Gravidute si mamici de Constanta (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Madaluta,din pacate nu suntem bine merci,dar trec si astea....si vor veni altele si mai si.Vorba ceea,"vezi ce-ti doresti ,caci s-ar putea sa capeti",doi copii am vrut fierbinte,daca se poate baiat si fetita,daca se poate baiatul mai maricel ca fetita,ideal doi ani intre ei...si mi s-a intamplat!Dar in deceniul 4!!!Asa ca du,mama,du daca poti!
Pentru Darius,ca regim,lucruri usor digerabile, de preferat putin si des,alimente care nu baloneaza/fermenteaza.Hidratare permanenta,cate putin,altfel varsa(de exemplu,3-4 gurite la 10 minute,depinde cat de severa este intoleranta digestiva).De baza este hidratarea,daca nu mananca 1=2 zile nu patesc nimic,cel mult slabesc,dar daca nu se hidrateaza li se dau toate organele peste cap.Scuza-mi exprimarea laica,dar as vrea sa ma inteleaga nemedicinistii.Normal,la varsta asta,daca tine peste 24 ore ,te adresezi medicului,caci antiemetice nu prea se dau(pe principiul ca,daca este ceva toxic,sa apara si diareea si sa curete organismul mai repede);la Metoclopramid se recurge dupa primele 12-24 ore,pentru a ajuta hidratarea.Nu stiu cat de coerenta sunt dupa 4 nopti albe,trezita din 1/2 in 1/2 ora si zile de calvar la spital,dar poti sa-mi pui intrebari suplimentare
ege,mie nu-mi creezi nici o problema,stai linistita,apelezi la cine doresti,este dreptul pacientului sa-si aleaga medicul;daca hotarasti astfel,da-mi si mie de stire cu o zi inainte,ca sa stiu cum imi fac programul.Asa am discutat si cu Mav,ea deja a vorbit cu dna dr L si nu este nici o problema.Indiferent pentru cine vei opta,eu iti doresc nastere usoara,fara complicatii,si bebe sanatos!Si lasa depresiile,nu este momentul,mai bine fa-ti aranjamentele necesare sa obtii maximum de confort(vezi ce spunea Madaluta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Madaluta,din pacate nu suntem bine merci,dar trec si astea....si vor veni altele si mai si.Vorba ceea,"vezi ce-ti doresti ,caci s-ar putea sa capeti",doi copii am vrut fierbinte,daca se poate baiat si fetita,daca se poate baiatul mai maricel ca fetita,ideal doi ani intre ei...si mi s-a intamplat!Dar in deceniul 4!!!Asa ca du,mama,du daca poti!
Pentru Darius,ca regim,lucruri usor digerabile, de preferat putin si des,alimente care nu baloneaza/fermenteaza.Hidratare permanenta,cate putin,altfel varsa(de exemplu,3-4 gurite la 10 minute,depinde cat de severa este intoleranta digestiva).De baza este hidratarea,daca nu mananca 1=2 zile nu patesc nimic,cel mult slabesc,dar daca nu se hidrateaza li se dau toate organele peste cap.Scuza-mi exprimarea laica,dar as vrea sa ma inteleaga nemedicinistii.Normal,la varsta asta,daca tine peste 24 ore ,te adresezi medicului,caci antiemetice nu prea se dau(pe principiul ca,daca este ceva toxic,sa apara si diareea si sa curete organismul mai repede);la Metoclopramid se recurge dupa primele 12-24 ore,pentru a ajuta hidratarea.Nu stiu cat de coerenta sunt dupa 4 nopti albe,trezita din 1/2 in 1/2 ora si zile de calvar la spital,dar poti sa-mi pui intrebari suplimentare
ege,mie nu-mi creezi nici o problema,stai linistita,apelezi la cine doresti,este dreptul pacientului sa-si aleaga medicul;daca hotarasti astfel,da-mi si mie de stire cu o zi inainte,ca sa stiu cum imi fac programul.Asa am discutat si cu Mav,ea deja a vorbit cu dna dr L si nu este nici o problema.Indiferent pentru cine vei opta,eu iti doresc nastere usoara,fara complicatii,si bebe sanatos!Si lasa depresiile,nu este momentul,mai bine fa-ti aranjamentele necesare sa obtii maximum de confort(vezi ce spunea Madaluta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

buna seara, buna seara,

mamacita, ce sa-ti urez, multa putere...

mav, cum e in prenatal?? sper ca nu mai muncesti!!

eu n-am vesti de nici un fel, adica urocultura nu mi-a iesit, era proba contaminata. da' nu mai fac inca una pe banii mei, ma duc sa-mi dea dr. trimitere, ca ar fi deja a treia. mamacita, stiu ca se poate face analiza si la voi la spital, cu plata, si e mai ieftin. imi recomanzi? (ca laborator vreau sa zic)

va pupacesc, hai romania!! (ce rau imi pare ca nu m-am dus la meci... ne-a venit ideea cam tarziu, si nu cred ca mai gaseam bilete. da' noi, berbeci, nici n-am incercat sa gasim. ar fi fost primul meci la care mergeam la stadion, si vad ca ar fi meritat)

Mami de dom' inginer (15.01.2008)
paralelipipedic -eine kleine blog
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Ege, poate iti fac putin curaj daca iti spun ca nu am sa le reprosez nimic asistentelor si infirmierelor din spitalul mare, ba chiar au fost toate fff dragute si amabile si la unele nici nu am apucat sa le dau ceva si au fost la fel de dragute. M-a bagat dna dr Lutescu int-o rezerva cu un pat gratuita la etajul 7, in care a stat dupa aceea si eris si a fost tare bine. Sincer. S-au purtat frumos si cu mine si mai ales cu bebe la care ma uitam si cu care ma purtam ca cu un OZN



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
Povestea nasterii lui Pupi

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ege spune:

fetelor,multumesc mult pt incurajari.
mamacita,eu sunt hotarata de cand te-am cunoscut pe forum,mi-am zis ca la al doilea bb imi doresc sa imi faci anestezia.eu marti seara merg la dr,cum aflu cand ma programeaza te anunt.eu sunt pacienta lui cristureanu.
credeti ca e mai bine sa cer rezerva la et 6?am auzit ca asistentele de la 6 sunt mult mai sufletiste.
mav,ce mai faci?cand tr sa nasti?astepti momentul sau te programeaza dr lutescu?daca poti trimite-mi un pm cu nr tau de tel,poate ne auzim.
noapte buna,constanta!

ege 38+ sapt si arzu ege (30.09.2005)

http://community.webshots.com/user/arzuege

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen79i spune:

buna dimineatza la toata lumea...

Ege eu dupa ce am nascut am stat la 6...nici nu mai stiu sa-ti zic in ce camera( noroc ca nu am stat decat 2 zile-am nascut vineri dupa-masa..la 19 am ajuns in salon si luni la 13 am plecat )nu stiu cum sunt celelalte dar totusi cred ca toate sunt la fel..tre sa le dai ceva ca sa te bage in seama..eu chiar am fost f dezamagita de comportamentul lor..tinand cont ca pana sa nasca am mai avut si alte probleme de sanatate si am mai fost internata si am gasit niste asistente minunate( chiar nu am crezut ca exista asa ceva).
Asa ca..din punctul asta de vedere cred ca te poti interna l ace etaj o fi..

Eu iti urez o nastere usoara, sa va dea Dumnezeu multa sanatate la amandoi, sa te pui cat mai repede pe picioare si asteptam pozele cu bebicul( cat mai curand!!!)
multi pupici...

ellen79i +bebe Bogdanel

http://good-times.webshots.com/album/564039031QBzxoH?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Buna seara.. si ne alaturam grupului de "raniti"!

Suntem raciti si infectati din nou cu E. coli, deja nu-i a buna deloc. Am incercat de toate in ultimele 2 peisoade... nu reactioneaza la nimc, in curand nu va mai fi nici un antibiotic de dat, homeopatul nu si-a facut efectul, pana si picaturile de merisor si iarba neagra... apa de ploaie...
Maine mergem la un pediatru vestit in Bucuresti d-n G. Palicari, cu care am vorbit in prealabil la telefon si care ne-a mai dat o speranta: un tratament de coabitare a acestui e.coli inmultit cu organismul lui Matei (stiu ca el exista in noi indiferent de situatie, dar daca intrece masura, la bebelusi apar urmatoarele: nu mai mananca, caca moale, si cu miros medicamentos, subfebrili, ochi incercanati, deshidratare etc.)
Asa ca il indopam la greu: medicatie, inhalatii, nebulizari...
Oare cand vom reveni la normal?

Mama lui Matei (5 nov. 2007)


Special Matei http://www.moblyng.com/watch/33Oo9nuMF1

Album Matei http://family.webshots.com/slideshow/562151171ZHVSEO

Matei la fotograf http://home-and-garden.webshots.com/slideshow/565482382Dpsuvf

Rochie noua, nepurtata, de seara, de vanzare http://entertainment.webshots.com/photo/2617801190102871261mTAhuB?vhost=entertainment

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela79 spune:

Andreb, si noi am avut probleme cu Ecoli pe cale digestiva. Cu chiu cu vai am reusit sa scapam de el dupa tratament cu antibiotice la 5 luni. Sanatate multa si sa scapati cat mai repede de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Ziua buna!
Of, dragele mele mamicute, cat de rau imi pare ca atatia puiuti sunt bolnaviori.... Insanatosire grabnica va doresc tuturor!

Eu nu mai muncesc, in sfarsit, dar sunt asa ametita (anemica si cu tensiunea mica) ca sunt cam dezorientata, nu prea imi gasesc ce sa fac (nu ca n-as mai avea destule chestii de pus la punct inainte de nastere), pe ce sa pun mana...

Sambata am avut o alarma falsa... si de atunci, nici macar o contractie, o durere, ceva... Sunt destul de agitata, in orice caz, mai mult decat am fost la prima sarcina/nastere....
Ege, la tine se apropie, ce putin mai ai! Intr-un fel, chiar daca nu ai garantia ca va fi exact asa, e bine ca vei sti data operatiei!
...In cazul meu, dna dr zice sa mergem pe nasterea naturala...
Ne mai vedem pe 21 oct... si probabil, daca vor fi "semne", ma va chema pt inducere in zilele urmatoare. Doar in acest caz, voi putea s-o anunt pe mamacita mai devreme....
Altfel, si eu as prefera sa fie asa, doar cand se va declansa travaliul, spontan, voi putea sa dau telefon....
Nici nu stiu daca in acest caz... sa mai visez la peridurala sau nu?!
Zilele astea am citit tot felul de articole... si peste tot scrie ca in cazul acestei anestezii... exista o posibilitate foarte mare ca si copilul sa fie scos cu forcepsul...
Mamacita, !!! Ce sa mai cred, ca sunt cu moralul cam jos....

Sebi deja a inceput sa-mi faca figuri... Clar simte ca se apropie "momentul"... Nu mai vrea la gradi, ca e mai bine acasa. Nu mai vrea sa doarma singur, vrea cu noi, in special cu tati... Cred ca in mintea lui e ca daca tot il am eu pe bb in burta (de asta nu se indoieste, l-a vazut la echo de atatea ori, l-a simtit cum misca, burta e mare, etc), macar tati a ramas "al lui", mereu se agata de gatul lui tati, sa-l "iubeasca"....
...Si aseara m-a intristat tare... Dupa baie, mi-a spus raspicat sa nu cumva sa-l pupacesc, sa nu-l murdaresc cu pupicii mei.
I-a explicat ta-su ca nu-i frumos sa-mi vorbeasca asa si sa imi ceara iertare... si ce credeti?! Nu numai ca nu mi-a cerut iertare, mi-a scos limba!
E prima data cand copilul meu se poarta asa urat....
Cine stie ce reactie va avea cand va vedea ca nu mai este el in centrul atentiei familiei?!

Ahhhh.... si a apucat sa vada la Carrefour... roboteii din ultimul film de la Pixar... pe WallE si Eva... I-a desenat si a impachetat foaia "ca pe-o scrisoare"... pt Mos Craciun (e sigur ca-i va fi indeplinita dorinta, ca doar Mosu poate orice....).... Stiti cat costa doar WallE???? 250 lei! Iar Eva... vreo 160 lei!

Daca iesiti la plimbare, da-ti si mie un semn!

37+ Antonio-Gabriel


Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ege spune:

mav,da eu maine seara aflu cand imi vad bb.oricum nici tu nu mai ai mult.doamne ajuta sa fie bb sanatosi.asta conteaza cel mai mult.si eu simt ca inca nu sunt gata cu pregatirile,ca mai am cate ceva de luat,ca mai am cate ceva de facut,dar sti cum e parca niciodata nu se termina treaba.ege,e f incantata de fratiorul ei,tot ce vede la alti copii vrea si ea pt fratiorul ei,dar nu stiu cum o sa reactioneze cand o sa il vada.
fetelor ca veni vb de e coli,si mie mi-a iesit si am repetat la alt labotrator renumit si mi-a iesit negativ.probl a fost in felul urmator:medicul de fam are intelegere cu un lab.vine o asist la dispensar si recolteaza.apoi transporta sangele,urina la lab.eeeee pana mi-a venit mie randul sa imi recolteze sange a trecut o ora,timp in care eu am stat cu recipientul de urina in mana.va dati seama ce de microbi s-au dezv acolo.normal ca analiza la urina nu a iesit buna,in plus acest e coli era rezistent la toate antibioticele care puteam sa le iau in sarcina.am repetat analiza si a iesit negativ.
melek,ce mai faci?scrie si tu mai des,macar pe forum sa ne mai auzim.ce face bb din burtica?cum te simtzi?
bavi,sa inteleg ca inca nu ai nascut?poate ne vedem in spital,ce super ar fi.
pupici


ege 31 sapt si arzu ege (30.09.2005)

http://community.webshots.com/user/arzuege

Mergi la inceput