Gravidute si mamici de Constanta (64)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

am venit si eu de la plaja, imi face barbatu' ceva bun-bun si am timp 10 minute de forumit

bubu: pentru 'iesit' erba vita lass baby e f. bun, cum a zis lulu, si mai e de la humana un ceai de musetel granule, ajuta si el -mai ales ca vara mai trebuie sa bea ceai de sete

ellanik: cu infasatul: in maternitate l-am tinut infasat, ca era mai simplu de luat, alaptat etc etc (vorba lui Angi, altfel avea cam multe maini si picioare). cred ca n-ar fi trebuit, mi-a facut oaresce bubite, poate de la scutecele din spital, poate nu.
dupa ce l-am adus acasa a stat in salopete, body, pantalonasi etc. etc.
dar stiu de copiii care nu adormeau bine dacat daca ii legau parintii strans cu ceva peste picioare. eu nu am incercat, ca adormea bine si asa...
cu mancarica: i-o faceam eu, am aparat cu aburi, la drum sau deplasare mai bagam borcanele, erau unele tare faine si la pret rezonabil in kaufland, de la little bee. acuma mai au doar pentru varsta mica...
am incercat sa evit. dar nici cu ptiu-ptiu piaza rea la borcanele. mai dupa lene si buget (cele 2 mari argumente)

mocutza, pentru prietena cu lactatia si tratamentul:
nu am toate datele, dar iti pot spune asa
-cu cat se mulge mai des si mai bine, cu atat va avea mai mult lapte. sa se mulga mai rar, si sa nu scoata tot laptele, tot ce se gaseste pe acolo, ci cat sa simta ca s-a golit ceva si nu mai este senzatie de presiune. e modul in care lactatia se regleaza dupa nevoile copilului, ea o poate folosi spre avantajul ei.
-daca tot va face tratament de oprire dupa antibiotic, de ce sa o mai opreasca? (aici intervine treaba cu nu am toate datele...)
-poate incerca evident cu homeopate, se pot lua ele si in timpul alaparii. tot de ricinum stiam si eu.

eu de nascut tot cezariana cu dr. Belcin, ca si Lulu, multumita si de dr. si de maternitatea medgidia, pot da detalii pe PM.

fetelor, eu din ce am citit mesajul lui Angi, am inteles ca hotararea nu e definitiva, eu sper sa nu fie, dar nu pot decat sa-i respect decizia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocutza spune:

MERSI DE INFO deja am sunat-o.
docantibioticul de acum e pt mastita iar dupa acesta va urma unul pt infectie urinara care va dura muuuult si trebuie oprita lactatia din pacate.


revin pe seara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Ioana, pt capitolul nou (cu bere fara alcool pt gravidutze ). Speram ca va fi un capitol nou si in relatia dintre mamicile si gravidutzele din Ct

Multumesc fetelor pt parerile despre cosmetice....deci pana la urma e pe incercate...ca si ulei, oricum aveam de gand sa folosesc de masline (pe care l-am folosit cu succes si pe burtica mea..) sau migdale dulci...nu stiam si de varianta cu vit A, dar o s-o incerc probabil...de weleda stiam, dar nu are pe nicaieri in CT (de fapt, in carefour la standul bio nu m-am uita, toanta de mine, m-am uitat doar la raionul de bebe....)
si dermalin ziceti ca nu se mai gaseste?! eu vroiam sa ma apuc sa caut...deci sa ma uit dupa sano....

despre infasat...la cursurile prenatale ne-au zis ca e mai bine pt mamicile incepatoare macar la inceput sa-l alapteze infasat..in rest, dupa cum se simte mai bine bebe, dar oricum nu infasat ca inainte, cum ne faceau pe noi sarmalute ca sa nu iesim cracanate de la dr spock citire, infasatul strans poate duce la probleme cu soldul bebelusului...

Asa e Irina , mai am putin si au cam inceput emotiile...mi se pare ca nu sunt pregatita, nici cu bagajul meu, si mai ales cu ce imi trebuie pt bebe, macar in primele zile....dar le-om rezolva, nu cred ca nasc prematur, dupa cate zice dr mea...
Voi ati rezolvat cu casa?

Dandusa, special pt voi: http://family.webshots.com/photo/2156762410104955882vYTsQR mi-am facut albumul public pt o perioada, sa le puteti vedea...mai am unele facute de curand cu burtica, dar nu am apucat sa le incarc...va anunt si dau link Cu desenele...nu le avem nici eu nici sotzu...asa ca, doar pozici simple cu burtica/burtoiul, facute chinuit de mine prin casa cand ma plictisesc singura

trimit msj ca sa nu fac ditamai placinta (desi cred ca e deja ...) si ma scriu...



35+ cu Ebru PRIMA POZA!
AMR 5 SAPTAMANI!

nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

despre spitale...eu una am ales euromaterna....intre cele doua private, am inteles ca este mai bine dotata cu aparatura pt urgentze, si mai conteaza si faptul ca a fost construita din start ca si spital, pe cand isis este un fost hotel transformat....

ca si doctori, pe langa cei oficiali, ai spitalelor, se poate naste si cu alti doctori, cu care au contract, dar trebuie sa se intereseze fiecare la spitalul respectiv ce si cum....

iar referitor la faptul ca daca apar ceva complicatii ajungi tot la spit jud, eu am ales sa fiu optimista si sa nu ma gandesc din start ca se va intampla ceva rau, ci ca totul va fi ok, asa cum a fost toata sarcina

am inteles si eu (de la cineva care lucreaza chiar acolo...) ca s-au mai schimbat lucrurile prin spit jud, ce a ramas la fel fiind insa sectia de neonato, unde poti avea ghinionul sa dai de tot felul de asistente acre si fara pic de interes pt mamici si copilasi...asa ca nu vreau sa ma risc, sincer....

haideti ca n-am scris n-am scris, si acum nu ma mai opreste nimeni

o duminica placuta in continuare, si o saptamana usoara sa aveti..

35+ cu Ebru PRIMA POZA!
AMR 5 SAPTAMANI!

nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Isi, m-ai sunat pe tel de serviciu, eu te-am sunat de vreo 3 ori, de pe tel meu, un cosmote....
Am aplicat albastru de metil,s-a lasat cu vomitat dar mai incercam, si de la farmacie mi-a dat si o solutie spciala ptr asa ceva cu putin anestezic in ea, sa speram ca e spre bine, doamne ajuta.
L-am trimis pe sot la farmacia DOM, de pe Tomis, poate m-ai gaseste deschis ptr homeopate.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Bubu,cred ca nu eram prin zona cand ai spus dar....nu ni-l arati si noua pe David?Ma bucur ca ati reusit sa il aveti -sper sa nu fac vreo gafa, daca o fac iertare cer de pe acum- si va urez sa aveti parte de el , sa fie sanatos, iubitor si sa creasca mare.Felicitari din suflet!
Cat despre infasat, va multumesc, notez notez tot.Eu citisem undeva ca e sanatos pt bb sa fie infasat noaptea cand doarme pt a se odihni mai bine-se poate lovi/speria cu manutzele.Oricum acumulez informatii.

8+
Eu si bebe il iubim pe tati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Ellanik n-ai de ce sa-ti ceri iertare, inca nu l-am adus, insa contribuim cu tot ce se poate pt o crestere cat mai buna.

Va doresc la toate o saptamana buna, iar voua burtici cat mai putine greturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80
despre infasat...la cursurile prenatale ne-au zis ca e mai bine pt mamicile incepatoare macar la inceput sa-l alapteze infasat..in rest, dupa cum se simte mai bine bebe, dar oricum nu infasat ca inainte, cum ne faceau pe noi sarmalute ca sa nu iesim cracanate de la dr spock citire, infasatul strans poate duce la probleme cu soldul bebelusului...

Am plecat de acasa dupa ce am deschis capitolul si acum cand am revenit am fost surprinsa sa vad cat ati scris si ma bucur ca am gasit si multe lucruri utile pentru noi gravidutele, mamici in devenire.
Citez din mesajul lui Selen pt ca vreau sa stiu mai multe amanunte despre CURSURILE PRENATALE!
Te rog, Selen, cand ai timp, spune-ne cate ceva, unde se fac, cat dureaza, cat costa.
Am vazut si pozele cu burtica, esti o graviduta frumusica si emani bucurie!

Pentru restul fetelor si scuze ca nu mai scriu azi, chiar sunt obosita, ma bag la somnic.



Ioana 6+ Doamne Ajuta!

animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

selen, ca tu esti cea mai apropiata de momentul nasterii (a propos, esti o graviduta radioasa! ), citeste cat poti despre alaptare, cand va incepe balul nu vei mai avea prea mult timp de asta.
iti recomand pentru ca eu m-am trezit cu tot felul de belele cand a fost vorba de alaptat, si macar pentru jumatate eram avizata
adica cum sa eviti mastita, canalele infundate, cum treci peste furia laptelui daca apare etc. etc.

spor la vorba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Doc, multam de sfat, dar eu una zic ca m-am informat destul pana acum....de la mamici cu experienta, de la curs, din cartea dr spock, si am mai citit un curs al dr Ana Culcer.....sper ca e deajuns, daca nu, mai cer sfaturi atunci pe moment, dar pt inceput eu zic ca-s pregatita...si mai ales optimista

Ioana, cursuri am facut cu Corina Sava (moasa in spitalul judetean, dar si cu certificat Lamaze..), la clinica Isis (la euromaterna am intrebat dar cica nu au pus inca la punct organzarea cursurilor), 6 sedinte, 550 ron (destul de mult, parerea mea, dar...am vrut sa fiu pregatita)...din pacate, probabil din cauza pretului, n-am fost decat 2 gravidutze la cursuri.....
am discutat despre travaliu, nastere (si naturala si ceza...), lauzie, anestezii, alaptare, ingrijirea copilului...la sfarsit faceam si putina miscare....
si ce e mai important, am simtit ca voi avea in Corina un om pe care ma pot baza daca voi avea nevoie de vreun sfat ulterior...

va pup, noapte buna

35+ cu Ebru PRIMA POZA!
AMR 5 SAPTAMANI!

nunta


Mergi la inceput