Gravidute si mamici de Constanta (28)

Gravidute si mamici de Constanta (28) | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI

Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Creem - Maria Sofia
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Florin_a - Ana Maria
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - Sebastian
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Pisikuta - Lola
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Ylilimic -
Yannia - Alessandra


GRAVIDUTE

Bavi
Ege
Esma_angel
Fareselena
Gabriela82
Inlaura
Mano
Mav
Ralina:



LINKURI UTILE

How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA





Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Bun gasit la un nou capitol si sper sa fiti mai active decat la celalalt!

Andreea Alessia: iti dedicam tie acest capitol , caci esti cea mai noua membra a gastii noastre, dar si Mocutzei, care este cea mai noua mamicuta de aici

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Mocutza: eu iti recomand k pediatru si pe d-na dumbrava, dar si pe d-na sima. Amandoua sunt foarte bune, diferenta fiind doar de..pret. d-na sima este si medic de familie, iar la d-na dumbrava trebuie sa te programezi si sa platesti consultatiile de fiecare data.
cat despre scaunul moale, este absolut normal la varsta asta a Andreei( sau alesiei, nu stiu cum ii spuneti voi). Numai k daca vrei sa eviti colicii trebuie sa eviti si mancarurile contraindicate in alaptare: varza, fasole, sosuri, condimente, acrituri,tocaturi, fructe in exces,alcool etc...
Andicu : mi-am amintit k nu ti-am raspuns in capitolul trecut: nu e nicio problema k nu ne-am intalnit..nu mai fi rusinata....inteleg k esti foarte ocupata si terminata de oboseala cu iepurasul Duracel...Eu pot veni sa iau caruselul in orice zi dupa 16 cand am masina la dispozitie, dar as fi vrut sa ne vedem si sa mai si stam de vorba..nu doar asa pe fuga. deci astept sa iti faci timp si sa ne vizitezi

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Acum venim de la plaja si m-am intalnit si cu Monica acolo dar eu tocmai plecam.

A ramas stabilit pt luni la orele 17 sa ne intalnim pe plaja acolo. Madaluta si ANdicu nu ati vrea sa stati de vorba acolo si sa facem gasca mare?

A fost azi o apa calda ca o ciorba, suuuuuperr!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Inimioara mea

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Fetelor nu e prea mic Gabi sa merg cu el la plaja? Are 4 luni fara citeva zile.
Oricum intentionez sa-l tin sub umbrela... dar cald tot e.

Unde spuneti voi ca mergeti am retinut eu aiurea... sau se poate ajunge cu masina f aproape? Ca eu singura cu jumatate de casa...
As vrea sa vin si eu insa de saptamina ... cealalta.

Va pupam.

eu - Ina si minunea noastra mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Voiam sa va intreb daca stiti ceva de Yannia sau de Bisous.



eu - Ina si minunea noastra mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ege spune:


ina,am o prietena cu un bb de 6 luni si vreau sa iti zic ca vine cu bb la plaja,sub umbrelutza,iar cel mic e f fascinat.normal medicii interzic pana la 1 an.dar si eu am dus-o pe ege pe la 9-10 luni si chiar am bagat-o si in apa.
revin

ege 28+ sapt si arzu ege (30.09.2005)

http://community.webshots.com/user/arzuege

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Cum sa interzica medicii plaja pana la un an? mie dr mi-a spus sa il duc la plaja si sa il bag si in apa! Ieri l-am bagat cu piciorutele. Avem deja vreo 10 plaji la activ. desigur dimineata pana la 10 si seara dupa 5. Si ce multi bebelusi am vazut, ieri chiar era o fetita mica mica



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Inimioara mea

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Sunt medici si medici...unii interzic plaja chiar pana la 3 ani din cauza posibilitatii aparitiei bolilor de piele..etc.
Eu nici n-am mai intrebt dr., si a vazut-o bonzata si n-a zis nimic, a zis doar a "vrem s-o calim"


Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007) cu (26.05.2008)

Poze Maria Sofia

www.youtube.com/watch?v=UDawnIQuTRU" target="_blank">uite ce fac eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Ina : eu am mers cu briana pe plaja, dar nici n-am dezbracat-o, nici n-am tinut-o in soare . stateam la umbra vreunui copac, sau a vreunui hotel, caci mergeam numai dupa 17-17.30.Si eu stiam k plaja la varste asa mici e cam contraindicata, dar pentru k am citit k hainele protejeaza de ultraviolete, am tinut-o imbracata. pe manute, picioruse si pe fatza ii dau cu crema de protectie cu factor 50+.Si pe darius l-am dus anul trecut,dar el in vara avea deja 6 -7 luni. pe el il dezbracam , il bagam in mare, in piscina, in nisisp...era altceva

Ege: ma bucur k ai mai scris si la noi..chiar ieri am vazut o postare de-a ta in care scriai de accident...n-am stiut k ai trecut prin asa ceva...

Noi ieri am trecut prin carrefour si ne-am innoit( copiii, nu noi)..sunt mari reduceri... De ex i-am luat brianei trening de bumbac cu 2 perechi de pantaloni la 17,50 ron, body la 5 lei,lui darius bluzoane de la 7la 12 lei..
sper k nu se considera reclama, dar voiam sa stiti si voi.


Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Ina, pentru k tot intrebai tu de Yannia si Bisous ia sa fac si eu o strigare celorlate absente...poate poate ne-or auzi si isi vor lua inima-n dinti si ne vor mai scrie si noua 2-3 randuri :Isidora ,Tinna, Lulu,Roxanalucia, Florina,....
stiu din experienta k e greu sa scrii din nou dupa o pauza, ai impresia k lumea te-a uitat, k nu mai esti la curent cu noutatile, k nu ai ce sa raspunzi, asa mi se intampla mie cu "fulguletii de cecembrie 2006",dar pana la urma tot imi fac curaj si mai scriu cate doua cuvinte la o luna odata....
deci, nu v-am uitat si va asteptam cu drag

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput