Gravidute si mamici de Constanta (64)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Selen si eu voiam sa stiu mai multe de Lamaze sau ce alt fel de cursuri ai urmat.Am inteles ca Lacramioara-una din asistentele de la d-na Lutescu , are certificat Lamaze si face cursuri(auzisem au gratuit dar o sa ma interesez). Ma intereseaza si pe mine tare mult .
In alta ordine de idei azi am fost pe la CityPark si am innebunit cand am vazut preturile la patuturi .Ma rog!Nu am vazut si alte locuri ca am timp dar mi s-au parut exagerat de scumpe si erau fara salteluta, lenjerie, etc.O comoda si un patut 4600 ron.Mult, dupa parereaa mea.
Bubu, cand il luati acasa?
Ioana ma interesez la dna L si daca aflu ceva ne bagam???
la toate mamicile si gravidutele!

8+
Eu si bebe il iubim pe tati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocutza spune:

Am revenit

Lulusper ca puiul e bine acum.........

Ellanikdespre infasat sa il intrebi pe bebelusul tau care o sa vina. Ca eu ziceam ca nooooooo sa infas copilul si cand colo bag seama ca noaptea infasata dormea 4 ore ff bine.Si am infasat copilul. Oricum dupa 3 saptamani de viata a inceput sa se enerveze si nu ii mai placea si deci nu o mai infasam. Faza cu speriatul de manute este de fapt Reflexul lui Moro - nu se sperie de manute.
Selenasa poze le faci publice doar un pic...bine ca nu am ratat momentul.Multumim ca le-ai facut publice.In legatura cu spitalul, eu cred ca daca e sa fie ceva se poate intampla orice, oriunde, oricum, nu dupa vrerea noastra ci a celui de sus. Atata timp cat ai starea asta de spirit e OK. Apropo cum nasti???? Sau ai raspuns si am ratat fraza......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocutza spune:

Cine vrea , cine doreste si pofteste, http://family.webshots.com/video/3077679410103835853lXfqHX e filmul in care fiica mea trebuia sa pape tort........si asteptam nerabdatoare bsa se mazgaleasca sa se faca numa' tort si vedeti ce a iesit....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Mocuta m-am distrat cu frumusica ta.E tare dichisita ea, nu lasa tortul pe jos il pune la loc.Si e de mare efect sexosul ala mic cu bulanashele la vedere.

8+
Eu si bebe il iubim pe tati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Neatza!
Ellanik, daca am inteles eu bine (sper sa nu vorbesc prostii), Lacramioara nu este asistenta, este moasa, are faculatatea de moase (si stiu sigur ca exista o specializare pt moase si in cadrul Facultatii de Medicina de la Univ Ovidius, de 4 ani -8 semestre! )!
Eu am fost la cursurile prenatale tinute de Lacramioara, la dna dr Lutescu la cabinet. Intra-adevar, GRATUIT (cel putin pt pacientele dnei dr). Ba chiar am primit si niste pliante si niste mostre (ceva pt protejarea mameloanelor in caz de probleme datorate alaptatului, ceva pt curatarea "cojitelor de lapte" din capul lui bb si nu mai stiu ce, ca au trecut 10 luni de atunci si... nici n-am avut ocazia sa folosesc tot, ca n-am avut nevoie, le-am dat si eu mai departe)...
Desi eram la a doua nastere si in plus mai si citisem foarte mult despre subiect, spun cu mana pe inima ca mi-au prins foarte bine informatiile primite de la Lacramioara.
Nu stiu daca acum se mai tin aceste cursuri, trebuie sa intrebati la dna dr la cabinet.

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

In sfarsit am iarasi net...la servici .
Mi-ar placea sa nu paraseasca nimeni acest forum, mai ales ca noul capitol este un bun prilej pt un nou inceput. Dar fiecare decide cum crede de cuviinta pana la urma.

ioana_p76 Tot vroiam sa-ti zic despre gretzuri...eu inca mai am si acum, dar de la 14s sunt suportabile si nu se mai finalizeaza la wc si trec cu mancarica. Dar pana atunci eu aveam pe tot parcursul zilei, mai accentuate seara cand ajungeam extenuata acasa dupa o zi de abtineri si suportat variate mirosuri. Pe mine mirosurile efectiv ma terorizeaza si acum si frecvent raul incepe de la ele. Dar ...pentru gretzuri...eu ca remediu mancam cat de putin orice ce nu imi provoca scarba, chiar daca vomitam peste 10 minute (sandvisuri cu cascaval, ciocolata, sucuri, biscuiti, eugenii etc. exclus carne de orice fel). Chiar daca nu alegeam ce era mai sanatos macar bagam ceva in stomac ca sa am ce da afara...si a fost mai bine. Am facut si cateva crize de vomitat fiere si sange si asta pt ca nu apucasem sa mananc nimic. La mine nu a functionat nici ghimbirul (prea aromat), nici lamaia (prea acid), nici apa plata. De pe la 6s beau nu mai apa minerala si daca se poate rece...mai atenueaza senzatia de greatza.

ellanik Am auzit ca la Euromaterna s-ar deconta o parte din contravaloarea serviciilor medicale de catre Casa de Asigurari de Sanatate (au contract) si atunci pretul nasterii ar fi mai mic.
Si legat de infasat, desi nu am experienta de mamica, am citit ca mai nou o alternativa mai buna ar fi sacii de dormit pt bebelusi sau cosuletul de dormit in care bb-ii sunt mai inghesuiti, cam ca la mami in burtica.

La multi ani! Alin Gabriel de Ingerash

selen80 Arati exact ca o graviduta frumoasa si fericita, de ce sa ascunzi pozele? Sarcina usoara in continuare, mai ales ca a mai ramas putin.

toate gravidutzele si mamicile! O saptamana usoara si scuuurta!

18+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am uitat sa va zic...am luat vineri rezultatul de la triplu test - negativ . M-am mai linistit, desi nu cred ca in cazul unui eventual rezultat pozitiv as fi facut ceva in afara sa ma perpelesc psihic.

18+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Voi face o selectie cu sfaturile de la mamici pentru gravidute si incep cu cele referitoare la combaterea greturilor

SFATURI PENTRU COMBATEREA GRETURILOR
1. Ceai de ghimbir
2. Emetin- http://www.naturaplant.ro/produse/109/Emetin . Poti sa iei si 3 pe zi linistita.Se gasesc la homeosan -pe fagetului;(contine ghimbir) (Isidora)
3. Muraturi, castraveti murati reci de la frigider (DanaAlex)
4. Uscaturi (grisine, sticksuri, saratele, orice..), apa minerala rece bauta cu inghituri mici; (Larisel)
5. Covrigei sarati-dimineata,rontaiam cativa si dupa vreo douazeci de min.ma dadeam jos din pat.De multe ori,era remediul cel mai bun.Pe locul doi la mine au fost castravetii murati,pe trei lamaia,apoi mese mici-mici si dese,fara grasimi sau prajeli,fara alimente care baloneaza (Mamacita)
6.Sucul proaspat de grefe (inclusiv in loc de apa). Ghimbirul il gasesti la super-market. Arata asa.
La Billa gasesti ceai pt gravide, la cutie de 16 pliculete, de la Teekanne. Eu beau din cand in cand ceaiul pt stimularea lactatiei de la aceeasi firma si este eficient (si convenabil la pret). (Mav)
7.Mie mi se facea greata inainte sa am senzatia de foame..Mancam des ca sa nu ma ia prin surprindere greata.....(fructe, grisine).(Mokika)



Ioana 6+ Doamne Ajuta!

animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Am uitat sa va zic...am luat vineri rezultatul de la triplu test - negativ . M-am mai linistit, desi nu cred ca in cazul unui eventual rezultat pozitiv as fi facut ceva in afara sa ma perpelesc psihic.

18+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi



lARISEL ma bucur ca ti-a iesit bine TT!
Vreau sa te intreb daca ti-au interpretat rezultatele ca pt gemeni.
Ai facut inainte si DT?

Ioana 6+ Doamne Ajuta!

animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Voi continua cumularea de sfaturi pentru al e face link catre prima pagina si urmeaza cele doua intrebari puse de Ellanik, la acre ati raspuns deja, voi completa cu selectii din raspunsurile din urma.

1.Ce parere aveti despre infasatul bebelusului si pana la ce varsta se face?Doresc argumente pro si contra !!!
1. Docdecap: in maternitate l-am tinut infasat, ca era mai simplu de luat, alaptat etc etc cred ca n-ar fi trebuit, mi-a facut oaresce bubite, poate de la scutecele din spital, poate nu.
dupa ce l-am adus acasa a stat in salopete, body, pantalonasi etc. etc. dar stiu de copiii care nu adormeau bine dacat daca ii legau parintii strans cu ceva peste picioare. eu nu am incercat, ca adormea bine si asa...
2. Larisel: am citit ca mai nou o alternativa mai buna ar fi sacii de dormit pt bebelusi sau cosuletul de dormit in care bb-ii sunt mai inghesuiti, cam ca la mami in burtica.
3.Mocutza: despre infasat sa il intrebi pe bebelusul tau care o sa vina. Ca eu ziceam ca nooooooo sa infas copilul si cand colo bag seama ca noaptea infasata dormea 4 ore ff bine.Si am infasat copilul. Oricum dupa 3 saptamani de viata a inceput sa se enerveze si nu ii mai placea si deci nu o mai infasam. Faza cu speriatul de manute este de fapt Reflexul lui Moro - nu se sperie de manute.
4. Madaluta: am ajuns la concluzia k ai mei se odihneau mult mai bine daca ii infasam putin. adica in loc sa-i invelesc simplu, paturica sau scutecul il infasam macar putin in jururl lor.In primele 4-5 luni i-am culcat in cos si cred eu k si asta a contribuit la somnul lor odihnitor ( chiar n-am avut probleme la capitolul somn si colici- si va doresc si voua la fel)

2.Mancarica preparata in casa sau deja celebrele borcanase din supermarket cu piureuri din diverse?
1. Docdecap: cu mancarica: i-o faceam eu, am aparat cu aburi, la drum sau deplasare mai bagam borcanele, erau unele tare faine si la pret rezonabil in kaufland, de la little bee. acuma mai au doar pentru varsta mica...am incercat sa evit. dar nici cu ptiu-ptiu piaza rea la borcanele. mai dupa lene si buget (cele 2 mari argumente)
2. Madaluta: Nu am folosit excesiv tipul acesta de alimentatie, decat daca plecam la drum, pentru a fi sigura k nu se altereaza. Am insa prietene in "afara" care si-au crescut copiii numai cu asa ceva,considerandu-le mult mai in regula decat mancarea preparata in casa pentru k,spun ele,produsele folosite chiar ar fi bio, iar pentru consevare se foloseste doar pasteurizarea, nicidecum conservantii.Acum, nu stiu care este adevarul... Copiii insa le prefera fara doar si poate.



Voi edita acest mesaj pe masura ce completez cu sfaturile.

Ioana 6+ Doamne Ajuta!

animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput