Gravidute si mamici de Constanta (26)

Gravidute si mamici de Constanta (26) | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj


O vara frumoasa impreuna!!!

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ,22,23,
24, 25

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI

Adryana_4u- Bianca
abibrinza- Victor-Catalin
a_deju- Eric
andicu- Filip
andreB-Matei
Angelique - Mihai Viktor alias Pupi
bisous -Cristina si Victor
calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
creem - Maria Sofia
daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
deiutz - Ana Ilinca
denise1301 - Jasmin
docdecap - Serban
ege - Arzu Ege
elizz -
eris - Iannis Cristian
Fiquelle - Sofia Maria
flisa - Luca Gabriel
florin_a - Ana Maria
gabiu - Albert Mihai
ghibuadina - Alexia
ina78 - Gabriel
isidora - Isidora si Ioan
jojo_miha - Theodora Ioana
lulu 77 - Luca Gabriel
madaluta - Darius Cristian si Briana
maia37 - Andra si Vlad Constantin
mamacita - Alexandru si Anabella
mary_lou - Patrick Andrei
mav - Sebastian
mirela79 - Maria
mokika - Crina si Theodor
mymy -
myral - Isabela si Elisa
pisikuta - Lola
roxanalucia - Victor
roxx - Luca Teodor
teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
ylilimic -
yannia - Alessandra



GRAVIDUTE
bavi
ege
elen79i
elena81
esma_angel
Fiquelle
fareselena
Gabriela82
Ingerash M
lnlaura
mano
mav
roxi79ro
roxxi


Linkuri utile:


How to Breastfeed ,Calculul datei nasterii, www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere, Cum se dezvolta copilul, Calculul DPN dupa UM, Greata din timpul sarcinii


MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA





Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

neata...

egefelicitari pentru baietel..cred k sunteti tare fericiti k veti avea pereche...la ce medic mergeai tu de nu a vazut putzulica pana acum???


Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

adryana: in primul rand nu intra in panica...in al doilea rand bine k tot a luat ceva in greutate...
Alte sfaturi nu stiu ce sa-ti mai dau k nu prea am fost in situatia asta, dar ma gandesc sa te mulgi mereu k sa nu pierzi laptele si sa il congelezi. Sa incerci sa i-l dai cu biberonul, dar cu diverse tetine.Briana nu a acceptat decat tetina ortodontica de cauciuc de la Nuk..in rest le scuipa pe toate...
medicul ce a zis?

mocutza:legat de hainute pt bb :
- pt nou nascut tb sa cauti marimea 56, dar sa nu iei f multe pt k in mai putin de o luna veti trece la urmatoarele marimi...
-cand vei cumpra body sa incerci sa le iei cu capse de sus pana jos k sa nu fie nevoie sa le bagi pe cap ( e destul de dificil la un nou nascut)
-salopetele sau costumasele cele mai usor de folosit ( pt mine) sunt cele cu capse intre picioare k sa nu mai fie nevoie sa dezbraci copilul cand schimbi pampersul
- sa fie toate din bumbac 100% si sa le speli inainte de a le imbraca prima data
- sa cumperi detergent pt bb k sa eviti alegiile ( eu folosesc Sano maxima baby)
- sa nu cumperi bluzite de-alea care se leaga la spate pt k sunt foarte aiurea
-La Z in afara de body nu prea gasesti hainute pt nou nascut...
-.....dc imi mai amintesc ceva, mai spun....
Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

A cazut Sofi din pat!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007) cu (26.05.2008)

Poze Maria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocutza spune:

Salutare,
MADALUTA mersi de informatii....sunt foarte utile ...ne-ai lamurit la capitolul hainute....acum plecam la parinti in alta localitate si mizez si pe informatiile mamei in ale cumparaturilor....
Weekend placut tuturor si MERGETI LA PLAJA!!!!

mocutza
34+

mocutza 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Off, creem, stiu cum e...
sper ca a fost doar sperietura, Serban e din nou cuminte, si nici frica de relax n-a prins (ma temeam de asta)
pupam Sofia si mami, sa treaca repede!!

Adriana, Serban a luat in greutate 300 grame (mi-am verificat inscrisurile) in o luna.
si la 5 luni are 6 kile juma', nascut cu 3,5 -mai slabut ca a ta, desi s-a nascut maricel.
nu te speria, nu e dracu asa negru, e doar o faza.
mulge-te sa nu pierzi lapticul si da-i-l ori cu seringa mare de 10-20, ori sa suga semi-adormita. nu are sens sa-i dai apa, poate doar ca sa se obisnuiasca cu bibe, da' nici de-aia.

Mocutza, la Z au si de nou-nascut, in afara de body, da' sunt de-alea de pana le imbraci iti trece, camasute cu pantaloni asa, ca de om mare. daca vii si tu luni si ne intalnim mai multe, iti mai dam sfaturi.

pupici,

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Buna seara!
Am adormit-o pe puiuta mica...saracuta de ea...nu mai vroia sa se dezlipeasca de tzatzi...cum ma simtea ca vreau sa plec, cum incepea sa planga.Cred ca s-a speriat azi rau...uffff
Sa va povestesc acum...ca a trecut ceva timp si m-am mai linistit.
Am lasat-o dormind, ca de obicei, in pat, imprejmuita de perne si plapumi, stiind ca nu poate sa le escaladeze. Ea s-a trezit, si, contrar obiceiului ei nu m-a strigat ci a ....escaladat pernele. A cazut si s-a lovit si de noptiera si de sertar..ca era deschis. Eu eram la calc...pe forum cand am auzit un urlet...deja mi-am imaginat ce s-a intamplat. Am gasit-o cu fata in jos, incercand sa ridice capul si tot dadea cu el de sertarul de la noptiera Acum are niste cucuie.....vai de ea!

Multumesc de incurajari!
Sotul mi-a zis ca ar trebui sa ma obisnuiesc, dar nu vreau sa se mai intample!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007) cu (26.05.2008)

Poze Maria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Buna seara!!!

Am citit printre rinduri in urma dar... timp sa raspund... de unde?
Am vazut baiat mumos de Eris.
Am ramas datoare cu un raspund Madalutei - maninc ciocolata alba... nu cita mincam inainte... dar mai scap. Si alaptez in continuare ... Doamne ajuta s-o mai fac inainte!
Doc intrebare intrebatoare: unde mergi la Dr. Dumnrava?
Agatha ma bucur ca ai reaparut si ca esti ok. Ai grija de tine in continuare, presupun ca esti la regim alimentar, nu? Cit despre cezariana... iti doaresc sa ai una la fel de usoara si rapida ca a mea. (rapida ca vindecare si suportabilitate... fiind taietura nu-mi inchipuiam ca trece asa repede si nedureros).
Adriana imi pare rau pentru incidentele dintre titzica ta si printesa ta. O sa-mi permit sa te sfatuioesc si eu. Asta din prisma unei mamici al carei flacau nu suge decit din bibe acum... lapte de mama. Deci: nu tye mai enerva (risti sa ramii fara lapte), incearca diverse tetine (sigur una o va accepta), ea nu va muri de foame (cind ii va fii fff foame va minca ... intreaba orice pediatru), depinde cum va vrea sin sau biberon... e posibil sa respinga tzitza si din cauza caldurii acum).

Despre noi... ieri voiam sa mergem la urgenta. In final - saru-mina Mav am mers la Trocadero - linga cabinetul D-nei Sima. Ea, Dr Dumbrava si Dr Fasie aveau tel inchise. Dr Badescu nu a raspuns. Iar noi eram disperati.
Constatare: de o saptamina se pare ca avem colici.
Dar ... sintem lati, de oboseala, nerevi si neputinta ne termina.
In conditiile in care Gabi nu a avut nimic pina acum, iar eu am baut tone de ceai anticol. si lui i-am dat baby drink.
Ce sa va spun ca sint din om- neom? Am avut mom in care plingeam o data cu el. Asta ca tot ma plingeam ca am moralul picat... acum... s-a dus si mai rau.

Si una peste alta... toata lumea ne streseaza cu botezul... asta e explicatia suprema.
Asa ca astazi am alergat sa ne pregatim de botez... in we botezam baiatul... As face orice... Asa ca luni stabilim meniul, marti comadam ce e de comandat, miercuri sa gasim nasi, joi sa facem invitatii si vineri curatenie... sa petrecem duminica...

Va pupa o mama...zapacita la propriu si la figurat.

eu - Ina si minunea noastra mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

ina, rabdare, sab simplex si plimbat la tati in brate.

noi asa am trecut peste colici. eu eram si eu terminata in perioada aia, asa ca ma duceam sa ma culc, inchideam 2 usi sa nu-l aud si se plmba tati cu el cele 2 ore cat dura balu' ala mare, de seara.
dupa ce i-am dat sab simplex a fost muuult mai usor. si in criza ii mai dadeam colic baby. am de toate inca acasa, daca vrei sa-ti dau sa incerci (gripe water, bonnisan, colic baby, sab simplex, baby drink)

fetelor, pana la urma cum ramane cu Z? mergem? eu am de dus si la curatatorie, mai am de cumparat un cadou de pe acolo...

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bavi spune:

buna fetelor! Am citit in fiecare zi dar nu am avut timp sa scriu nimic.felicitari ege pt baietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bavi spune:

fetelor eu nu am cumparat nimic pt bb dar cred ca am timp nu? am abia 24 saptamini. Lucruri pt nou nascuti cred ca se gasesc cele mai multe la MaRedi. Alte recomandari?

Mergi la inceput