentelor, pentru comoditatea celor care au cintar.

100 g unt sau margarina
1 pahar zahar (200 g)
2 oua
2 pahare faina (280 g)
1 lingurita praf de copt
1 pahar lapte batut (250 ml)
1 pahar stafide (150 g)
coaja de portocala (rasa acasa sau www.oetker.de/wga/oetker/file/ascr-4h8eq3.de.0/01146000a_145px.jpg" target="_blank">din comert)
toate la temperatura camerei

Pentru sirop:

0,5 pahar de suc de portocale (125 ml)
0,5 pahar zahar (100 g)

Untul moale, la temperatura camerei, se bate cu zaharul pina devine pufos. Se adauga mai intii ouale cite unul si se bate in continuare, apoi laptele batut. Se mai bate putin.
Stafidele se spala, se usuca cu ajutorul unui prosop de hirtie si se amesteca cu faina, praful de copt si coaja de portocala.
Se amesteca ambele compozitii. Se unge o forma de guguluf (sau doua mai mici de chec) cu unt, se toarna aluatul si se da in cuptorul preincalzit la 180 C. Se coace circa 50 de minute, la sfirsit se face testul cu scobitoarea. Se scoate forma din cuptor si se lasa 10 minute.
Pina se coace checul, se prepara siropul: se da in clocol sucul de portocale in care se dizolva zaharul. Se lasa deoparte la racit. Se insiropeaza checul. Se lasa pina se inbiba tot siropul, apoi se rastoarna forma. Se poate orna cu zahar pudra.
POZA www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=3153" target="_blank">sursa


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:



Ce e aia tava de guguluf?


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc



Ce e aia tava de guguluf?




E tava din aia cu gaura in mijloc, ceva de genul asta.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Desi a trecut ceva timp, ma prezint si eu cu poza la krem-ul facut de Revelion: aici
A iesit bun, dar totusi nu mi-a iesit ca prima data. La ziua Ameliei, a iesit nu stiu cum foarte fin. Acuma blatul parca s-a strans si nu era pufos deloc. In plus am facut glazura cu smantana in loc de unt si a iesit un pic acrisoara. Per ansamblu, a fost bun si pe gustul meu: usor amarui( eu sunt mare amatoare de ciocolata neagra).

Otilia, foarte dragut tortul tau. Seamana mult cu cel facut si prezentat de Natalia in lista sa cu retete. E cel de aici. Ai avut-o ca profesoara pe Natali? . Bravo, ti-a iesit aproape identic. Mare rabdare mai aveti. Eu nu as avea in veci.

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Mmmm...Natalia, arata asa apetisant checul! l-am trecut la catastif
Asa te vrem, harnicuta ca de obicei, cu imbieri pt noi

Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

quote:
Originally posted by Balbina

quote:
Originally posted by madalinad

natalia, tot visez de mult torturi-masinuta si uite saptamana viitoare implinim 3 ani. lui serban i-a placut tare mult krem a la krem, ma tot gandesc sa fac masinuta pe reteta asta, da' oare nu o iau crema si ciocolata la vale?!





Hmm, Madalina, nu cred ca e potrivita prajitura asta pentru a modela din ea. Dar poti face blatul conform retetei (sau un simplu pandispan cu cacao) si modela masinuta, iar crema o pui intre blaturi, si glazura deasupra. Sau faci prajitura ca de obicei, iar pe glazura desenezi o masinuta cu frisca sau cu o glazura alba, eventual colorata, sprtindind dintr-un cornet. Alte idei nu-mi vine in cap.




da, sorry, nu m-am exprimat ca lumea...
da, ma gandeam sa fac 2 blaturi ca sa iasa mai groasa,si sa o tai in forma corespunzatoare. dupa aia sa pun crema intre blaturi, inca un strat de crema si glazura pe deasupra. adica o masinuta neagra, si mergand pe schema data de tine. sincer, o fi ok?! evident, e mai simpla a doua varianta propusa de tine, dar asta cu masinuta in relief e mai spectaculoasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

buna fetelor! n-am mai scris aici pana acum, dar va mai urmaresc...
NATALIA am o mare rugaminte: poti sa-mi dai reteta de la "tortul minge" ?
eu n-am facut fffff multe prajituri si torturi cum faceti voi, dar incerc sa fac si-mi place sa fac. sotului ii place sa le manance
sper din suflet sa nu fie o reteta grea si sa nu trebuiasca sa cumpar ceva ce nu se gaseste peste tot, pt ca eu sunt in Israel si nu stiu sa cumpar de toate! imi doresc tare mult sa i-l fac sotului, mai ales ca este si cu siguranta il voi surprinde. sper sa reusesc sa iau toate ingredientele si " ustensilele " si sa-l fac < de fapt sper sa-mi iasa ca si in pozele tale>.
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Madalina, eu zic ca e ok sa faci cum ai zis, cred ca va iesi super. Oricum ai face, sint sigura ca va fi un tort super frumos si va place mult sarbatoritului.

Didi, tortul minge l-am facut simplu si mai mult improvizind. Nu pot sa-ti dau o reteta exacta, in afara de cea de blat:

quote:
Pandispan cu suc de portocale
Aromat si cu gust puternic de portocale, nu mai necesita insiropare

3/4 pahar suc de portocale
1/3 pahar ulei
1,5 pahar zahar
6-7 oua
3 lingurite praf de copt
2 pahare faina

Se amesteca uleiul, sucul, galbenusurile si 1 pahar de zahar. Se adauga faina amestecata in prealabil cu praful de copt.
Se bat separat albusurile cu o jumate de pah. de zahar. Se amesteca cu grija cele 2 compozitii.
Se toarna intr-o forma unsa cu unt si tapetata cu faina, se coace la foc moderat. In timpul coacerii sa nu fie zgomote puternice la bucatarie (trintit de usi, bocanituri, etc.), ca se poate lasa pandispanul.


Am copt blatul intr-o forma de 20/30 cm. Mi-a iesit inalt, ca de obicei (de vreo 5 cm). Dupa ce s-a racit, am taiat o latura din el, iar dreptunghiul ramas l-am taiat pe grosime in doua (merge si in trei) blaturi. Din latura am taiat felii subtiri cu care am tapetat un bol mic de salata (care va fi mingea), in care am asternut folie alimentara. Niste cubulete de blat le-am amestecat cu crema (frisca) si am umplut bolul, apoi am acoperit cu alte felii subtiri de blat. Am dat bolul la rece. Dreptunghiul mare l-am umplut cu crema intre blaturi si l-am uns pe deasupra. Dupa o ora am scos bolul cu mingea si am rasturnat-o cu atentie pe tort. Conturul ornamentului l-am facut cu ciocolata topita, iar spatiile le-am umplut cu frisca sptritata, alba si colorata cu cacao. "Cimpul" l-am presarat cu nuca de cocos verde.
Sper ca te-am putut lamuri, se face destul de usor. Daca mai ai intrebari, scrie-mi. Mult succes!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

offf, natalia, tare esti tu draguta... cred ca si asta e un motiv pentru care ai atatea adepte pe aici!!
cu siguranta ii va place sarbatoritului, chiar daca n-o iesi prea grozav la forma serban al meu are imginatie destula! si e innebunit dupa masini...
mersi frumos, revin cu poze ale "creatiei" pe sapt. viitoare!

Mergi la inceput