Gravidute si mamici de Constanta (32)

Gravidute si mamici de Constanta (32) | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI

Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Creem - Maria Sofia
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Egesi
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Florin_a - Ana Maria
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - Sebastian
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Pisikuta - Lola
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Ylilimic -
Yannia - Alessandra


GRAVIDUTE

Esma_angel
Fareselena
Gabriela82
Inlaura
Jadesy
Mano
Mav
Ralina:



ZILE DE NASTERE:

Ianuarie
6-Casandra (Daria Ioana)
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)

Martie
1-Mamacita
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( abibrinza)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Florin_a)
27-Ina

Mai
5-Mihai(Abibrinza)
8 -Briana-Amelia (Madaluta)
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Florin_a
14-Mav
22-Anabela(Mamacita)
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12–Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
24-Andicu
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
4-Adryana_4u
6 -Mirela79
9-Abibrinza
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)

Octombrie
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora}
24-Creem
29-Bogdan(Dodo_pui)

Noiembrie
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha

Decembrie
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
28-Viktor (Angelique)



LINKURI UTILE

How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA










Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Bun gasit la un nou capitol si va doresc sa scrieti/ cititi numai lucruri bune si frumoase!

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Vai saraca de tine, Mada, ce zi ai putut avea, citeam si nu-mi veneasa cred. Zici ca s-au adunat toate!

Noi i jur de 4.30-5 o sa fim la pitici, mai vine cineva?

Eris, bine ai mai scris pe la noi, chiar ma intrebam ce mai faceti.



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
Povestea nasterii lui Pupi

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

Madaluta-uite ce spun eu:am trecut cu Ana prin temperaturi mai mari cu frisoane , 39 cu 9 in funduletz.Cred ca febra este cel mai mare dusman al nostru al mamicilor .
1.Ramai calma-dc nu poti trage o portie de plans , racoreste-te si ia-o de la capat.
2.Monitorizeaza temp.Daca nu vomita da-i siropele;daca vomita baga in funduletz in urmatoare ordine:paracetamol 125 mg-dc nu cedeaza pui o jumatate de supozitor de novocalmin.Sosetute inmuiate in apa+spirt+otet(la Ana fac minuni!)sa nu fie prea reci pt ca Bri e oricum calda si o sa i se para reci chiar la temp camerei finnd compresele.Hidratata bine!Cam atat..si nr medicului la indemana JUST IN CASE!
Va pup si refacere rapida!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

salut!

mada, of, mami de 2... cel mai nasol e cand e sa fie bolnaviori, daca tu vrei, stergem ziua din calendar

eris, ma bucur sa mai auzim si d ela voi, ma gandeam eu ca a plecat Iannis la explorat! la noi emai simplu, sta doar in living, pana nu se ridica in picioare. am securizat totul pe aici, si stam cu usa inchisa ata ete!si nu, nu-mi vine sa cred ca face 9 luni. eu tot zic, prca maine-poimaine il vad ca da bacalaureatul!

eu azi la pitici nu, poate mama . of, fetelor, cand stiu ca vine mama sa stea cu copilul asa nu mai am uneori chef de munca, m-as duce mai degraba sa trag un somn!

rozalia, am vazut veverita, e toata tati!

va pupic, ma cheama balamucu', n-are de gand sa doarma...

Mami de dom' inginer (15.01.2008)
paralelipipedic -eine kleine blog
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ege spune:

mada,multa sanatate puiutilor.cred ca cel mai rau lucru e sa ai copiii bolnavi.te admir,si nu cred ca sunt singura!
azi am fost cu ege la dr,am zis sa se faca bine pana nasc.eu in schimb,nu ma simt bine deloc si imi e groaza cand ma gandesc ca o sa stau in spitalul ala.offff,ce bine era daca se deschidea clinica aia privata.imi e scarba de asistentele din judetean,dar ce sa faci?
va pup,deja simt ca intru in depresie

ege 38+ sapt si arzu ege (30.09.2005)

http://community.webshots.com/user/arzuege

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Mada, si sanatate Brianei. Sper ca si Darius e ok. Cu febra, si eu am facut cum ti-a zis Florina si a fost bine. Cel mai repede i-a scazut temp cand i-am pus 1/2 de sup cu Novocalmin, dar la 38 cat avea Briana nu cred ca era cazul. Eu foloseam 2.5 ml Panadol si avea efect mereu. Repetat la 6 ore sau alternat cu Nurofen Baby, tot 2.5 ml. '
Florin_a, Veverita e o scumpa si o dulce! ochii aia mari ai ei ma fac sa oftez si eu dupa o fetita! aa..si aveti caciulita ca a noastra (aia portocalie cu dungulite ) .
Fisun, lasa mama depresiile ca trebuie sa fii fresh pt baietel! Acum, pe bune, am tot auzit ca s-au imbunatatit conditiile la maternitate si comportamentul asistentelor, asa ca incearca sa nu-ti faci griji! voi sa fiti sanatosi! Insanatosire grabnica si tie si lui Ege! peseu: cred ca o sa nasti taman cand plecam noi in Antalya! sa-i spui lui Ediz sa nu ne uite si pe noi la sms!



Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Marinarul vesel, Filip la 1an

Asa cresc




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Acum abia mai reusesc sa intru si eu,din motive pe care vad ca le gasesc,separate sau cumulate,si la voi,in special la Madaluta si andicu.
Adica:ambii copii bolnaviori,ba am tras si noi adultii o repriza scurta,ca sa ne faca mai imposibila ingrijirea lor, tati nevenit intotdeauna la 18:30,iar serviciul imi stoarce si ultimele resurse,dar -aviz amatorilor- pe mine m-a scapat de depresie aproape complet.
Deci,dupa cum vedeti,am inteles fiecare mesaj(inclusiv cel cu inecatul cu bucatele la opt luni;rabdare,va cere singur,sfat=incepi cu miez de paine),caci am trecut la un moment dat prin toate aventurile povestite de voi,mai putin cele cu ratatul zilei de examensau calatoria cu tramvaiul+copil+acareturi.
La momentul actual,noi ne-am vindecat,dar Anabela e in durerile facerii celui de-al 12-lea dintisor,iar Alexut saracul,care a dus bine boala pe picioare,asta-seara a primit prima doza de antibiotic din vietisoara lui,caci a facut otita,deci continua cu febra,tuse,secretii si dureri in urechiuse.Acum are 38,8 dupa Panadol
Sorry,Madaluta,ca ti-am stricat capitolul,dar n-am apucat sa scriu in celallt ca suntem in aceeasi barca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ege spune:

mamacita,multa sanatate puiutilor.crezi ca se supara cineva daca vreau sa imi faci tu anestezia?nu vreau sa iti creez tie probleme.
andreea,pai sa sti ca sigur nasc cand plecati voi in antalya.oricum va doresc o vacanta placuta,pt ca chiar o meritzi.tr sa ai grija cu diferenta de temp.noi din cauza asta am racit.am venit de la 32-33 de grade la frigul asta.distractie placuta si o sa ii zic lui ediz sa nu va uite cu smsul.
va pup,fug sa vad ce mai am de facut.un wee placut


ege 38+ sapt si arzu ege (30.09.2005)

http://community.webshots.com/user/arzuege

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

degeaba speram eu sa fie un capitol bun pentru toata lumea...vad k nu e deloc asa....
Mamacitacredeam k ati terminat-o cu durerile si tratamentele pana acum si k sunteti bine merci, ocupati doar cu gradinita si serviciul...Pupam bolnaviorul si don'soara cu dintisorii ei..
Si don'soara noastra e in chinurile facerii primului dintisor si e mult mai "sensibiloasa" decat frate-su...Daca va fi la fel de maraita la toti dintii..am pus-o, zau...
Cel mai rau imi pare ca nu mai vrea san si k a gasit placere si alinae in roaderea biberonului ( suzeta nu vrea).

Va multumesc mult tuturr pt sfaturi si compatimire...
Temperatura brianei a cedat la supozitor cu paracetamol caci siropelele nu le vrea sub nicio forma.Darius in schimb a vomat si azinoapte in somn.Noroc k dormea cu maica-mea caci doamne fereste ce s-ar fi puttu intampla. Mi-e frica de-acum sa-l mai lasam sa doarma singur (desi dormitoarele noastre sunt foarte foare apropiate)...I-am dat 5 pic de metolopramid si regim (adica nemncare). Ce mancaruri are voie in cazurile de voma caci peste tot pe unde am cautat am gasit regim alimentar doar pt diareie insotita de voma, iar la noi nu e cazul....

Andicu: cum mai esti cu moralul? de ce nu il mai lasi pe Filip la soacra si in timpul saptamanii daca tot poate? Pe cand plecarea in concediu, k nu mai tin minte?

ege: insanatosire cat mai grabnica..Cu ce te tratezi? eu luam homeopate in sarcina gen paragripe, homeogene,oscilo...
trecea f repede...Poate functioneaza si la voi...
Cat despre conditiile din spital sa stii k nu sunt chiar asa de rele. vezi k sunt si rezerve care se platesc( 1,5-2 mil pe noapte) si acolo chiar nu ai nimic de reprosat.

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen79i spune:

Doc multumesc..dar diploma nu este necesara.....recunosc ca m-au rupt in doua renovarile astea...faza tare e ca am facut ceva si in Martie( cand eram insarcinata) dar acum mi s-a pus pata ca vreau termopane..parchet laminat, alta mobila..si tot asa..si pot sa spun ca tot au ramas usile din interior de schimbat dar din pacate am cam depasit bugetul alocat (si inca nu am terminat) si in decembrie pe 6 avem si botezul..asa ca am fost nevoita sa ma opresc si usile au ramas sa le schim la anul..asta e...
Dar tot ce imi doresc e un somn de 7 ore incontinuu..lucru care este imposibil...cu sotul ma trezesc la 2 noaptea ca sa vb pe mes( la el e 12 ziua), bebe pe la 5- 6 se trezeste si are chef de vorba...asa ca dorm 3 ore..ma trezesc..iar 2 ore..ma trezesc..inca o ora si gata in picioare si alergatura...dar mai avem putin...intram pe ultima suta de metri cu aranjatul in casa, in 3 sapt vine si tati acasa si o sa recuperam tot...sper.....

pupici la toti bebeii..la mamici si la gravidute...

ellen79i + bebe Bogdanel

http://good-times.webshots.com/album/564039031QBzxoH?start=0

Mergi la inceput