Gravidute si mamici de Constanta (66)

Gravidute si mamici de Constanta (66) | Autor: ioana_p76

Link direct la acest mesaj

POFTITI LA CAPITOL NOU!
ASTEPTAM VOTURILE VOASTRE!
CATE UN SI O PENTRU FIECARE VOT!

ANDICU ANGELIQUEDES DADY68 DANAALEX ELLANIK LARISEL

ACEST CAPITOL ESTE DEDICAT :
SELENEI -MAMI DE EBRU FATIMA! EBRU FATIMA BUN VENIT PE LUME!
SI
HAPPY_UKAI - MAMI DE CARINA MARIA! CARINA MARIA BUN VENIT PE LUME!

MULTUMIM PENTRU VOTURI!
ANDICU ANGELIQUEDES DADY68 DANAALEX ELLANIK LARISEL


Mamici si gravidute de Constanta

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34, 35,36
37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50, 51, 52, 53, 54, 55,56, 57, 58, 59, 60,61, 62, 63, 64,65



LISTUTA NOASTRA:

MAMICI :
Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andata - Octavian, Alexandra si Ioana
Andicu- Filip Gabriel
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Cami Antonia -
Carmenita
Chryssy -Elif
Creem - Maria Sofia
Cris_2081 - Ioan
Crisis81- Teodora
Crixia - Alexia si Ana
Dady68-Andreea si Bianca
DanaAlex-Tiana-Maria si Tiberiu-Ioan
DanaDumitru-Riana Maria
Dandusa- Crinuta si Radu Ioan
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Dianamaria -Tiberiu
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege si Efe
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Gabriela82
Ghibuadina - Alexia
Happy Uka- Carina Maria
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioanasi Larisa Gabriela
Jadesy - Cleopatra Lavinia
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mano -
Mary_lou - Patrick Andrei
Menuet - Ana Maria
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Nastasie - Razvan Mihai
Ontica Camelia - Alexandra Elena si Teodora Lucia
Pisikuta - Lola
Ralina - Ioana Teodora
Roxanalucia - Victor- Costin
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Selen80 - Ebru Fatima
Simonasima- Sara Gabriela
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Umfatel-Andreea Elena si Paul Mihai
Ylilimic -
Yannia - Alessandra



GRAVIDUTE :


Anuzzaice Alessya Cristina DPN 1.11.2009.
Geea Ingrid-Maria DPN = 19.11.2009
Dear_bambie DPN 27.11.2009
Larisel DPN 31.12.2009
Floricel82 DPN 6-7.03.2010
Ellanik DPN 08.03.2010
Ioana_p76 DPN 25.03.2010
Ioanact DPN 19.04.2010

Nu mai avem vesti de la:
Esma_angel
Fareselena
Inlaura
Supermami22




ZILE DE NASTERE:


Ianuarie
1-Andrei (Tinna)
6-Casandra (Daria Ioana)
6-Elif (Chryssy)
10-Andata
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)
21-Cleopatra Lavinia (Jadesy)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
14-Bianca(Dady68)
14-Luca (Tinna)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)
26-Camelia Ontica
27-Alexandra-Elena(onticacamelia)
29-Vlad Constantin (Maia37)

Martie
1-Mamacita
12-Theodor-Ioan
13-Victor-Costin (roxanalucia)
16-Fisun (ege)
20-A_deju
22-Ghibuadina
23-Eris

Aprilie
1-Dear_bambie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
23-Teodora (Crisis81)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Menuet)
27-Ina

Mai
1-Lulu
8-Briana-Amelia (Madaluta)
8-Crisis81
9-Anuzzaice
10-Ralina
12-Daria Ioana
12-Floricel82
14-Darius-Costin (Daria Ioana)
16-Bogdanel (Ellen79i)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
20-Irina81
27-Filip (Andicu)

Iulie
04-Happy Uka
07-Tiberiu (dianamaria)
07-Tiberiu-Ioan (DanaAlex)
11-Menuet
20-Criss 2081
22-Anabela(Mamacita)
22-Larisa Gabriela(jojo-miha)
23-Isidora
23-Simonasima
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
31-Roxanalucia

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
5-Teodora-Lucia(oticacamelia)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12-Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
20-Luca (Lulu)
23-dady68
23-Tiana (DanaAlex)
24-Andicu
26-Alexandra (Andata)
27-Dandusa
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
1-Matei-Cristian(irina81)
2-Sara Gabriela (Simonasima)
4-Adryana_4u
6-Ioana_p76
6-Mirela79
11-Octavian (Andata)
14-Andreea(Dady68)
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)
30-Ege (ege)

Octombrie
5-Riana Maria(DanaDumitru)
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora)
16-Efe (ege)
17-Geea
24-Creem
24-Selen80
28-DanaAlex
29-Bogdan(Dodo_pui)
30-Ioanact
31-Radu Ioan(Dandusa)

Noiembrie
1- Crinuta(Dandusa)
1- Razvan(Nastasie)
2-Adriana(Nastasie)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Mihaela
16-Larisel
20-Nur(Esma Angel)
21-Ellanik
24-Jojo_Miha


Decembrie
4 -Ioana Teodora (Ralina)
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
25-Tinna
28-Viktor (Angelique)



INFORMATII UTILE MEDICI SI CLINICI CONSTANTA

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA
O lista detaliata cu medici, clinici, laboratoare analize, preturi mai gasiti si la sub. "Informatii utile Constanta"- la aspirante aici

FOARTE IMPORTANT PENTRU !!!
EVITATI URGENTA SPITALULUI JUDETEAN CONSTANTA IN CAZ DE PROBLEME GINECOLOGICE!!! IN PLUS, FOARTE IMPORTANT, REFUZATI CONTROLUL CLASIC PE MASA, MANUAL! NU ACCEPTATI ALTCEVA DECAT ECOGRAFIA!

Discutii despre controlul pe masa in timpul sarcinii: AICI

MATERNITATI - CLINICI PRIVATE

1. CLINICA EUROMATERNA http://www.euromaterna.ro/ - Spitalul privat de Obstetrica-Ginecologie

ARE PROGRAM NON STOP PT URGENTE

Ca locatie este vis a vis de fosta piata de legume pe varianta , intrarea spre str Baba Novac sau fostul sediu al TV Pelin sau de la Galeriile Soveja pe str. Stefanita Voda care duce spre varianta si dupa ce se termina blocurile, pe dreapta este clinica
Medici: Lutescu (ambii), Rusa, Dantes, Raica
Informatii despre clinica -www.obgyn.ro/test/cabinet/archives/264" target="_blank">aici
Tarifele pentru nastere: 4500 RON pentru nasterea normala (vaginala) si 5000 RON pentru operatia cezariana.
PRETURI AICI

MESAJE MAMICI DESPRE NASTERE LA EUROMATERNA:
mesaj Crixia

2. CLINICA ISIS- http://www.romedic.ro/ISIS_MEDICAL_CENTER
Preturi nastere: 1000 euro

CURSURI PRENATALE

1. La cabinet Dr. Lutescu - detalii aici
2. La clinica ISIS - detalii aici

ANALIZE SI TESTE IN TIMPUL SARCINII - preturi aproximative

ANALIZE TRIM. I - preturile sunt de la Synevo aug.2009
Analize contra-cost:
1. Ag HBS = 35 lei; 2. Anti-HCV= 59 lei; 3.Timpi coagulare: 3.1. Timp Quick=12 lei, 3.2. Timp tromboplastina=16 lei; 4. Chlamidya IgA si IgG =45+45=90lei; 5. Citomegalovirus IgG si IgM=45 +45=90lei; 6. Virusul rubeolei IgG si IgM= 39+39=78 lei;7. Toxocara canis-IgG=40 lei;8. Toxoplasmoza IgG si IgM= 45+45=90 lei, 9. Listeria =55 lei TOTAL cca 550 lei!
Analize gratuite - pe baza de trimitere de la med de familie (in caz ca nu gasiti sa le faceti gratuit, pretul lor este in paranteza)
1. Grup sanguin (15lei) si RH (11lei), 2. Rh procreator (sot)(11lei);3. HLG; 4. Uree; 5. Creatinina (8lei); 6. Sumar urina (18lei); 7. Glicemie (8lei); 8. VDRL; 9. HIV 1+2(45lei).

ECHO MASURARE TRANSLUCENTA NUCALA (sapt 12-13) cca 150-200 LEI, urmat de: DUBLU-TEST - 100 LEI (Synevo)

Exemplu de analize si teste facute pana la sapt17 - mesaj Larisel aici

MEDICI PEDIATRI

Dr SIMA ANCA -Tel Cabinet 0241631464 si la Homeomed, unde este si acolo aproape zilnic, 0241.693.355
Paciente-impresii: Lulu77 -"ptr mine un deosebit om si un excelent medic( si homeopat)".


LISTA ESTE DESCHISA PENTRU COMPLETARI


LINKURI UTILE

REMEDII HOMEOPATICE 1, 2,
How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor -BLS LA COPIL- Obstructia caii aeriene la copil

SFATURI DE LA MAMICI PENTRU GRAVIDUTE
Aici vom face o selectie de sfaturi primite la acest topic, multumim mult tuturor care au contribuit cu cate un sfat!

CAP.64 -cuprinde multe sfaturi si discutii ref la infasatul bebelusului, mancarea bebelusi, detergenti bebelusi, greturi in timpul sarcinii, control clasic in timpul sarcinii
Sfaturi pentru combaterea starilor de greata din sarcina; Impotriva aciditatii la stomac; Pro si contra infasatul bebelusului/Pro si contra mancare pt bebelusi borcanase supermarket
CAP. 65 : impresii de la mamici despre nastere, discutii despre cezariana, discutii ref magazine haine gravide]
CAP.66: sfaturi despre alaptat -mesaj Mamacita


Ioana 12+ [blue]Doamne Ajuta!
*** animalutele mele iubite[/red]

CAMPANIA NOASTRA Infertilitatea este o boala[/b]



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Bine v-am regasit la acest nou capitol!
Sper sa mai apara si mamicile mai vechi, va rugam, ne e dor de voi!

Floricel, zi-mi te rog, exact unde e magazinul, vreau sa ajung si eu azi/maine si nu am rabdare sa iau la rand toate magazinele din Doraly. Pls!

Ioana 12+ Doamne Ajuta!
*** animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floricel82 spune:

Ioana cand urci la etaj, mergi in stanga treci de barurile care sunt acolo, si chiar in capat daca te vei uita cu atentie este un magazin cu geamuri mari cu blugi, se vad si din afara pantalonasii de gravidutze sunt pozitionati undeva in dreapta magazinului. Sper sa intelegi ceva din explicatiile mele , dar cu siguranta te vei descurca

burticile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Ioana, LA MULTI ANI!! Sa fii cea mai fericita mamica! iti doresc multa sanatate tie si puiului din burtik, anul asta sa fie cel mai frumos din viata ta!


Cu intarziere, urez LA MULTI ANI ! si Sarei - sa cresti mare si sanatoasa si cuminte, ca frumoasa foc esti!


si inca un LA MULTI ANI cu drag Mirelei!! Numai bine iti doresc!


Selen, felicitari pt mica printesa! Sa fiti sanatoase si sa va bucure viata!


edit: Happy_Uka, nastere usoara si bebe sanatos si mancacios!


Imi pare rau ca nu apuc sa scriu mai multe, dar am o perioada infernala la servici! Promit sa fiu mai activa, dar peste vreo saptamana..
Filip e bine, sanatos, vesel , vorbaret si curios, sufar f tare ca il vad la 2 zile pt ca sta mai mult la tara din motive de parinti ingropati in munca!
Si sunt obosita, stresata, trista si ingrijorata un pic pt tata. Ma rog la DD sa fie bine..nu dau detalii pt ca nu vrreau sa intristez burticile .

tuturor!



Mami de Filip Gabriel (27/06/2007)

Asa cresc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Va multumesc din suflet pt dedicatia de la inceputul capitolului
Ma simt onorata.
Eu am avut niste zile horror, tatal meu a facut un stop respirator, din senin, duminica seara..a fost in coma 1 zi jumate, eu nu am stiut nimic dar am auzit franturi de conversatie ; a fost cumplit, nu stiam detalii, ma gandeam la ce-i mai rau si plangeam incontinuu, nimeni nu vroia sa-mi spuna unde este si cum se simte, ma protejau..In fine, ii multumesc lui Dumnezeu ca nu ni l-a luat si ca acum se simte mai bine, este in Bucuresti la un spital bun. Inutil sa mai spun ca cei de aici deja nu-i dadeau nicio sansa, l-au clasat: "accident vascular..nu mai e nimic de facut" Saraca mama...
Sper ca perioada asta sa nu-mi fi afectat bebelusa, am incercat din rasputeri sa nu plang , sa nu ma consum..dar era prea greu..cine a trecut prin asa ceva intelege. Ea e vioaie si miscatoare in burtica, e ca si pana acum, iar eu, fizic ma simt bine, chiar nu mai resimt durerile din ultimele saptamani.
Azi m-am mai linistit , am vb cu el la telefon..m-a uns la suflet sa-l aud
Maine sper sa aflu marea veste, daca nasc vineri, desi acum as vrea sa aman cat mai mult, sa vina si bunicul la clinica, tine foarte mult sa-i faca primele poze..prima lui nepotica, e topit dupa ea...e trist ..uff
Dar o sa fie bine!
Va tin la curent, va pup pe toate si inca odata multumesc pentru urari!

Uka, fericita 38+
Printesa noastra asteptata cu drag,
Carina Maria!

AMR...2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

salutare!!!
Andicu- sanatate multa tatalui tau! Doamne-ajuta!
te asteptam cu scrisul cand iti permite serviciul...eu sambata inchei 12 zile de wellness thalassotherapy, a fost suuuper si de data asta...raman datoare mereu pentru recomandarea initiala am deja card la ei, asa ca o sa-mi fac drum si cu copii acolo, sa vedem cum le place la locul de joaca din hotel si de supraveghetoarea de acolo...ai reusit sa ajungi cum iti propusesesi?

Happy_uka- sanatate multa tatalui tau! Doamne-ajuta!...ai incredere ca totul va fi bine si concentreaza-te pe nastere, mai este atat de putin si Carina-Maria va fi in bratele tale...

...duminica se intorc copii mei de la munte, cam lunga vacanta, deja au trecut 2 saptamani si mi-e tare dor de ei...dar am reusit sa-mi pun ordine in casa asa cum doream de mult, ceea ce pentru mine e o victorie, am aranjat pana si mormanul de acte, hartii importante sau nu, facturi; am sortat jucarii, haine, pantofi; am cumparat pentru copii ce le era necesar in vestimentatie pentru sezonul rece, spalat, calcat, aranjat in sifoniere, inlocuit hainele...eeeee, micile mele bucurii de casnicutza, drept urmare m-am premiat aseara in ciyt mall cu 2 perechi de sandale elegante de la il passo(pret fff redus), mergem la o nunta si caut ceva de imbracat/rochie deosebit/a, dar decent/a...cam greu sa gasesc ce-mi doresc, trebuia sa incep mai demult cautarea, am dibuit una, insa e prea scumpa....mai ramane sa mai caut,...daca aveti vreo croitoreasa priceputa...please, ajutoooor....am nevoie sa-mi largesc decolteul la 2 bluze, materialul e matase si nu m-as duce chiar la prima necunoscuta....

in alta ordine de idei...vreau s-o duc pe nana la balet/dans, am citit ca de la 3 ani e indicat sportul, deci categoric de luni va intra in lumea sportiva....are cineva idee in afara de flamanda, unde mai primesc copii asa de mici?...sau ce altceva mai pot practica in constanta fetitzele de 3 ani? in caz ca citeste/scrie pe aici vreo mamica intr-o situatie similara...

toate cele bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floricel82 spune:

burticile!!!

Happy_Uka imi pare sincer rau ... sa dea Dumnezeu sa fie bine si sa isi revina complet, sa isi tina si el nepotica in brate. Ii doresc multa sanatate!!! si tie la fel, stai linistita ca isi va reveni pt. ca cu siguranta cineva acolo sus il iubeste, din cate povestesti!

Mami de in 15 saptamani! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floricel82 spune:

Happy_Uka nastere usoara fara probleme!!! mult laptic, o bebica sanatoasa si mancacioasa!!!

Asteptam cat mai repede vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Multumesc mult fetelor pentru incurajari! Tata se simte mai bine, il vor externa in cateva zile. Sunt foarte fericita ca e ok.
Azi am stabilit cu dl dr ca cezariana se va face luni, 14 sept , la ora 7. :) Uf ce emotii am!
Sper sa fie totul bine, am incredere ca ma va ajuta Dumnezeu sa-mi vad fetita sanatoasa, frumoasa si cumninte.
Sa ne auzim cu bine, va pup pe toate .



Uka, fericita 38+
Printesa noastra asteptata cu drag,
Carina Maria!

AMR...3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

La multi ani Octavian de andata!


andicu, happy_uka Sanatate multa tatilor! Nu mai fiti triste pt ca asa nu ii ajutati.

danaalex Mai mai ce harnicutza...Eu sunt in concediu medical de vinerea trecuta si azi e ultima zi si imi programasem sa calc muntele de rufe ce tot creste de vreo 3 luni incoace...Nu am reusit nici macar pe sfert, iar tu ai facut atatea...

23+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

salutare!!!

Andata, la multi ani baiatului tau, mult noroc si bafta!!!

uka, ce bine ca te-ai linistit...luni e marea intalnire
te-am admirat zilele trecute in pozele de la semnatura... tu ca mireasa(superba), ca excursionista, cu burtica

Larisel, am avut noroc ca nu au fost copii acasa, altfel toate la noi in casa se fac printre picaturi...si apoi eu sunt cu bibilileala, cu aranjatul estetic...greul il face o doamna ce ma ajuta la menaj, iar calcatul intra in fisa postului dumneai, ca daca era la mine activitatea asta...hehehe!!!n-am nici talent, nici rabdare la asa ceva...oricum tu stai linistita cu burtica in sus si nu te pune pe grozavii de astea, calcatul ar trebui interzis prin lege, este urat si greu si in van....parerea mea ...

toate cele bune...
p.s. dau un tur de targ...vin cu impresii mai pe seara

Mergi la inceput