Gravidute si mamici de Constanta (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bavi spune:

fetelor eu nu am cumparat nimic pt bb dar cred ca am timp nu? am abia 24 saptamini. Lucruri pt nou nascuti cred ca se gasesc cele mai multe la MaRedi. Alte recomandari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agatha3008 spune:

Buna, multumesc ina 78 pentru incurajari. Dieta am avut eu grija sa tin pe toata perioada sarcinii (mai putine dulciuri, sare deloc, multe fructe legume, lactate, carnita), dar ce te faci cu stresul si cu problemele care apar de unde nu crezi? Formatia pentru botez am gasit doar pentru vineri, se trezesc babutele ca vineri nu e bine botez si petrecere, pe cand preotul nu are nimic impotriva, ba ca trebuie si un nume de sfant si aici e foc....mare. Pana la urma am anuntat pe toata lumea ca e copilasul nostru si sa fie el sanatos ca in rest sa jucam noi la botez. Daca au inteles, bine, daca nu, e problema lor.
Eu mai am 2 sapt. si jum. si bebelusul isi face de cap in burtica, e singurul lucru care ma intereseaza.
Bavi - intr-adevar la MaRedi gasesti de toate, dar am avut surpriza sa constat ca multe lucruri de la ei le gasesti mult mai ieftin in alta parte (de ex: Marvimex, Carrefour, la Selgros sunt cam scumpe si oferta nu e diversa, am inteles ca mai sunt si alte magazine prin Tomis III si prin zona pe acolo - sper sa nu se inteleaga ca fac reclama - NU FAC).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bavi spune:

fetelor eu nu am cumparat nimic pt bb dar cred ca mai am timp. Sunt abia in saptamina 24. Unde gasec cele mai multe si bune hainute de bb nou nascut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingerash_M spune:

Buna fetelor!
Acum incep eu cu intrebarile stresante:
- voi cum ati culcat bebelusul nou-nascut? pe spate sau pe o parte, alternand cu cealalta parte, "ca sa nu se turteasca capul copilului"
- cu ce l-ati spalat in primele zile? gel de dus-sampon, sau "galbenus de ou"?
- bebelusul se da la funduletz cu pudra de talc sa nu se irite? sau cu Bepanthen?
- am inteles ca cel mai bun ulei de corp ar fi cel de masline fiert la bain-marie. De ce fiert?

Si probabil mai am intrebari dar nu imi vin acuma in minte?
Daca aveti vreo adresa sau vreo carte - format web care ma poate ajuta, ceva "instructiuni de folosire pt bebelusi" va rog din suflet! Incep incet-incet sa intru in fel de fel de ganduri ca nu ma pricep ce sa fac cu bebe...am tot auzit ca o sa stiu eu atunci, dar parca nu-mi vine a crede.
Please, help!

Va poop pe toate!

Mihaela
31s+
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

salutare...
nici n-a plecat bine tati la bucuresti k fetele lui au si inceput sa-si faca de cap.. Am fost in Z,si nu ma mai puteam opri din cumparat... i-am luat 3 perechi de pantaloni, 2 bluzite, o rochita, un pulovaras si o pereche de sandalute..140 lei.lui darius nimic pt k se epuizase deja stocul pt varsta lui...Am fost cu doc si cumintelul de serban....sa-l mananci nu alta de frumos si cuminte ce-i...




Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

quote:
Originally posted by Ingerash_M

Buna fetelor!
Acum incep eu cu intrebarile stresante:
- voi cum ati culcat bebelusul nou-nascut? pe spate sau pe o parte, alternand cu cealalta parte, "ca sa nu se turteasca capul copilului"
- cu ce l-ati spalat in primele zile? gel de dus-sampon, sau "galbenus de ou"?
- bebelusul se da la funduletz cu pudra de talc sa nu se irite? sau cu Bepanthen?
- am inteles ca cel mai bun ulei de corp ar fi cel de masline fiert la bain-marie. De ce fiert?

Si probabil mai am intrebari dar nu imi vin acuma in minte?
Daca aveti vreo adresa sau vreo carte - format web care ma poate ajuta, ceva "instructiuni de folosire pt bebelusi" va rog din suflet! Incep incet-incet sa intru in fel de fel de ganduri ca nu ma pricep ce sa fac cu bebe...am tot auzit ca o sa stiu eu atunci, dar parca nu-mi vine a crede.
Please, help!

Va poop pe toate!

Mihaela
31s+
poze cu noi



-pe darius l-am culcat pe cate o parte alternativ in primele luni, apoi pe spate k nu mai voia sa stea intors. Briana doarme numai pe burta.Acum depinde si de copil si de preferintele lui, dar cu fata in sus e cel mai contraindicat din cauza k poate regurgita si se poate ineca
-doar la primele baite am folosit oul, caci apoi mi-a zis dr k in asa cantitate mare de apa nu prea are efect. mai bine o data pe saptamana folosesc galbenusul pe post de sampon si atat.
- la fundulet eu ii dau cu crema doar daca vad k e rosu sau iritat, in rest nu prea.bepantenul nu prea face minuni dc sunt probleme, dar asa de zi cu zi, merge.Pudra se cam face pasta in contact cu pipi si nu-mi place..o cam evit, dar am in casa baneocin pt orice eventualitate
-la darius am folosit ulei de masline fiert, la briana, nu. nu stiu de ce fiert
-da-mi un PM cu mailul tau si iti trimit carti in format electronic

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

quote:
Originally posted by bavi

fetelor eu nu am cumparat nimic pt bb dar cred ca am timp nu? am abia 24 saptamini. Lucruri pt nou nascuti cred ca se gasesc cele mai multe la MaRedi. Alte recomandari?

bavi


stai linistita k ai destul timp...

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

quote:
Originally posted by agatha3008

Buna, multumesc ina 78 pentru incurajari. Dieta am avut eu grija sa tin pe toata perioada sarcinii (mai putine dulciuri, sare deloc, multe fructe legume, lactate, carnita), dar ce te faci cu stresul si cu problemele care apar de unde nu crezi? Formatia pentru botez am gasit doar pentru vineri, se trezesc babutele ca vineri nu e bine botez si petrecere, pe cand preotul nu are nimic impotriva, ba ca trebuie si un nume de sfant si aici e foc....mare. Pana la urma am anuntat pe toata lumea ca e copilasul nostru si sa fie el sanatos ca in rest sa jucam noi la botez. Daca au inteles, bine, daca nu, e problema lor.
Eu mai am 2 sapt. si jum. si bebelusul isi face de cap in burtica, e singurul lucru care ma intereseaza.
Bavi - intr-adevar la MaRedi gasesti de toate, dar am avut surpriza sa constat ca multe lucruri de la ei le gasesti mult mai ieftin in alta parte (de ex: Marvimex, Carrefour, la Selgros sunt cam scumpe si oferta nu e diversa, am inteles ca mai sunt si alte magazine prin Tomis III si prin zona pe acolo - sper sa nu se inteleaga ca fac reclama - NU FAC).



sa stii k daca nu vrei sa pui neaparat un nume de sfant in certificat ii poti pune unul doar la botez.el va aparea in certificatul de botez , dar nu si in cel de nastere. Noi asa vom face acum la briana.Cat despre botezul in zi de vineri, nu este interzis, bineinteles, dar fiind zi de post se spune k ar trebui sa pui mancare de post.preotul nu este impotriva pt k slujba botezului se poate oficia oricand, chiar si in post, nu e ca nunta.la varianta cu DJ in loc de formatie v-ati gandit, daca nu vrei sa faci totusi vinerea?

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agatha3008 spune:

Multumesc pentru sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agatha3008 spune:

Formatia e deja arvunita.

Mergi la inceput