Deserturile Nataliei (7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dana, multumesc de aprecieri si laude, deja sint ca o sfecla Imi pare bine ca ti-au reusit prajiturile. Poti sa te bagi si la alte retete, ca nu e niciuna complicata, te asigur.
La pandispan iese mult aluat, 2 forme de chec ar fi ok. Astept sa revii cu impresii.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by babirusa

Natalia, laptele condensat e chiar cel de care spuneai tu, gros si dulce. Ma gandeam sa-l fierb dar nu in tub, stiu ca trebuie in abur dar nu stiu in ce vas(sticla, tabla...

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)



Babirusa, laptele in cutie fierbe in absenta aerului. Daca il vei fierbe deschis, cu siguranta va iesi alta consistenta. Probabil tot se va carameliza, dar cred ca isi va micsora si volumul, datorita evaporarii de lichid. Si cu siguranta ca timp va fi vorba de mult mai putin timp, in nici un caz de 2 ore. Poti sa incerci cu o cantitate mai mica, de proba. Dar sa amesteci continuu.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Natalia, spune-mi, te rog frumos, unde ai pus retete de creme cu lapte concentrat. As vrea sa fac ceva destul de rapid pentru miine. Am cumparat lapte concentrat neindulcit.

Merci.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Mik


Natalia, spune-mi, te rog frumos, unde ai pus retete de creme cu lapte concentrat. As vrea sa fac ceva destul de rapid pentru miine. Am cumparat lapte concentrat neindulcit.

Merci.


Mik.



Mik, uite www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65288" target="_blank">aici am postat cindva citeva retete, dar era vorba de lapte condensat indulcit, care are o consistenta groasa. Cel neindulcit, din cite stiu eu, e lichid ca apa, deci e cu totul asta chestie.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mini-budinci cu brinza

Un desert rapid si foarte potrivit pentru copii

700 g brinza de vaci
3 oua
100 g zahar
1 lingura amidon
esenta de vanilie

Se amesteca bine toate componentele si toarna compozitia in forme de briose, unse in prealabil cu putin unt. Se coc la foc mediu spre mic cam 30-40 minute.
Se servesc cu dulceata, smintina, iaurt de fructe. Varianta mea e cu sirop de artar.
Poza in forma

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Cauta in magazin rusesc(e unul chiar in centru la tine in oras) sau la Real din acela deja caramelizat e si mai bun, eu am amestecat cu f.putin unt si iese o crema de tort delicioasa. L-am folosit la reteta de pandispan a Nataliei am taiat blatul in doua. Nici nu stia al meu sot ce maninca, dar ii placea la nebunie.
P.S. Nu merita sa te chinui sa-l fierbi cind deja se gaseste caramelizat.
un sfirsit de saptamana placut
narcisa

quote:
Originally posted by babirusa

Natalia, am gasit si eu lapte condensat indulcit, oooooooooo ce bun e . Inca nu stiu ce reteta sa fac(orice fara fructe), ca am pt. weekendul asta tiramisu,mmmmmmmm. Oare il pot fierbe si daca e in tub de plastic, nu la cutie?

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Natalia, super reteta de pandispan, eu am facut doar cu 5 oua si implicit mai putina faina, ca noi nu prea sintem adeptii multor oua, dar a iesit excelent asa de inalt si frumos crescut si de la sucul de portocale natural asa un galben frumos...cum am scris mai sus am taiat blatul si am pus la mijloc si deasupre lapte caramelizat condensat cu unt amestecat(cca.2 linguri), crema s-a betonat si a iesit un deliciu!!!
toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

salutare, se pare ca nu am putut sta prea mult departe de bunatatile tale Natalia, asa ca m-am aventurat in a face clatite ca tare imi era pofta si dupa cum se vede in poza, m-am jucat cu formele.
Am vazut ultimile retete si ma tot gandeam ce sa fac pt pasti, ca tare multe mai sunt.
si uite si clatitele meleclatite

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

2+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Narcisa, cred ca orice fel de crema merge la pandispanul acesta, dar cea cu lapte caramelizat mi se pare mai mult decit reusita. Imi si imaginez ce bunatate e.


Ioana, super clatitele, ai forma speciala pentru ele? Imi place cum arata in forma de inimioara. Ma gindeam zilele astea ca nu mi-ar strica o tigaie din aia dubla, speciala pentru clatite pufoase, ii faceau odata reclama la tv. Si parca iti dadeau gratuit si un cadru sub forma de inimioara in care se toarna aluatul. Cumva ai forma din asta?

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Natalia, multumesc de raspuns.Maine sa vad daca pot sa fac, ca am o mare problema, mi s-a stricat mixerul si o sa fiu nevoita sa ma descurc cu telul.Dar daca nu o sa-mi iasa cum trebuie o sa am o scuza ca n-am avut mixer.Cred ca si mini budincile sunt foarte bune.

Dana
Poze

Mergi la inceput