Gravidute si mamici de Constanta (66)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am fost si noi ieri la eco morfologica II la Euromaterna...am mai crescut: acum avem 650g, respectiv 690g, toate masuratorile in grafic, suntem tare jucause si facem tumbe in burtica, colul a mai crescut si el (3.8cm), deci pana acum toate bune.


simona999 Am intrebat-o ieri pe dna dr ce firma imi recomanda pt pastrarea celulelor stem si mi-a zis ca Biogenis sunt mai moderni decat Cord Blood, dar si un pic mai scumputzi. Am sa cercetez exact inainte sa sun...Si am vazut la Euromaterna ...acolo la receptie...pliante cu Biogenis.

ellanik Unde este raionul de gravide in carrefour?...am fost ieri si m-am invartit pe acolo dar nu l-am gasit . Nici eu nu te-as sfatui sa-ti iei multe hainutze, mai ales ca din trimestrul II o sa cresti foarte mult fata de acum si o sa-ti trebuiasca altele. Eu de exemplu, aproape ca nu ma mai incap pantalonii de in cu cu burta pe care mi i-am luat acum o luna.

rubia Sper sa ni te alaturi cat de curand...tinem pumnii stransi.

happy_uka Super ca mergeti acasa...o sa va faceti un program si o sa fiti mai linistiti toti. Cand mai ai timp...zi-ne despre bagajul de spital...eu inca lucrez la lista. Poate pui si niste poze cu bb-ica...


25+

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Larisel, raionul de gravide este cum intri in Carrefour , mergi inainte si faci stanga inspre haine.In capat de tot nu prima la stanga.Sunt ghivece in fata si la stanga incep hainele.Acolo unde e si lenjeria intima, pijamalele acolo sunt si hainele de gravide.Nu iti imagina ca sunt multe dar sunt.

15+
Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Buna seara !
Multumesc mult pentru urarile pt bebelina noastra !! Sunteti foarte dragute toate
Am si eu o secunda libera, vroiam sa va salut si in acelasi timp sa va cer ajutorul
Sa incep cu partile bune: avem o fetita fooarte cuminte, plange rar si doar cu un motiv bine intemeiat si argumentat ..doar ca eu, cateodata, ca o mamosenie neexperimentata ce sunt, ma prind cam greu..
Toate merg bine si cu alimentatia ..insa, bineinteles, aici e si buba; buba la san .
Stiu ca nu prea sunt remedii pt asta insa vroiam sa va intreb daca credeti ca procedez bine : mi-am luat o pompa electrica de la avent, ma mulg cu ea si ii dau cu biberonul, pt a mai permite ranilor sa se vindece..ii mai dau si san dar cam de 3 ori/zi (din 8 ori cat o hrenesc in 24 de ore).
Nedumerirea mea este ca daca obtin cu pompa la o sedinta cam 90 ml (pe care ii rade la o masa), peste 3 ore nu mai am lapte, nici cu pompa si nici daca o pun la san si trebuie sa dau formula..
Este prea devreme pt a se fi instalat lactatia cum trebuie?Am avut colostru din a 2a zi la spital, laptic cam de 3 zile . Beau si ceai de anason si chimen 4 / zi si iau si Galafor 6 past/zi ..Nu stiu ce sa cred ..
Stie cineva sa-mi zica de cate ori pe zi se poate folosi pompa? Poate e puerila intrebarea mea, dar sunt cam varza cu logica, ma incearca tot felul de stari, e cam ciudata postura de mamica, reactionez ciudat; dar am noroc de o familie care ma intelege si ajuta foooarte mult. Nu e usor deloc sa fii proaspata mamica Dar e frumoos, sunt topita cand ma uit la buculica mea ..
Merci pt timpul acordat . Am pus la semnatura poze cu dulceata mea. Va pup, o saptamana usoara sa aveti!


Uka, cea mai fericita mamica
Printesa noastra Carina! .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Happyuka, felicitari, sa va traiasca fetita, sa fie sanatoasa si mancacioasa
N-am apucat sa ma uit la poze, voi nu prea ma cunoasteti, dar trebuie sa ma credeti pe cuvant:cu o cariera universitara si de medic si cu doi copii acasa pe care-i crestem eu cu sotul, fara mame si soacre, timp nu mai ramane.
totusi, sper sa te pot ajuta:
in primul rand, pompa poti folosi de cate ori poftesti, de preferat in stadiul in care esti nu mai repede de 2 ore interval.
In al doilea rand, daca a aparut"buba", adica ragade, asa se numesc, inseamna ca inca mai trebuie sa lucrezi la pozitionarea copilului la san, nu se prinde bine, de aceea apar.
Iti poti da cu Garmastan, este o crema, nemteasca parca, face minuni; se cicatrizeaza de la o zi la alta si nici nu este nevoie de clatire, daca n-ai timp sa te speli, pui copilul la san si gata.
In al nu stiu catelea rand,de ce suge numai de 8 ori, asa vrea ea sau i-ai facut program la 3 ore? Daca zici ca papa asa bine, poate fi pusa la cerere, nu mai repede de o ora, dar inainte de 3 ore, si astfel stimuleaza ea cu suptul secretia, plus fenicul, anason, chimen, hidratare 3 litri/zi, mancat cat cuprinde cand ti-e foame, deocamdata atat pentru inceput, apoi mai vorbim.
Si in sfarsit, ca sa inchei sedinta de sfaturi, sa mai las loc si la alte mamici, care mai doreste, care mai pofteste, poti alapta chiar si cu ragade, chiar daca este mai dureros, cu scuturi(aparatori) de silicon pentru mamelon. Cam stramba bebe din nas, dar daca ti-a acceptat biberonul si ii e foame, va ceda.Important este sa ti le iei pe masura, nici prea mari, ca oboiseste bebe sugand, nici prea mici, caci atunci nu te mai protejeaza. De multe ori alaptam plangand de durere, mamicia cere sacrificii de la inceput...
Si i-am alaptat pe fiecare cate 1 an si o luna.
a, sa nu uit, renunta la formula; doar daca nu ia in greutate cu toate masurile pentru un alaptat corect se recurge la formula, altfel iti scade secretia de nici sa mai vrei n-o sa mai poti alapta. Secretia se regleaza pe baza cererii si ofertei, cu cat suge copilul mai des si mai viguros, cu atat ai mai mult. Dai formula, deci sari un supt, scade secretia corespunzator, organismul percepe ca bebe nu mai cere atata lapte si inchide robinetul.
sper ca am fost destul de clara.
Succes in alaptare, este cadoul cel mai de pret pe care i-l poti oferi in proma copilarie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Happy Uka bine ai revenit! Iti doresc refacere usoara si sa scapi repede de problemele cu durerile de sani. Multi tie si printesei mici!
Mamacita foarte interesante sfaturile pe care le-ai dat ref la alaptat, am trecut link si pe prima pagina. Daca mai ai completari, te rog sa ne mai indrumi!

Despre noi: am intrat in trimestrul II! Am facut si DT, a iesit bine, adica riscuri mici la toate categoriile, mai putin riscul de varsta 1:569, dar nu inseamna nimic pt mine, nu-mi fac griji. Daca la 33 ani iese asa, ce sa mai zica gravidutele in jur de 40..

Ellanik te astept azi cu vesti de la echo!
Larisel ma bucur ca totul e in regula, numai bine in continuare va doresc!

tuturor!

Ioana 13+ Doamne Ajuta!
*** animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA Infertilitatea este o boala



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

salutare!!!

uka...ai o printesa de milioane, am "savurat"pozele cu ea la cafeaua de dimineata , tare frumusica este, taticul mandru si emotionat, iar tu o superba mamica...bravo!!!felicitari, sa fiti sanatosi si fericiti !!!
despre alaptat, nu prea stiu foarte multe, am avut lapte in jur de o luna la amandoi copii, desi ma pregatisem temeinic cu pompa manuala de la avent, crema garmastan ( ti-a povestit mamacita de el, e tare bun, repara repede, copilul poate suge chiar si daca sanul e uns), din auzite stiu ca este indicat sa suga copilul la san, pentru ca asa se produce lactatia, dar zic pas la subiectul asta ca, repet nu prea m-a ajutat natura cu hrana pentru copii, in ciuda unor sani destul de promitatori si am baut destul ceai de lactatie...
...e ideal sa fii pregatita si de eventuala situatie similara cu a mea, eu la primul copil am fost cam dezamagita ca nu m-a "inzestrat" natura cu laptic, la al doilea n-am mai suferit, i-am introdus in paralel lapte nan, baiatul meu este mai fomist si nu se sfia sa planga de foame, ca avertisment, acum cere sau isi ia singur si a ramas la fel...
ca si observatie, fetita mea a avut tot 3,400kg/51cm la nastere(identic cu a ta), iar la o luna avea tot 3,400, ea mititica nu plangea, mai mult dormea...dar asa am aflat de la doctora pediatra ca sanii mei nu aveau lapte suficient si ne-a indicat formula, deci trebuie tinuta legatura stransa cu pediatra/ul si cantarita cat de des posibil, in primele luni copilul ia pana/in jur de 1 kg/luna in greutate
ca si intrebare; ai avut furia laptelui? in general mamicile care au lactatie puternica au si furia laptelui, eu n-am avut...
totusi, tinand cont ca ai nascut doar de 7 zile, e foarte posibil sa vina lapte, insa pot fi canale infundate, bebelusul nu are forta sa le desfunde...cel mai bine ar fi sa isi dea cu parerea medicul pediatru, ca fara sa vedem si pipaim sursa de laptic, e foarte greu sa ne dam cu presupusul si posibil sa te zapacim...
refacere rapida si optimism, copii cresc si sunt sanatosi in ambele cazuri -lapte matern sau lapte praf- oricat de putin ar fi alaptat la san, se face mare si sanatos

larisel, fetitele tale cresc...am observat ca ai DPN pe 31 dec, de revelion sunteti impreuna, poate chiar si de craciun...sarcina usoara in continuare

ellanik - azi aflam si noi ce minunatie ai in burtica succes la intalnirea cu printul/printesa voastra, sa nu fie rusinos si sa arate tot...

toate cele bune...

uka...uite aici de garmastan http://www.efarma.ro/products.php?id=1150 ...pentru gravidutze - e ideal sa fie folosit din luna a opta, formeaza mai bine tetina naturala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuzzaice spune:

Happyuka, sa va traiasca minunatia de fetita, sa fie sanatoasa si norocoasa .
Pentru gravidutele interesate atasez in continuare analizele din trimestrul III facute la euromaterna: hemograma 25 ron; glicemie 10 ron; calciu total 10 ron; tgp10 ron; tgo 10 ron; creatinina 10 ron; uree 10 ron; T quick 15 ron; APTT 10 ron; ex urina 12 ron; urocultura 15 ron.
O zi buna tuturor

33 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Mamacita & Dana, multumesc din suflet pentru sfaturi, m-au mai linistit.
Amm uitat sa precizez ca folosesc Garmastan din luna a 8a, stiam ca e bun dar la mine nu prea rezolva problema. Singurea explicatie este ca nu o pun bine la san, asa cred, are dreptate Mamacita; desi asisitentele mi-au zis ca am prins ideea si ca e ok..
Maine astept pediatra sa ma mai lamureasca.
Referitor la nr de mese, eu nu restrictionez si nu fortez nimic, papa de cate ori vrea ea, cam din 3 in 3 ore..ies in medie 8 pe zi..stiu ca nu e ok sa-i faci program.
Va pup si va multumesc pt incurajari si complimente.

Uka, cea mai fericita mamica
Printesa noastra Carina! .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

ellanik, felitari!!! ...viitoare mamica a lui george-theodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Ia uitati aici.... Dana...ai tras cu ochiul?Saru'mana!

16+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput