Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (16)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Este o reteta de pe culinar, postata de Gratiela, dar mi-e lene sa caut unde a pus link-ul, asa ca-ti dau reteta aici:

Prajitura cu cocos, ciocolata si crema de vanilie

Blat:
4 albusuri
300 gr. zahar
250 gr. nuca de cocos

Stratul de ciocolata:
2 linguri cacao
2 linguri zahar
1 lingura ness
100 gr. ciocolata amaruie
putin lapte sau frisca (aprox. 100 ml frisca)

Crema:
200/250 ml frisca lichida (daca se doreste sa iasa crema mai pufoasa se pune mai multa frisca)
1 plic budinca instant de vanilie

Albusul se bate spuma tare impreuna cu zaharul pana se obtine o spuma tare si lucioasa. Se adauga nuca de cocos si se omogenizeaza. Se coace la 160 de grade intr-o tava de 35/27 pana se aureste deasupra.
Pentru stratul de ciocolata: se pun toate ingredientele intr-un vas pe abur pana se omogenizeaza (se topeste ciocolata). Se toarna imediat peste blatul racit. Se da la frigider ca sa se intareasca.
Pentru crema de vanilie, se pune praful de budinca intr-un vas, se adauga frisca si se mixeaza. Se adauga peste stratul de ciocolata. Deasupra se rade ciocolata. Se da la rece cateva ore inainte de servire.
Eu am copt-o intr-o tava mai mica (cam de 20/30), blatul e suficient de inalt si intr-o tava mai mare, dar e crema prea subtire. Am pus si galbenusele in crema de cioco, iar la crema de vanilie parerea mea e ca ori pui cam 300 de ml. de frisca, ori o faci ca pe crema de krem, ca mie doar cu 200 de ml. de frisca mi s-a parut mult prea tapana, nici n-o puteai intinde, asa ca i-am mai pus lapte dupa ochi, pana a atins consistenta dorita de mine, dar mai bine sa pui de la inceput sa nu stai cu emotii daca dispar cocoloasele .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Alina,saru-mana.
Budinca instant e Ole-ul de la Dr Oetcher?

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fete dragi si harnicute,

In mod regulat trag cate o privire la realizarile voastre si mi-e ciuda ca nu am timp sa prajituresc asa des cum as vrea...o cam fac din An in Paste.
Ultima mea realizare a fost o rulada de ciocolata cu crema de banane bavareza. A fost o inventie de moment, pentru ca gasisem in lada frigorifica 2 foi de la tortul de ciocolata cu trufe al Nataliei, deoarece ultima data cand am facut tortul am comis o portie dubla.
Ei bine, aceste foi le-am dezghetat, faramitat si cu putin lichior crema am facut un soi de pasta omogena pe care am intins-o frumos pe o folie de aluminiu, dandu-i forma unei singuri foi dreptunghiulare.
Crema bavareza de banane am facut astfel:
Am pasat la bleder 3 banane mari, am batut cam 500g de frisca si am inmuiat 6 foite de gelatina de la DR. Oetker in niste zeama de lamaie (peste 5 minute am taiat-o cu forfecuta si am pus-o intr-o craticioara cu sucul de lamaie si un strop de apa pe foc pana s-a topit si a iesit un soi de sirop). Am amestecat bananele cu frisca si cu gelatina usor racita (nu se lasa la racit prea mult sa nu se inchege in cratita), am adaugat zahar vanilat si zahar dupa gust. Am pus crema intr-un vas pt o ora si jumatate la rece. Apoi am uns foaia de rulada cu jumatate din cantitatea de crema, am rulat-o in folia de aluminiu. Din restul de crema am facut un soi de budinca-terina (alta inventie de moment).Am pus intr-un vas de yena dreptunghiular felii de banane si mango, un strat de crema, alt strat de fructe, alt strat de crema, un strat de fructe confiate si am presarat fasii de migdale prajite pe deasupra.Am pus vasul la frigider pana a doua zi si am putut taia terina felii.

Oricum, ce doream sa spun e ca aceasta crema se poate face cu diverse alte fructe, combinatiile sunt nelimitate si e foarte usor de realizat. In plus, daca va raman resturi de blat/foi de prajitura, puteti linistite sa congelati resturile pt ca in urmatoarele 2 luni sa le reutilizati pentru o prajitura aproape noua.

Alynutza, si eu aveam obsesii ca tine legate de aspectul si taierea prajiturilor ca si eu eram responsabila cu praji la mama acasa. Acum am inceput sa mai scap de astfel de obsesii si sa ma bucur cand reusesc sa-mi fac timp de prajiturit. Nu am scapat insa de obsesiile legate de aspectul torturilor. Nu le fac asa des, dar la zile de nastere trebuie sa arate cat se poate de bine. Pt d-ra mea i-am facut de fiecare data torturi tematice: la 1 an am avut Fluture , Mica Sirena si Iepurasul in palaria Magicianului; la 2 ani am facut Castelul si Printesa, plus un catel dalmatian, iar acum stiu sigur ca vreau sa fac ceva cu Alba ca Zapada cu cei 7 pitici...in rest inca nu stiu. Ca sa-mi usurez munca am comandat figurine speciale pt ornat torturi in forma Albei za Zapada si cei 7 pitici...dar le-am directionat exact catre lada cu gunoi, asa mult mi-au placut.Mai am mai bine de 2 luni la dispozitie sa-i fac eu insami din martipan sau ceva pasta de zahar sau de lapte, vad eu...Poate reusesc sa o fac pe Alba ca Zapada tridimensionala, adica un tort de sine statator.

Uite ce m-am lungit, iar eu intrai de fapt sa va cer idei de retete pt diabetici. Natalia stiu ca a raspuns de mai multe ori pe aici si stiu ca al ei sot papa dulciuri normale, dar in cantitati limitate.
Ei bine, mama soseste azi la mine pentru 3 saptamani si cum are diabet, nu vreau sa o privez de deserturi, as vrea sa-i fac ceva adaptat bolii acesteia. Ce indulcitori imi recomandati ? Din cate stiu eu, zaharina nu e buna la gust in deserturi. Si ma refer nu neaparat la prajituri (si ideile de prajituri/placinte sunt binevenite), dar si la deserturi care se consuma zilnic, gen budinci sau parfaiit-uri, mousse-uri, etc...Merci mult anticipat!

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Uitasem ceva:

Alynutza, eu gasesc lapte condensat la supermarketul din cartier, la doi pasi de mine. Ma uit zilele astea cat costa si-ti spun. Daca o sa vrei, o sa-ti trimit prin mama care se intoarce in Cluj peste 3 saptamani (o sa lase laptele sorei mele, care e medic rezident in Cluj si locuieste acolo) si ea o sa-ti paseze tie cutiile.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Danyce, ai un izvor nesecat de fantezie in ce priveste prepararea dulciurilor, mereu te-am admirat pentru asta! Iti vin in cap niste idei geniale prin simplitatea si efectul lor. O sa mi-o notez pe aia cu crema de banane.
Despre diabet: diabeticii pot sa manince in principiu orice, totul sta in controlul cantitatilor. E important sa se respecte regimul si cantitatea de carbohidrati admisa pe zi. Si daca un deset se poate incadra in meniul zilei dupa numarul de glucide, e mai mult decit ok. Totusi, e bine sa se evite combinatiile de grasimi cu glucide, si sa se prefere cele de fibre cu glucide, care incetinesc procesul de asimilare a celor din urma. Cu alte cuvinte, in loc de un pandispan cu frisca sint de preferat niste briose (muffins) cu fulgi de ovaz si fructe. Mai poti face sufleuri/jeleuri din sucuri de fructe sau iaurturi usoare, indulcite cu fructoza sau indulcitori. Din indulcitorii sintetici am citit impresii bune despre Splenda. Nu pot sa-ti zic tare multe, ca noi nu folosim indulcitori, in afara de fructoza ocazional. Daca imi mai vin idei, iti mai scriu.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ortansa, iti pot recomanda pe post de blat de tort prajitura cu ciocolata si banane. Iese destul de consistent si isi pastreaza forma.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Uraa, am gasit frisca Milli de care zicea Gratiela. Am descoperit-o azi pe raft in Billa. Costa 2.5 lei cutia de 200 ml, deci cu 1 leu mai putin decit cantitatea similara de la Dorna. Vreau sa o folosesc zilele astea, sa vad cum e.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Mihaela imi pare rau, n-am fost pe faza, da, era vorba de creme Ole de la Dr. Oetker (sau poate fi orice marca de budinca, numai sa se prepare la rece, adaugand lapte si batand cu mixerul - zic asta pentru ca tocmai am vazut budinca instant si de la Darling).

Daniela mersi mult, esti o dragutza, dar lasa, nu te complica. Gasesc eu pe cineva de-aici care sa-mi aduca de undeva din Moldova. Cu taiatul prajiturilor, nu ma stresez daca sunt pentru noi, insa ma stradui sa arate bine daca le pun la pozat sau avem musafiri.

Vineri seara m-am prajiturit la greu. Am facut un tortulet pentru bunica sotzului, ca duminica a fost ziua ei, insa nimic special, un blat super bine insiropat, cu crema instant si frisca, 2 kekuri si prajitura cu cioco si banane. Din pacate, prajitura nu mi-a iesit prea bine, nu stiu ce-a avut ca am tinut-o o gramada in cuptor si tot nu iesea scobitoarea curata. Pe langa ca n-a crescut, in interior arata un pic ciudat, in sensul ca s-a ales cumva blatul, parca ar avea o crema la mijloc, nu stiu daca asa trebuia sa fie, sau am facut eu ceva aiurea. Prin urmare, nici nu am pozat-o. Gustul e interesant totusi.

Natalia o sa ma uit si eu dupa frisca Milli, la pretul ala e super ok. Sper sa aduca astia si la Cluj.




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, vad ca scrie in ungureste pe partea cealalta a cutiei, ar trebui sa ajunga mai repede la voi.
Wow, cit a prajiturit in we, bravo! Ma nedumereste insa "comportamentul" prajiturii cu cioco si banana. Eu am facut-o de citeva ori si mi-a iesit un blat dens, destul de compact, nici vorba sa se separe in timpul coptului. N-am idee ce nu i-a fost pe plac prajiturii de nu ti-a iesit cum trebuie. Dar pot sa-ti recomand ca alta data, cind vezi ca blatul nicidecum nu se prinde in interior, sa acoperi forma cu staniol. Folia ajuta caldura sa se concentreze inauntru si astfel, prajitura se coace bine si uniform.
Eu vreau sa fac niste choux-uri mici azi, ca mi s-a facut o pofta nebuna de profiterol, dar sa-l fac in casa.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia chiar joia trecuta am fost la Billa si n-aveau frisca Milli. Sper si eu sa aduca. Nici eu n-am habar ce n-oi fi facut cum trebuie la prajitura aia, asta e, acuma nu se poate sa iasa toate perfect, nu? Eram si eu zapacita, pentru tortul bunicii imi pregatisem niste stafide imbibate in rom sa le pun in crema, si dupa ce-am ornat tortul si-am ridicat ochii... am vazut stafidele. Le-am presarat deasupra, le-am impuns cu degetul sa intre in crema si am trecut iar la ornat. Bine ca nu s-a vazut foarte tare.
Profiterol n-am mancat de un car de ani , poate la cofe daca apuc, acasa nu cred sa fac prea curand, ca sotzului nu-i plac eclerele/choux-urile si nici cu inghetata nu se prea omoara, cica il doare gatul dupa ea.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput