Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (16)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

LA multi ani Natalia!
Multi ,sanatosi si fericiti!
Tot o petrecere la mare,intai Vladut apoi tu..distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

La multi ani ,Natalia !
La multi ani ,Vladut !

Mare sarbatoare in familia voastra ! Abia astept sa ne spui ce bunataturi ai pregatit !


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

LA MULTI ANI, NATALI! SA FII IUBITA SI PRETUITA, SA AI PARTE NUMAI DE IMPLINIRI ALATURI DE CEI DRAGI!

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

LA MULTI ANI,Natalia! Multe bucurii si fericire!

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia! Multa fericire, impliniri, sanatate alaturi de cei dragi.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Revin si eu dupa o perioada de pauza, nu neaparat de prajitureala, cat n-am avut timp sa pun pozele pe net.
www.flickr.com/photos/9684774@N08/711835409/in/set-72157600636179296/" target="_blank">O mare nereusita care se voia un tort cu mousse de capsuni. Pe langa faptul ca prima data m-am dat de ceasul mortii ca nu mai gaseam capsuni, pe urma am dat kicx rau de tot cu mousse-ul care nu s-a inchegat deloc, in ciuda celor 4 plicuri de gelatina folosite. O sa descriu procedeul, poate fetele experte in creme cu gelatina o sa-mi spuna si mie ce-am gresit, sa stiu sa nu mai repet greseala. La ingrediente am avut asa: 1 kg. capsuni, 3/4 cana zahar, vanilie, 4 plicuri gelatina Dr. Oetker (din aceea pentru aspic), 400 ml frisca. Am pregatit gelatina dupa instructiunile Nataliei (dizolvat in 4 lg. de apa/plic, incalzit la abur, racit la temperatura camerei) si am adaugat-o peste capsunile facute piure in blender cu zaharul si vanilia. Cred ca imi trebuiau vreo 2 maini de rezerva ca n-am amestecat suficient de repede si s-au facut gogoloti de gelatina. Dupa care am adaugat frisca batuta. Si cu asta basta. Turnat totul intr-un cosulet din piscoturi (dedesubt era un pandispan obisnuit). Si cica ar fi trebuit sa stea teapana, dar in momentul in care am taiat-o, s-a prabusit total. Ce n-am facut bine? Am pus prea putina gelatina? Prea multa frisca? Marturisesc ca n-am mai facut niciodata o crema cu gelatina, a fost prima mea tentativa.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Va recomand in schimb cu tot dragul cea mai buna placinta cu cirese pe care am mancat-o vreodata: www.flickr.com/photos/9684774@N08/712710652/in/set-72157600636179296/" target="_blank">placinta Twin Peaks.
Pentru aluat aveti nevoie de :
350 gr. faina
200 gr. unt sau margarina
2 galbenusuri
2 lingurite zahar
1 praf de copt
sare, vanilie
2-3 linguri smantana
Se freaca untul cu zaharul, sarea, vanilia si galbenusele. Se adauga faina, praful de copt stins cu zeama de lamaie, si smantana pentru a obtine un aluat usor de intins si nelipicios. Se da la rece o ora.
Intre timp se prepara umplutura:
1500-1600 gr. cirese fara samburi (scoateti samburii de la 2 kg. de cirese)
3 linguri pesmet
90-120 gr. nuca taiata nu foarte marunt
225-300 gr. zahar tos (puteti pune mai mult sau mai putin in functie de gust si de cat de dulci sunt ciresele)
scortisoara si vanilie dupa gust
Aluatul se imparte in doua (o parte putin mai mare care sa acopere si marginile tavii) si se intinde (eu l-am intins cu facaletul intre 2 bucati de folie). Se aseaza o parte in tava cat sa acopere si marginile, peste se presara pesmet, cam jumatate din compozitia de zahar amestecat cu nuca, vanilie si scortisoara, se pun ciresele in strat generos, deasupra restul de zahar si apoi foaia de aluat ramasa, care se inteapa din loc in loc cu furculita.
Se da la copt la foc potrivit (mai degraba spre mic) si se coace pana foaia de deasupra este aurie.
Dupa racire se presara cu zahar pudra si o idee de scortisoara.
Eu o fac in tava de aragaz (aceea care vine cu aragazul la cumparare). Aluatul e un pic cam subtire, dar am incercat sa fac si din o cantitate jumate si a iesit prea mult aluat, tot farmecul acestei prajituri constand in stratul generos de cirese cu un pic de crusta de aluat fraged. Eventual mariti cantitatea cam cu 10%. Dureaza cam mult scosul samburilor, insa merita tot efortul.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Alina, arata fantastic placinta! Si cu atatea fructe, mmm...
Eu am facut luni cheese cake cremos, al treilea tort in 4 zile + brownies si prajitura cu fulgi de cocos , doar am avut ocazii speciale :). o sa iau o pauza pana la Sfanta Maria!

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Wauuu...Gratiela...ce nebunie de fructe...
La multi ani pentru Mariuca mica! Sa creasca mare si frumoasa!

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Multumesc mult, Miha!

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput