Gravidute si mamici de Constanta (23)

Gravidute si mamici de Constanta (23) | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj


Sa ne poarte noroc noul capitol!

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ,22

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI

Adryana_4u- Bianca
abibrinza- Victor-Catalin
a_deju- Eric
andicu- Filip
andreB-Matei
Angelique - Mihai Viktor alias Pupi
bisous -Cristina si Victor
calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
creem - Maria Sofia
daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra
deiutz - Ana Ilinca
denise1301 - Jasmin
docdecap - Serban
elizz
eris - Iannis Cristian
Fiquelle - Sofia Maria
flisa - Luca Gabriel
florin_a - Ana Maria
gabiu - Albert Mihai
ghibuadina - Alexia
ina78 - Gabriel
isidora - Isidora si Ioan
jojo_miha - Theodora Ioana
lulu 77 - Luca Gabriel
madaluta - Darius Cristian
maia37 - Andra si Vlad Constantin
mamacita - Alexandru si Anabella
mary_lou - Patrick Andrei
mav- Sebastian
mirela79 - Maria
mokika - Crina si Theodor
mymy
myralIsabela si Elisa
pisikuta - Lola
roxanalucia - Victor
roxx - Luca Teodor
teano
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
ylilimic
yannia -Alessandra

GRAVIDUTE

Daria Ioana
elen79i
elena81
esma_angel
Fiquelle
fareselena
Gabriela82
Ingerash M
lnlaura
madaluta
mano
mav
roxi79ro
roxxi
Linkuri utile:

How to Breastfeed ,Calculul datei nasterii, www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere, Cum se dezvolta copilul, Calculul DPN dupa UM, Greata din timpul sarcinii


MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA

Madalina35
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Mada, multumim pentru noul capitol!

Sper ca Angi si Pupi sunt bine!

Mokika - mami de Crina (11 ani) si Theodor (7 luni)
www.flickr.com/photos/12207142@N08/page2/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agatha3008 spune:

buna, am intrebat si eu prietenele despre un pediatru bun si mi-au recomandat pe dna doctor dumbrava, iar aici vad ca si voi sunteti la ea, asa ca nu mai ezit si imi voi inscrie bebelusul la ea, prin iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Mada multumim pentru capitoul nou.

Yannia ar trebui mutata pe listutza de mamici. Daca vrei tu...

Angi? Ce faci? Esti bine?

Mada ieri a venit doamna doctor sa ne vada. Nu stiu cu ce sa incep...

Sintem bine. Reactional la stimuli... avem reactii. Daca l-ati fi vazut pe tati cum se uita l dr cind il tragea, impingea, ridica pe bebe.
Ne ridicam capsorul, a vazut si d-na dr ... ca sintem viteaz. Cioara mea e cea mai frumoasa .. nu?
De papat, ne-a incurajat sa mergem in continuare asa... cu sin, apoii muls si in ultima instanta completare.
Am uitat sa intreb de sughitat. Voi ce faceati cind sughitau bebeii vostrii?

Bisous multumim pentru urari. Imi pare rau de probl; pe care le are sotul tau al job, sper sa se clarifice si sa nu se puna probl. mutarii voastre in Buc.

Va pupam in formatie completa.

Doc pe unde esti? Pasii... legali, la hirtogarii... tu ii povesteai... doar ca eu ca o mami cascatica am cam uitat.



eu - Ina si minunea noastra mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agatha3008 spune:

bisous - va doresc sa treceti cu bine de hopul acesta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

madaluta, docdecap, mav, abibrinza(am uitat pe cineva, scuze): multumesc ptr randurile voastre si gandul bun ptr lolica fara dinti. scuze ca va raspund abia acum, dar mai bine decat niciodata...
MADALUTA: la temperamentul lui darius, ce te asteapta dupa ce nasti, mamicooo...si ca sa te bag si eu in ceata, compeltez lista ta cu tania si ines. si votez si eu ptr daria si ptr tandemul aboslut deosebit si deloc neinspirat daria si darius. abia astept sa vad ce ati ales in cele din urma. ptr burtica mare.
MAV: apropo de ceea ce mi ai scris, pai cine nu citea intr o vreme nazdravaniile si perlele lui sebi? cum isi asteapta el noul fratior/surioara(felicitari ptr sarcina ta)?
tre' sa ies acum, pupam toata lumea, as vrea sa mai intru pe la voi, rugati va ptr timpul meu ...

mama de Loli mic
Asa creste o fetita

Varsta mea

Everyday is the right day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Salut!
Mada, multumim pt noul capitol! Cum te mai simti? Cum stai cu pregatirile? Ati ales nume?
Angi, pe unde umbli? Sper ca sunteti bine toti... Doar n-o fi patit ceva bunica...?! Multa sanatate!
Agatha, bine ai venit!
Pisikuta, multumesc! Si voua toate cele bune!

