Deserturile Nataliei (12)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Nu mai gasesc reteta Nataliei de la prajitura cu 3 feluri de lapte


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Chiar, Miha, de ce n-o fi pe prima pagina? si nici desertul cu frisca si zahar ars...o tragem la raspundere pe Natalia
uite iti dau eu linkul, le am salvate
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84774&whichpage=13
poate te apuci pana intra Nati

Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Stefu are 1 anisor chiar azi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Multumesc Gratiela! Se pare ca inca mai stau bine cu memoria.Am facut din amintiri si se pare ca nu m-am inselat.Prea mult! Mai am 10 minute si vad cum iese.

Chiar asa...Natalia trebuie pedepsita. Cu cate retete care trebuiesc postate o pedepsim?


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Vin si eu cu o reteta pe care nu am facut-o dar vreau sa o incerc. Seamana cu Brownies... Nu pot sa o fac acum pentru ca nu am mascarpone.
Pentru cine vrea sa o incerce...


PRAJITURA CU MASCARPONE SI NUCI
Ingrediente Preparare
Blat

1 oua
2 cani zahar
8 linguri apa
8 linguri ulei
zahar vanilat
praf copt stins in zeama lamaie
un praf sare
1,5- 2 cani faina

Se separa galbenusurile de albusuri.
Se freaca galbenusurile cu zahar, apa, ulei sare, zahar vanilat, praf copt (cu mixer cca. 20 min).
Se bat albusurile spuma.
Se amesteca galbenusurile cu faina si cu albusurile.
Se toarna in tava inalta tapetata cu hirtie pentru copt parjituri.
Se baga la cuptor (cca. 45 min., pina cind se coace compozitia).
Se lasa la racit.

Sirop

3 cani cafea indulcita cu zahar sau miere + 2-3 linguri cognac/ amareto
Se insiropeaza fiecare din cele doua parti blat.


Crema
1 cutie mare mascarpone (1 kg)
150-200 gr Zahar pudra vanilat
300 g nuci macinate
Se amesteca mascarpone cu zahar si cu nuci
Se aseaza crema intre cele doua parti de blat insiropate cu cafea.

Glazura
10 linguri zahar tos
2-3 linguri apa
5-10 linguri cacao
unt (cit o nuca)
Se toarna zaharul intr-o cana de metal, se pune apa (numai atit cit sa acopere (umezeasca) tot zaharul.
Se topesc pe foc ( ca la dulceata, pina in momentul cind se topeste zaharul), se iau de pe foc si se amesteca cu cacao si unt (se pune cacao pina cind se ingroasa ca o smintina).
Dupa ce s-a racit, se intinde peste prajitura.

Se tine la frigider cel putin 2 -3 ore inainte de servire.

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Fetelor, abia de curind am venit acasa, am fost toata ziua pe drumuri si sint cam obosita.

Gratiela, La multi ani pentru micutul strumf! Sa va traiasca, sa creasca sanatos, fericit si sa va aduca numai bucurii!

Miha, Gratiela, chiar n-am pus linkurile acestor retete pe prima pagina? Imi cer mii de scuze, nus cum mi-a scapat, o sa corectez, dar n-o sa mai pot sa pun linkul direct spre reteta, intrucit subiectul unde sint retetele e deja inchis.

Ami, eu la diplomatul meu am pus doar 20 g de gelatina, si n-a fost prea tare, ci dimpotriva, mai mult cremos, cam ca cel de la cofetarie. Incearca data viitoare sa micsorezi cantitatea de gelatina.
E interesanta reteta de prajitura, o sa pun linkul pe prima pagina (sper sa nu uit, la cit de zapacita sint in ultima vreme ).

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Natalia, saru'mana pentru urari!

Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Natalia, poti sa copiezi retetele aici si pui linkul la subiectul asta. E mai practic sa pui link direct la reteta, parerea mea.
La multi ani micutilor sarbatoriti
pupici

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Vreau sa fac si eu reteta de Brownies capuccino , ca prea e laudata .Am facut blatul , dar mi se pare cam tare ,nu trebuie insiropat deloc ? In pozele voastre mi se pare a fi molcut .Se moaie singur de la crema ? Va rog ajutati-ma sa termin cu bine prajitura , mai ales ca o fac pentru o cumatra de-a mea ,care e sarbatorita miine .Nu as vrea sa ma fac de rusine .

GABI21+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ligia, mi-ai dat o idee buna. Cred ca am s-o pun in practica, dar mai pe seara, ca sint prinsa in treburi acum.

Gabi, stai fara grija, e normal sa fie tare blatul la brownies, nu esti prima pe care o nedumereste acest fapt. Se va inmuia de la crema, totul e sa tii prajitura citeva ore inainte de a o taia. Nu e nevoie de insiropare.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput