Mamici si gravidute de Constanta (51)

Mamici si gravidute de Constanta (51) | Autor: creem

Link direct la acest mesaj




Mamici si grravidute de Constanta

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33, 34, 35,36
37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI :
Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andata - Octavian si Alexandra
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Chryssy -Elif
Creem - Maria Sofia
Crisis81- Teodora
Dady68-Andreea si Bianca
DanaDumitru-Riana Maria
Dandusa- Crinuta si Radu Ioan
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege si Efe
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Gabriela82
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Jadesy - Cleopatra Lavinia
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - Sebastian si Antonio-Gabriel
Menuet - Ana Maria
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Nastasie - Razvan Mihai
Ontica Camelia - Alexandra Elena si Teodora Lucia
Pisikuta - Lola
Ralina - Ioana Teodora
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Simonasima- Sara Gabriela
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Umfatel-Andreea Elena si Paul Mihai
Ylilimic -
Yannia - Alessandra



GRAVIDUTE :


Andata
criss 2081
cami_antonia
Esma_angel
Fareselena
Inlaura
Jojo
Mano
Selen80
Supermami22




ZILE DE NASTERE:


Ianuarie
1-Andrei (Tinna)
6-Casandra (Daria Ioana)
6- Elif (Chryssy)
10 - Andata
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)
21- Cleopatra Lavinia (Jadesy)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
14-Bianca(Dady68)
14-Luca (Tinna)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)
26-Camelia Ontica
27-Alexandra-Elena(onticacamelia)
29-Vlad Constantin (Maia37)

Martie
1-Mamacita
12-Theodor-Ioan
16-Fisun (ege)
16-Victor (Roxanalucia)
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( Abibrinza)
23-Teodora (Crisis81)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Menuet)
27-Ina

Mai
1-Lulu
5-Mihai(Abibrinza)
8 -Briana-Amelia (Madaluta)
10-Ralina
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)
16-Bogdanel (Ellen79i)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
20-Irina81
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Menuet
14-Mav
20-Criss 2081
22-Anabela(Mamacita)
23-Isidora
23-Simonasima
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB
31-Roxanalucia

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
5-Teodora-Lucia(oticacamelia)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12-Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
20-Luca (Lulu)
23-dady68
24-Andicu
26-Alexandra (Andata)
27-Dandusa
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
1-Matei-Cristian(irina81)
2-Sara Gabriela (Simonasima)
4-Adryana_4u
6-Mirela79
9-Abibrinza
11-Octavian (Andata)
14-Andreea(Dady68)
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)
30-Ege (ege)

Octombrie
5-Riana Maria(DanaDumitru)
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora)
16-Efe (ege)
24-Creem
24-Selen80
27-Antonio-Gabriel(Mav)
29-Bogdan(Dodo_pui)
31-Radu Ioan(Dandusa)

Noiembrie
1- Crinuta(Dandusa)
1- Razvan(Nastasie)
2-Adriana(Nastasie)
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha


Decembrie
4 -Ioana Teodora (Ralina)
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
25-Tinna
28-Viktor (Angelique)


LINKURI UTILE

REMEDII HOMEOPATICE 1, 2,
How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor -BLS LA COPIL- Obstructia caii aeriene la copil

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA



Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia

VOTATI-O PE SOFIA la concursul "Ia te uita ce pot face!" AICI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Multumim Creem,bine ati revenit!Sunteti bine?



Citat:
citat din mesajul lui AngeliquedeS

Alina, ce replica tare, auzi, ce ne-am mai pacalit noi cu al doilea copil :))))

Adina, nu mai spun nimic, promit, nu vreau sa incepi asupra mea o campanie de convertire eu sunt credincioasa dar cu institutia bisericii nu ma impac deloc si nu tin sa schimb asta



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
zicolorata

Sa-l ajutam pe Mihaita
Bazar pentru Mihaita





Iarta-ma ,ca departe de mine sa incep "o campanie de convertire asupra ta"...Am crezut ca doreai sa auzi si parerea mea si incercam sa o expun cat mai corect ,astfel incat sa ajunga la inima ta.
N-am vrut nici o clipa sa-ti incalc libertatea ,deci iarta-ma inca o data.
Oricum ,gand la gand cu bucurie;dupa ce m-am gandit si razgandit la ceea ce ar fi esential sa-ti spun,am gasit -dupa o plimbare pe faleza la aer curat -ca nu pot sa-ti spun nimic.Nimic din experienta mea,nimic din trairile mele,nimic din cautarile si reflectiile mele...Pentru simplul motiv ca sunt ale mele si nu pot fi transmise ca atare decat in masura in care pot fi primite.Pentru faptul ca legatura cu Dumnezeu si Biserica e o experienta absolut intima si personala,un efort continuu propriu;si pentru ca tot El hotaraste cand o putem avea si in ce mod...


Si pentru ca, incercand sa-ti raspund la intrebarea cu Harry Potter am dat un exemplu care nu era pe masura asteptarilor -justificate pe deplin de explicatiile tale-,simplific:

Ca sa-i putem ajuta pe copii in formarea discernamantului trebuie sa le spunem istorii adevarate.Trebuie sa cunoasca adevarul pt. a intelege minciuna(imaginatia) ca pe o lipsa a lui.Tot ce e frumos si adevarat merita facut cunoscut -intamplari din viata animalelor,oamenilor,etc...
Gandeste-te doar o clipa si spune-mi :cu ce-l lipsesti pe un copil de 3 ani de ex. nespunandu-i "Capra cu trei iezi","Scufita Rosie" Hansel si Gretel si altele asemenea lor-horror!
Morala???? O putem gasi in altele care nu mint si care nu se joaca cu mintea pura a copiilor...
Odata pastrate mintea si sufletele lor curate, cum i-am primit in dar de la Dumnezeu,altfel o sa afle peste cativa ani despre ele si tot altele o sa le fie reactiile la ele.Iti spun sigur ca o sa rada de o sa se prapadeasca la ideea unei vrajitoare-nicidecum sa se sperie,la imaginea unei capre care-si poate pune iezii cu capetele moarte ,ranjite in geam...
Ca sa nu mai vb. despre razbunarea caprei impotriva lupului...curata morala...

Am completat, pentru ca ceea ce am spus, poate sa nu aiba legatura cu Biserica , cu dogma, cu Biblia , cu preotii.
Dar ,are din fericire, undeva in punctele esentiale.

Stii, cand am citit despre convingerile tale am inceput sa zambesc;nu cu rautate ,nu cu ironie ,nu cu pic de condescendenta ,ai cuvantul meu.Zambeam ,pt.ca tu ,printre altele de pe acest forum,traiesti mai crestin si mai ortodox decat o fac altii vorbind de ex.
Esti atat de ortodoxa cum n-ai putea poate sa fii mai mult de atat .Stii care e esenta ortodoxiei? Crucea.Asumarea Ei.
Ori tu ti-ai asumat-o cu atata dragoste ,cu atata devotament cum nu stiu daca o sa o pot face eu vreodata .E atata jertfa de dragoste in tot ceea ce faci ca ma faci de multe ori sa plang de neputinta si de rusine...o rusine imensa...pe care sper intr-o zi sa o depasesc...
Credeai ca am ales sa te iubesc ,asa intamplator? Da,asa ar trebui sa iubim,intamplator...sa ne iubim intre noi ,ca toti suntem copiii lui Dumnezeu...dar uite ca ma fac vinovata si sunt selectiva:aleg sa iubesc doar ceea ce admir.Deocamdata...
Te imbratisez cu toata dragostea mea asa putina cum e,si sper sa ma poti ierta ca m-am intins si ca poate nu m-am tinut de cuvantul dintr-u inceputul postarii.

Noapte buna!

Adina
Mami de Isidora(11 octombrie 2003) si Ioan (23 februarie 2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Mav,multumesc!
Nu ,eu m-am tampit de am putut sa inteleg una ca asta;dar nu pricep de ce n-ar fi treaba ta de ex. sa-mi spui despre Tina cand eu ma dau de ceasul mortii sa stiu despre ea...

Cat despre ziua de azi-alt exemplu de jertfa de dragoste !


P.S Angi: Concluzia:in cel mai bun caz ai putea sa ma convertesti tu pe mine ca de teoreticieni e plina lumea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Neata!

Sunt bucuroasa fiindca in noaptea asta Pupicu nu a supt decat o data si atunci doar putin dupa care s-a intors cu spatele. Nici nu va imaginati ce bucuroasa sunt ca am reusit cu puiul meu fara sa il las sa planga!

Creem, bine ai revenit si multumim de capitol nou.

Adina iti multumesc din suflet pt cuvintele frumoase la adresa mea, nici nu ma asteptam chiar la ceva atat de profund.

Insa (adu-ti aminte de calitatea mea de pitt-bull) in legatura cu acele povesti horror noi am crescut cu ele si nu ne-au marcat absolut deloc. Sau hai sa vb in numele meu, mi-au fost ci
tite si rascitite si totusi eu ca adult am ramas cu ele in minte numai ca fir al povestii, fara niciunul din amanuntele acelea ingrozitoare.

Povestile Fratilor Grimm le credeam cele mai minunate pana cand le-am recitit acum ca sa le traduc si nu imi vine sa cred cate grozavii sunt acolo.

Sa nu crezi ca mama sau sora mea mi le-a cenzurat cand le-am citit pentru ca imi aduc aminte de toate amanuntele doar ca nici nu mai socat nici nu m-au ingrozit. Si daca ma lauzi tu atata inseamna ca nici efecte pe termen lung nu au avut.

Cu toate astea baiatului meu am sa i le citesc in varianta cenzurata, are parte de destula violenta pe alte cai de care noi nu am "beneficiat" (TV; calc)

Sunt nespus de fericita ca intamplarea m-a condus sa descopar acest forum ca sa va intalnesc pe toate, sunteti atat de deosebite toate si fiecare in parte si ma consider nespus de norocoasa ca v-am cunoscut.

EDIT: apropo de lecturi, la 10 ani am citit O mie si una de nopti varianta originala. Eu citisem pe la 8 ani 1001 de nopti repovestite de Eusebiu Camilar care a scos toate scenele deochiate - doua volume minunate si in vara aceea eram la Bucuresti sa dea sora mea admiterea la fac si stateam in gazda la cineva.

Acolo am descoperit volumele 1001 de nopti si am crezut ca sunt ce am si eu acasa. Si uite ca nu erau... :)) Le-am citit curioasa si apoi am mers la mama si i le-am citit si ei, fiindca asa faceam. Ea a avut suficienta intelepciune sa nu mi le smulga din mana tipand ca sa ma faca si mai curioasa ci le-am citit impreuna si mi.a explicat, ma rog, pt mintea unui copil de 10 ani. Rezultatul? Nu m-au mai interesat si m-am reintors la Eusebiu Camilar :))



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
zicolorata

Sa-l ajutam pe Mihaita
Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menuet spune:

Si mie imi place 1001 de nopti..dar pe kalad D

Am citit..am luat aminte..

Varsta Veveritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menuet spune:

Si mie imi place 1001 de nopti..dar pe kanal D

Am citit..am luat aminte..



Varsta Veveritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Acum imi dau seama ca poate nu toata lumea stie ce contin volumele originale 1001 de nopti: sex, sex si iar sex, spuse pe un ton voalat dar foarte explicit (voalat dar explicit, am dat o explicatie academica de zile mari)



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
zicolorata

Sa-l ajutam pe Mihaita
Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Victor!!! Arabela, sa-ti traiasca puiul sanatos si sa creasca om mare! Toate cele bune! Asteptam poze cu... sarbatoritul si cu tortul!



Slaba miscarea pe aici.... Noroc ca iar n-am avut timp de forumit...
Pana la ora asta, desi a fost si tati acasa azi, n-am reusit decat sa gatesc pt toata familia (pe varste si etape de diversificare), sa hranesc familionu' si... ATAT...
Nici macar n-am apucat sa spal toate vasele folosite... nici n-am scos copiii la aer (oricum bate vantul destul de tare)...
Asa ca... replica aceea vis-a-vis de al2lea copil... e pe cat de sinistra, pe atat de adevarata... aviz amatoarelor lipsite de 'ajutoare' reale....

Adina, tu nu dai semne de tampeala asa ca mine.... Daca ar exista persoana cu care sa am incredere sa-mi las copiii fie si numai pt cateva ore... (dar nu exista din (ne)fericire ), m-as intorce la munca si maine, sa-mi mai exersez putin creierul... si pt altceva decat... ingrijirea copiilor....
In legatura cu Tina, ma gandeam ca va intra ea si va da personal -daca va dori- explicatii despre potentialul bb3 (ai vazut ca Madaluta a fost surprinsa ca Tina ar fi dorit bb3... si nu-i treaba mea sa comentez despre asta).
Oricum, important e sa Tina e ok si familia ei la fel!




Mami de baieti nazdravani: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Tot vorbind de 1001 de nopti.. Acu imi dau seama ce superficial le-am citit eu daca nu-mi amintesc nici sa-mi fi placut nici despre scene explicit voalate de sex (?!)... Adica aveam 2-3 volumase din colectia Biblioteca pentru toti, imi picasera in mana pe la 9 ani dar cred ca mi se parea frazeologia atat de greoaie si lunga incat pana sa gasesc subiectul pierdeam predicatul, si pline de adjective si adverbe... ma rog, urlam la acea varsta dupa actiune 100% (gen Dumas) si in mod sigur mi-au picat greu la stomac.. deci nici o amintire iar acum realizez ca tot ce scrieti aici despre mi se pare de domeniul fantasticului...
Asa, am revenit in urbe azi la pranz, cu catel, purcel, Matei, alt sac cu jucarii si hainute noi (asta e cu bunicii la distanta!)
Sambata abia am a doua femeie la proba, as fi vrut si mai curand dar asta e cu ce iti propui si cum se nimereste.. Continui programu de noapte, concertul e tot pe 6 mai, adicatelea, va invit pe toate inca de pe acum, la Muzeul de Arta (vis-a vis Farmacia Miga) pe Bd. Tomis, intrarea libera (cant printr-o fundatie caritabila) la orele 18, fara copilasi mai mici de 6-7 ani, ca asa e regula acolo... Muzica de camera pian- cello Beethoven, Brahms si ce-o mai pica in program...
Revin!



Mama lui dom' doctor (?) Matei (5 nov. 2007)

My new blog http://secundavietiimele.blogspot.com/

Matei la fotograf http://home-and-garden.webshots.com/slideshow/565482382Dpsuvf]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Andre, poate ai dat de o varianta cenzurata, cum era si a mea de acasa. Erau ff multe variante cenzurate insa nu toate reusite, cea mai grozava e cea repovestita de Eusebiu Camilar, cum spuneam.Eu am fost fascinata de 1001 de nopti si de aventurile de acolo, ma costumam in turcoaica cu iashmac pe fata. Dumas a fost o alta mare iubire a mea, am plans la cartile alea de sarea camasa pe mine si le-am recitit de cateva ori pe toate. Cel mai mult am plans la Cotesa San Felice careia la sfarsit a trebuit sa-i taie capul de cateva ori ca nu mai murea.

Adina, acum imi dau seama ca am citit carti ff violente si cu cat erau mai multe crime cu atat imi placea mai mult, Agatha Christie este una din preferatele mele absolute. Si uite ca nu au avut efect negativ asupra mea pt ca aveam si am un profund sentiment de necesitate ca binele sa invinga raul. Acum imi trec prin cap si scenele de tortura descrise cu lux de amanunte din regina Margot. Sau otravirile Caterinei de Medici sau ale Familiei Borgia si toate citite inainte de 12 ani.

Si cred ca problema povestilor gen Capra cu trei iezi si a celorlalte care acum ni se par sadice cred ca pt copii nu inseamna altceva decat ca uite cat de absolut de rau a fost lupul de a putut sa faca toate alea si iata ca si-a primit pedeapsa. Macar sa ajunga copilul meu ca mine dupa toate grozaviile pe care le-am citit, fiindca eu nu m-am dat indarat de la niciun fel de lectura, sincer.




Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
zicolorata

Sa-l ajutam pe Mihaita
Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

poate foloseste cuiva...
bon valoric pt aprilie:cumperi 6 body,platesti 5
bon valoric pt mai:pt cumparaturi de min 1 mil,primesti servetele umede cadou
bon valoric pt iunie:pt cumparaturi de min 1 mil,primesti cadou o pusculita
toate de la un magazin de copii care incepe cu "grain..."



..................................................
diamantu'(31oct2008) si safira'(1nov2006)
poarta-ma mami

Mergi la inceput