Gravidute si mamici de Constanta (26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

e-heee, ce bine e la shopping cu copil cuminte...

da' pe bune ca mi-am facut obicei prost cu shoppingul asta...sa ma duc la un psiholog??

Serban a fost cuminte, dupa ce pana la 1 ziua nu dormise deloc... da' a facut un kkutz si iarasi e bine dispus, rade la orice, doarme pe unde-l prinde -adica in orice magazin

Ingerash:
-Serban isi punea automat capul pe o parte, si nu conta cum i-l puneam eu, ca si-l rotea singur de devreme.
-la inceput l-am spalat cu galbenus -vreo 2 sapt, aveam si oaresce bubite... baie in ceai de pelin, musetel, taratze (pe rand, sa fie variatie..)
-la funduletz l-am dat cu crema de galbenele. daca s-a iritat, am trecut la o marime mai mare de scutec, sa nu mai stea asa, lipit de kkutz.
-de ce fiert, cred pentru a fi mai a-septic. noi faceam asa: 20 ml ulei, 10 ml vitamina A, abia acum ii dau cu ulei simplu pe la cute, sa nu se opareasca..

am inceput mesajul acum vreo ora si ceva, abia acum am terminat

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Salut fetelor,

vin si eu cu vesti nu prea bune despre noi... Se pare ca puiul meu mic are infectie urinara... Va trebui sa ii dau un antibiotic puternic... Offf, si n-are decat 4 luni, mi-e c-o sa-i faca stomacelul arshice...
Si bineintels tre' sa amanam si vaccinul de 4 luni (pe care trebuia sa0l faca maine)...
Altfel bebe e vesel si jucaus, n-ai zice ca e bolnavior, desi in ultimul timp doarme f naspa noaptea, iar eu sunt chiauna de oboseala...

Va pup si sper ca voi si puiutii vostri sunteti bine,

Tinna si minunile mele Luca si Andrei

Poze Luca la botez
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Povestea nasterii lui Andrei
Povestea nasterii lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Tinna sa i faceti si antibiograma si sa ii dai antibioticul la care va iese sensibil..altfel e perciol sa devina si mai rezistenta bacteria sau ce o fi acolo. Si noi am luat antibiotic tot pe la vreo 4 luni de nevoie, a fost greu de administrat ca mai si voma dupa el si mai trebuia sa ii dau o doza iti recomnad sa incerci si cu siringa de la nurofen (eu pe vremea aia nu stiam si m-am cam chinuit cu lingurita).

Pupici si sanatate multa!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007) cu (26.05.2008)

Poze Maria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

tina s:imi pare rau k sunteti bolnaviori, dar sa nu-i dai antibiotic asa dupa ureche fara antibiograma.
darius a luat si el antibiotic suspensie si la 2 si la 4 luni, dar ii placea la nebunie k era dulce si i-l dadeam cu seringa.cat despre vaccin le-am amanat ppe ambele cate o luna...dar asta a fost si n-am avut incotro.


Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Tot ma tin sa va mai spun cate ceva de Florina ( 2peu)si mereu uit...
Inca sunt la Tg Mures, inca fac terapie si vor veni acasa saptamana viitoare.Initial au plecat pentru o luna, dar si-au prelungit sedrea cu inca una. Medicul de acolo spune k matei face progrese, dar flori imi spune k ea nu le vede si k tot nu-si tine capul. Vor face pauza luna iulie si in august vor merge din nou.Ma rog din tot sufletul sa bine si pentru ei odata k de cand ii cunosc numai se chinuie.Doctorul ii incurajeaza spundu-le k rezultatele vor fi vizibile in perioada de pauza....sper sa fie asa....

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

vad k vorbesc singura pe-aici...ce faceti mai fetelor de ce nu mai scrieti? v-a toropit caldura?Ia sa fac eu o strigare asa in gura mare , poate ma auziti si iesiti la iveala:
Andicuuuu,...!!! Mokikaaaa,.... !!!Bisous...!!!Florin_a..!!!Roxanaaa..!

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_Ioana spune:

INgerash ....uite un link care sper sa iti fie de folos despre nou nascuti si ingrijirea lor.
http://www.devintatic.ro/dad-guide/Ghidul este alcatuit din noua capitole independente.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Helloo

Mada, uite pe-aici sunt, dar ai dreptate, m-a cam toropit si caldura!
Sanatate multa si succes Florinei (2peu)si lui bebe! Sa dea DD sa recupereze Matei si sa fie un copil normal!

Tinna, of, ce naspa cu infectia urinara! insanatosire rapida!
Si intreb si eu, poate suna stupid: cum pot face puii nostri asa mici infectie urinara?


Noi suntem bine, asteptam cu emotie ziua de vineri, cand implinim 1 an. Sarbatorim si taiem motul in mod oficial abia pe 05 iulie.
Am rezolvat si cu masa si cu locul, o sa avem vreo 20 invitati (familia), sper sa avem si vreme frumoasa, ca am fixat masa la ora 17.30 ca sa avem timp de dastrabaleala pana pe la 22.00 cand se culca Filip.

Eu ar trebui sa intru in "reparatii capitale" saptamana asta , epilat, vopsit, etc...nu stiu cand si cum, caci pana vineri sunt singura cu bebe ziua. Ata ete, gasesc eu o portita!

Voi ce faceti cu bebeii pe caldurile astea intre 12.00-17.00 ? eu innebunesc cu Filip in casa! ma trage de mana si ma duce numai la usa, se plictiseste tare cu jucariile lui si ma dispera cu plimbatul prin toata casa! exceptand orele 2 de somn, in rest,sunt ca pe sarma!!






Andicu, mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)

Am implinit 11 luni!
www.tickercentral.com/view/9fgr/a.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:


Ina, subscriu la ce ti-a scris Madaluta in legatura cu hainutele. Cu cremele vei vedea in functie de pielea lui bebe; Matei s-a iritat groaznic de la uleiul de masline fiert si cat a fost bebe mic ( pana la 3 luni) nu l-am dat cu nici unul. Cu pudra de talc nici nu te sfatuies: sapa in piele. sa-ti procuri Baneocin pulbere si mercurium pentru ingrijirea buricului dupa ce cade. Baneocinul e f bun si mai tarziu cand ii apare cate o bubita, iritatie. La fundulet l-am dat si a mers f. bine la al meu banalul Cutaden. In rest sa nu te infigi prea tare in cumparaturi, si sa nu uiti sa-i cumperi cadita ( noi asa am patit si venind cu bebe acasa de la maternitate ne-am trezit ca nu aveam unde sa-i facem baie!)
Andicu, felicitari pentru anisor! Filip constientizeaza momentul? Ce ii veti pune pe tava din care o sa aleaga?
Mada, cum stai cu pregatirile de botez? Sa ne spui din timp la ce biserica sa venim: vrem sa vedem Briana grasuta si cumintica in brate la nasa.
Doc, mama, dar chiar ca ai intrat in febra cumparaturilor? Inca nu te-a dat Adi afara din casa?!

Angi, ce mai face Pupinelul?

Mokika, bafta la servici, si cand il mai vedem pe Theo?


Mama lui Matei (5 nov. 2007)
[[URL=http://family.webshots.com/album/562151171ZHVSEO][/URL]Matei[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ege spune:

florina,multa sanatte bb ului.sa auzim de bine!
andrea,mare petrecere vineri.noi va simtim lipsa f mult dar se pare ca e mai bine pt noi mai departe.imi pare rau pt ege si prieteniile ei legate acolo.asta este!pupici tuturor din partea ei!
noi iesim in parc ,ii place la plaja si binenteles joaca in nisip.
deocamdata nu am net acasa,dar promit ca voi intra mai des dupa ce vin cei cu netul.parca sunt dependenta.
o sapt minunata!

ege 22 sapt si arzu ege (30.09.2005)

http://community.webshots.com/user/arzuege

Mergi la inceput