12+

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

A adormit darius in sfarsit si reusesc si eu sa stau un pic la calculator. Am mai avut o tentativa dimineata, cad am deschis capitol nou, dar a facut criza de nervi cand a vazut k nu-l bag in seama...E gelos pe calculator cred, k da in el, trage de tastatura, imi impinge sertarul , trage de fire, numai sa ma ridic eu si sa plec...
Si ieri mi-a facut la fel..de-aia n-am scris ....am reusit doar sa citesc, dar acumnu mai stiu ce si cui sa raspund....sorry..
Sunt si putin trista pt k am vb la telefon cu o prietena ( care a scris si ea candva putin la subiectul nostru) si care are un bb cu probleme datorate traumei din timpul nasterii..acum are 8 luni si inca nu-si tine capul cum trebuie...Au fost la fel de fel de medici, au facut recuperare kinetoterapeutica, iar acum trebuie sa aplice o alta tehnica mai perfomanta( nu am retinut numele), dar cel mai apropiat loc unde o pot face este la TG Mures.In mai vor pleca acolo pt o luna, dar imi este tare mila de ei caci fiecare sedinta costa 40 lei si tb sa fac zilnic, + chirie, +mancare+ alte investigatii...se aduna o groaza de bani...
Sunt trista si pt ce li se intampla dar si pt neputinta mea de a-i ajuta...


Madalina35
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Mada - stiu ca este vorba de 2peu. Nu stiu cum sa procedez si cum sa exprim dorinta mea de a propune ca, acum, inainte de sfintele sarbatori pascale, sa incercam sa daruim cate putin din putinul nostru. Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau sau sa se simta cineva obligat la ceva. Putem sa facem ceva impreuna? Si sa usuram cumva suferinta lor? Sorry, nu am stiut cum sa aleg altfel cuvintele, este o situatie destul de grea pentru un bebelus si familia lui. Si bineinteles ca avem nevoie si de acceptul lor. Eu sunt trecuta cu Theo prin asa ceva si ii multumim lui DD ca suntem bine.


Mokika - mami de Crina (11 ani) si Theodor (7 luni)
www.flickr.com/photos/12207142@N08/page2/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

quote:
Originally posted by agatha3008

buna, am intrebat si eu prietenele despre un pediatru bun si mi-au recomandat pe dna doctor dumbrava, iar aici vad ca si voi sunteti la ea, asa ca nu mai ezit si imi voi inscrie bebelusul la ea, prin iulie



Eu stiam ca Dr. Dumbrava nu e si medic de familie, ci doar medic pediatru...deci te duci cu bebe la control la cabinetul particular.
S-a schimbat situatia?

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela79 spune:

Mokika scuze ca iti raspund cu intarziere, dar nu prea am avut timp sa intru pe forum. Eu ti-as recomanda sa faci ceva dulce si ceva sarat. Adica poti sa faci saratele cu cascaval pe care sa le pui pe masa la inceput ca arata foarte bine. Ai vazut in ce forme interesante le-am facut eu acum cateva zile? Daca mai pui langa si o fructiera cu fructe diferite si niste flori intr-o vaza o sa ai un decor superb de inceput. Plus ca sunt foarte usor de facut. Ca desert eu ti-as recomanda checul in doua culori pentru ca se face relativ usor si este un desert racoros. Poti sa pui in el multa coaja si suc de lamaie si sa vezi ce gustos este. Si neaparat sa-l tai pe diagonala ca altfel se pierde tot farmecul. Ah, sa nu uit. Tavile de chec sa nu fie foarte mari. Sper ca te-am ajutat.
Fetelor care intreaba de medici pediatri vreau sa le spun ca Munteanu Eugenia este si medic de familie si pediatru.

www.flickr.com/photos/24980424@N08/sets/72157604195810998/" target="_blank">Maria la restaurant
www.flickr.com/photos/24980424@N08/sets/72157604200218221/" target="_blank">Primele zile din viata mariei
www.flickr.com/photos/24980424@N08/sets/72157604340884907/" target="_blank">Maria face baie

Mergi la inceput