Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (16)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia nu vasuzem ticker-ul, dar ma tot socoteam ca eu cum de n-am fost pe faza si tu deja ai bebe mic .

Adriana eu am facut pentru cheese cake-ul cremos al Nataliei reteta de blat originala care era din biscuiti. Erau biscuiti sfaramati amestecati cu unt topit si zahar. A iesit foarte bun, eu am folosit biscuiti digestivi (parca 200 de gr). Vezi in reteta si daca mai ai nelamuriri, spune-mi.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Mersi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Alina, super tiramisu-ul tau, arata fantastic, ca de altfel toate dulciurile tale! Bravo!

In alta ordine de idei, eu credeam ca sunt ultima care a descoperit smantana de la Milli , din pacate nu mai am cutia - era de 200 ml - si nici nu am mai cumparat zilele astea, insa cu prima ocazie o trag in poza.

Gratiela, Maria si Stefanut

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gratiela multumesc de apreciere. Weekend-ul asta i-a venit randul la prajitura cu cocos, ciocolata si crema de vanilie (reteta de la tine) si voiam sa te intreb: stiu ca tu ai pus frisca in crema de cioco, insa eu nu am frisca suficienta (paharul e de fix 200 si aia trebuie la crema), are ceva daca pun lapte in loc de frisca? Daca pun lapte trebuie sa pun mai putin ca sa se intareasca bine crema?
Si ca tot veni vorba de frisca, ieri am fost si la Billa si la Cora si n-am vazut frisca de la Milli. La Billa aveau doar Hulala (care mie nu-mi place deloc) si la Cora numai La Dorna. Nu stiu de ce produsele Milli se gasesc asa de greu.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, macar ce fel de cutii erau, din alea tetrapak, adica era frisca uht, precum dorna? Sau e la frigiderul cu lactate?

Alina, la billa n-am gasit nici eu, desi produse milli sint destule acolo. Acuma, daca as sti cum arata ambalajul, poate mi-ar fi mai usor sa caut.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Adriana,daca doresti lapte condensat pot sa vorbesc cu sursa mea ,cu toate ca de cand am ramas insarcinata am cam pierdut legatura...In rezervele mele de lapte condensat am cateva cutii de la Nestle (le-am primit de la o prietena buna de aici de pe forum ),este foarte bun,dar nu este mare diferenta...

Natalia,frisca lichida de la Milli e ambalata in cutii alb-albastru,ca si laptele,si sunt cutii mici de 200 ml parca si de 1 litru.

Alina,super Tiramis-ul tau!

Gratiela,mersi de pontul cu inghetata!

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Alina, poti sa pui si putin lapte, in reteta chiar e mentionat ori lapte ori frisca. Poti pune mai putin, in reteta nu se mentioneaza cat.

Natalia, da, cutiile de Milli sunt tetrapak, cum le descrise Miha. Nu am mai trecut zilele astea pe la supermarket-ul respectiv sa iau ca sunt in febra bagajelor.

Gratiela, Maria si Stefanut

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Prajitura Twix

Buna buna, chiar ca seamana la gust cu ciocolata twix

Pentru blat:
200 g faina
100 g unt
100 g zahar

Pentru caramel:
o cutie lapte condensat (350-400 g)
125 g unt
30 g sirop de artar sau miere

Pentru glazura:
200 g ciocolata cu lapte
optional:
1 cubulet de unt
1-2 linguri de lapte

Faina, zaharul si untul se freaca intre degete, pina se obtin niste firimituri. Se presara uniform intr-o tava (20/30 cm) tapetata cu hirtie de copt si se preseaza bine cu palma. Se coace cam 30 de minute la foc mic (160 C).

Separat, se amesteca intr-un ibric componentele pentru caramel. Se pune ibricul mai intii la foc mare, pina incepe sa fiarba compozitia, apoi se da focul la minim si se tine cam 20-30 minute. Se amesteca incontinuu. Atentie, la inceput, cind compozitia e mai lichida, are tendinta sa dea in foc, in acest caz, se va lua de pe foc periodic, pentru a cobori spuma care se ridica. Caramelul trebuie sa iasa gros, de culoare maro deschis.
Dupa ce s-a racit blatul, se toarna caramelul peste el si se intinde uniform cu lingura. Se da prajitura la rece pentru vreo jumatate de ora.

Pentru glazura, se topeste ciocolata si se intinde peste prajitura. Eu am adaugat in glazura un cubulet de unt si putin lapte. Se da prajitura la rece pina se intareste glazura, apoi se taie bucati.
POZA www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=4276" target="_blank">sursa


------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, vacanta placuta! O sa astept rabdatoare intoarcerea ta si poza cu frisca. Intre timp, am mai cautat prin magazinele din imprejurimi, dar n-am gasit frisca Milli.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia Twix-ul e preferatul meu! Musai o sa fac si eu praji asta daca spui ca seamana la gust cu twix. Pentru crema pot sa folosesc si lapte condensat facut in casa (cel din lapte praf)?
Eu in weekend am comis un krem si prajitura cu cocos, cioco si vanilie de la Gratiela (cica am avut musafiri si cica sotzul nu s-a putut hotari care din cele doua s-o fac, de fapt, muream eu de curiozitate cum e praji cu cocos si-n loc de krem dublu, le-am facut pe amandoua la simplu). Kremul a avut un succes enorm la musafiri, in schimb mie si sotzului ne-a placut praji cu cocos mai mult (Natalia, sper sa nu te superi). La krem am dat kics de data asta la glazura, foarte posibil din cauza ca am pus cioco jumate amaruie, jumate cu lapte, ca data trecuta mi se paruse un pic prea amaruie glazura, asa ca de data asta a iesit o consistenta cam ciudata, care se rupe usor. La cea cu cocos am pus galbenusele in crema de cioco si a iesit f. buna. Insa se taie foarte greu. Poza inca n-am, am facut, si-am pus-o si pe net, insa mai am pana ma invat cu flickr, am sters-o din greseala, trebuie s-o incarc din nou.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput