Gravidute si mamici de Constanta (64)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Va mai rog si niste sfaturi impotriva aciditatii si durerilor de stomac!
Azi noapte nu puteam dormi de dureri de stomac, pe moment mi-a venit sa beau niste lapte si a functionat, insa mai vreau si alte remedii, va rog pe cale care ati trecut prin asta!

SFATURI IMPOTRIVA ACIDITATII LA STOMAC
1. Simona2 - de la Gravidute prin fiv: faguri de miere pe stomacul gol dimineata, o lingurita stearsa...mesteci si inghiti tot putin cate putin. Daca poti, mai ia inainte de masa de inca 1-2 ori pe zi (chiar si jumatate de lingurita). La mine au trecut arsurile aproape de tot intr-o saptamana. Fagurele cred ca actioneaza ca un balsam.Inainte am incercat rennie, evitam toate mancarurile acide si tot degeaba, simteam ca nu mai pot de durere uneori..chiar si noaptea.

Ioana 6+ Doamne Ajuta!

animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

ioana Poti sa stergi de la mine ca remedii lamaia si muraturile...acriturile imi provocau si mai multa aciditate la stomac si nu ma ajutau decloc. Eu nici fructe nici legume crude nu am mancat deloc in primele 3 luni. Acum mananc, dar tot imi agita stomacul..si mai nou, au aparut deja arsurile stomacale de vreo 2-3 zile. Pe mine cel mai mult m-au ajutat gustarile de orice fel (exact cum zicea si mocutza).

DT nu am facut, doar ecografia de masurare a translucentei nucale la 13s care a iesit ok (pliu nucal de 1 mm la ambii bb-i). Pe rezultatul de la TT scrie ca s-au luat in calcul masuratorile ecografice de la un singur bb (cele completate pe fisa de catre asistenta dnei dr Lutzescu) si au fost corectate cu niste indici MOMM tinand cont de greutatea mamei si de sarcina gemelara. Din cate am citit eu pana acum, rezultatele de la TT nu sunt la fel de relevante pt sarcinile gemelare ca pt cele unice, dar sunt totusi singura posibiltate de investigare in afara de amniocenteza.

18+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Pentru combaterea arsurilor stomacale am auzit ca ar fi bun bicarbonat de sodiu dizolvat in apa minerala cu lamaie sau in putin suc . Eu inca nu am incercat...pana nu aflu sigur ca nu e daunator la bb-i.

18+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Si mai am o rugaminte la voi- vreau sa discutam un pic despre nasterea la maternitate privata sau de stat, a mai fost discutia asta, insa nu vreau sa degenereze in disputa, ca atunci, insa vreau un fel de lista cu plusuri si minusuri (bineinteles din experiente traite de voi)
Irina81 stiu ca Cris2081 a nascut la Euromaterna dar pentru ca nu are cum sa intre sa ne povesteasca ea, te rugam mult, daca cumva ti-a povestit tie cum a fost, sa ne spui si noua!

Eu personal ma hotarasem pentru Euromaterna (stiu ca o sa ziceti ca e devrem, insa nu trebuie sa imi aleg de pe acum medicul cu care o sa nasc, ca mai tarziu nu ma mai primeste nimeni, mai ales cu gemeni, nu?) dar mi-e teama sa nu creasca preturile pana in martie si sa nu facem fata si mai mi-e teama sa nu trebuiasca sa stau in spital mai multe zile si sa ma trezesc cu vreo factura de 100 mil, ca am inteles ca e posibil. Si chiar nu avem cum sa ne permitem, mai ales ca vor fi cheltuieli duble pentru bebici.
Chiar ma tot gandesc. Optiunea mea e - mai ales pt ca e vorba de gemeni- ar fi la privat, unde bebeii vor fi mai bine ingrijiti (ca am inteles ca au si aparatura potrivita si pentru prematuri, au si personal de neo-natologie calificat), dar ...

Larisel, tu unde o sa nasti? banuiesc ca la Euromaterna, daca esti pacienta dnei L? Ai vorbit cu ea despre ce ar fi diferit pentru sarcina gemelara? (conditii, preturi, etc?)


Ioana 6+ Doamne Ajuta!

animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

bine v-am regasit la noul capitol frumos si pasnic!
Noi am lipsit tot w-endul din peisaj caci am fost din nou pe drumuri si pe coclauri. Vineri am fost in Vama Veche la festivalul Folk You ( muzica sufletului meu)si ne-am intors la 4 dimineata. Roxana, imi pare rau k n-am mai reusit sa ajung la petrecere, dar n-am putut sa plec pana n-a cantat Tudor Gheorghe ...
Sambata am plecat din nou cu "satra" si corturile la Cheile Dobrogei, de unde ne-a gonit ploaia in nici o ora de cand ajunsesem...In cele din urma DD a tinut totusi cu noi caci in Navodari-Mamaia era soare. asa k ne-am montat frumusel tabara pe malul marii si am fost mult mai fericiti si noi si copiii pentru k s-a lasat cu plaja, baie, concert, rasarit de soare...

ma bucur ca gravidutele au animat subiectul si asa cum scriam acum cateva zile la aspirante, parca mi se face dor de burtica ( dar sa nu ma auda cip k ma omoara-cica daca tot il mai amenint , nu mai coloram niciodata...)

Ioana: pentru atitudine... asa te vreau!
Legat de greturi cred k remediile nu prea se potrivesc de la o persoana la alta.... la mine nu a functionat mai nimic..mancam doar paine prajita cu unt, dar si pe aceea o vomam... am ajuns la perfuzii, dar ca printr-un miracol, dupa ce le-am facut nici k am mai avut probleme. Cad eram insarcinata cu briana s-a repetat identic faza cu painea prajita si cand n-am mai putut m-am dus singura la D-na L si am implorat-o sa-mi dea perfuzii.din nou am scapat de greturi si mai ales de voma....

ellanik: m-am amuzat cand am vazut k intrebi deja de borcanelele cu mancare....aoleu, cat mai ai pana acolo, dar e bine k stangi informatii... Eu salvam in calculator tot ce puteam k sa stiu unde si ce caut.
Nu am folosit excesiv tipul acesta de alimentatie, decat daca plecam la drum, pentru a fi sigura k nu se altereaza. Am insa prietene in "afara" care si-au crescut copiii numai cu asa ceva,considerandu-le mult mai in regula decat mancarea preparata in casa pentru k,spun ele,produsele folosite chiar ar fi bio, iar pentru consevare se foloseste doar pasteurizarea, nicidecum conservantii.Acum, nu stiu care este adevarul... Copiii insa le prefera fara doar si poate.
Iar despre infasat, am ajuns la concluzia k ai mei se odihneau mult mai bine daca ii infasam putin. adica in loc sa-i invelesc simplu, paturica sau scutecul il infasam macar putin in jururl lor.In primele 4-5 luni i-am culcat in cos si cred eu k si asta a contribuit la somnul lor odihnitor ( chiar n-am avut probleme la capitolul somn si colici- si va doresc si voua la fel)

larisel: felicitari pentru TT! e mai bine sa stii k totul e in regula, nu?

Mocutza:vai, ce domnisoara mare si frumoasa ai... Mi se pare k a crescut k din apa nu alta...briana mea parca tot bebelusa este , sau poate asa o vad eu, si sunt doar 2 luni diferenta...

selen: ai o burtica super si tu chiari emani fericire! baravoo! bagajul l-ai pregatit?





Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu
NASI 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Da ioana, la Euromaterna vreau sa nasc, dar nu am vb nimic cu doctoritza L pana acum vizavi de nastere. Poate data viitoare...mai ales ca urmatoare intalnire va fi pt ecografia morfologica de trim.II si se pare ca o facem la Euromaterna. M-as bucura sa fie asa cum spui tu (legat de neonatologie) desi eu am inteles ca tocmai asta este hiba la clinicile private...respectiv conditii de nastere super, dar sectia de bb-i e ok daca ei sunt ok; daca apar probleme, tot la un spital de stat ajungi...nu stiu sigur, sunt doar zvonuri.

18+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am primit inca o stelutza.

madaluta Sa-ti fie de bine plimbarile...poate bb 3 vine "pe nepusa masa" intr-una din incursiunile voastre in mijlocul naturii...plus ca e si romantic.

18+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adabalan spune:

Ioana eu am folosit cu succes impotriva aciditatii Rennie, la indicatia medicului. Pe la 5 luni si jumatate de sarcina chiar am facut o indigestie urata si am luat Omez tot la indicatia medicului. Impotriva greturilor, din pacate, nu prea functioneaza cine stie ce nici remediile homeopate. Rabdare si tutun!! A doua varianta exclusa in cazul gravidutelor. Iar despre infasatul bebelusului, eu mi-am tratat copilul ca pe un omulet si nu am aplicat nimic asupra lui din ce nu mi-ar fi placut mie. Avand in vedere ca l-am nascut in ianuarie, iar in casa era ff cald, daca l-as mai fi infasat bietul copil, probabil ca ar fi urlat si din cauza caldurii nu numai din cauza colicilor. Eu nu cred in mituri babesti de genul: infasa copilul sa aiba picioarele drepte!! Dar probabil fiecare procedeaza cum ii e mai comod. Sarcini usoare fara greturi prelungite va doresc!!!

P.S. Am avut curajul sa scriu avand in vedere ca, vorba Madalutei, capitolul e pasnic.


Toate cele bune, Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Ioana sa stii ca trebuie sa fii pregatita ca nu se stie ce intrebari imi mai taie capu'.Oricum e super organizarea ta.
Madaluta sa iti spun sincer, imi trec prin cap muulte si crede-ma ca te-ai tavali in spasme de ras daca as scrie chiar tot.Pup albastrelele.
Ar fi super daca la dna Lutescu s-ar face cursurile alea .Asa stiam si eu ca sunt gratis si ca Lacramioara ar fi buna in domeniu.
Eu va parasesc prin abandon ca mooor de somn.Greturile mele azi sunt mai blande-a se nota ca sunt inca prezente- insa somnul ma doboara din picioare.
Larisel ce mari cresteti!Se vede burticuta?Sotul meu o tot intreaba pe dna dr cand se va vedea ca el vrea sa se vada.
pt gravidutele si mamicutele care au parasit incinta.Poate va intoarceti.

9+
Eu si bebe il iubim pe tati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

ellanik Burta nu numai ca se vede, dar e chiar foarte mare pt varsta asta a sarcinii. Poti sa vezi la semnatura la odiseea noastra.

Dar chiar ca noi gravidutzele am monopolizat topicul. Mamicilor, unde ati disparut toate? Ce traznai va mai fac copilasii? Povestiti-ne aici...

18+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput