Gravidute si mamici de Constanta (43)

Gravidute si mamici de Constanta (43) | Autor: Mokika

Link direct la acest mesaj






1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33, 34, 35,36
37,38,39,40,41,42,

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI :
Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Chryssy -Elif
Creem - Maria Sofia
Dady68-Andreea si Bianca
DanaDumitru-Riana Maria
Dandusa- Crinuta si Radu Ioan
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege si Efe
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Florin_a - Ana Maria
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Gabriela82
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Jadesy - Cleopatra Lavinia
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - SebastiansiAntonio-Gabriel
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Ontica Camelia - Alexandra Elena si Teodora Lucia
Pisikuta - Lola
Ralina:
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Umfatel-Andreea Elena si Paul Mihai
Ylilimic -
Yannia - Alessandra


GRAVIDUTE :

cami_antonia
Esma_angel
Fareselena
Inlaura
Irina81
Jojo
Mano

ZILE DE NASTERE:

Ianuarie
1-Andrei (Tinna)
6-Casandra (Daria Ioana)
6- Elif (Chryssy)
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)
21- Cleopatra Lavinia (Jadesy)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
14-Bianca(Dady68)
14-Luca (Tinna)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)
27-Alexandra-Elena(onticacamelia)

Martie
1-Mamacita
16-Fisun (ege)
16-Victor (Roxanalucia)
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( abibrinza)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Florin_a)
27-Ina

Mai
1-Lulu
5-Mihai(Abibrinza)
8 -Briana-Amelia (Madaluta)
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)
16-Bogdanel (Ellen79i)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Florin_a
14-Mav
22-Anabela(Mamacita)
23-Isidora
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB
31-Roxanalucia

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
5-Teodora-Lucia(oticacamelia)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12-Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
20-Luca (Lulu)
23-dady68
24-Andicu
28-Dandusa
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
4-Adryana_4u
6-Mirela79
9-Abibrinza
14-Andreea(Dady68)
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)
30-Ege (ege)

Octombrie
5-Riana Maria(DanaDumitru)
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora)
16-Efe (ege)
24-Creem
27-Antonio-Gabriel(Mav)
29-Bogdan(Dodo_pui)
31-Radu Ioan(Dandusa)

Noiembrie
1- Crinuta(Dandusa)
1- Razvan(Nastasie)
2-Adriana(Nastasie)
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha
[size=1]
Decembrie
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
25-Tinna
28-Viktor (Angelique)


LINKURI UTILE
REMEDII HOMEOPATICE 1, 2,
How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor -BLS LA COPIL- Obstructia caii aeriene la copil

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Cu multumiri lui Mav, care are toata contributia la deschiderea noului capitol.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Va doresc spor la scris!

Am vrut si eu sa fac o fapta buna dar pentru ca habar nu aveam care este procedura de urmat pentru deschiderea noului capitol, am sunat-o pe Mav si am primit toate instructiunile prin telefon. Draguta ca de obicei, a avut rabdare cu mine si m-a indrumat pas cu pas.

La noi, e din ce in ce mai multa galagie si antren in toata casa. Cred ca pana la urma o sa ne rastoarne cu totul. Teo e din ce in ce mai neastamparat, dar nici sor-sa nu se lasa mai prejos care il provoaca la toate draciile. Parca nu ar fi diferenta de 11 ani intre ei. Chiar nu ma asteptam sa se coboare Crina intr-atat la varsta lui Teo. Chiar prea exagerata mi se pare uneori. Ca ei nu prea ii mai sta bine sa faca unele chestii. Mai ales ca de trei luni este domnisorica ..... Nervii mei sa tina.... ca in rest ..... nu mai conteaza!
Si ca tot am pomenit de domnisorie, luna decembrie a fost prima luna, pe 8 s-a intamplat. Ianuarie a fost ok, numai ca acum in februarie .... suntem pe 13 si inca mai asteptam. Of, of, of ... tare nu as vrea sa avem probleme asa de la inceput. O fi normal? Ca eu nu imi mai amintesc cum a fost la mine ...

Va pup! Va citesc constant, dar cu toate eforturile mele, nu reusesc sa particip prea mult cu sfaturi si raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Salutare, salutare!!!
am revenit si noi acum cateva ore de pe meleagurile teleoltenesti, dar asa cum va spuneam si inainte de plecare, darius a ramas acolo, la mama soacra...Deja imi e un dor de mooor si imi vine sa plec inapoi dupa el.In schimb ma bucur mult k ii pot acorda si brianei putina exclusivitate, k ea mititica, nu prea a stiut ce inseamna asta.Tot timpul o "sacrificam" pe ea k sa nu sufere darius ,dar acum s-a marit si pricepe tot, vrea si ea atentie maxima, a devenit chiar geloasa.Daca inainte doar darius isi manifesta gelozia si posesivitatea, sa o vedeti pe ea cum se impune...Mi-e din ce in ce mai draga si imi vine sa o mananc si ea panarama, pricepe tot...
Cu sanatatea suntem bine,multumesc lui D-zeu( sper sa nu vorbesc intr-un ceas rau) si Darius a inceput sa manace foarte bine, de nu il recunosc.
Am citit din urma, incerc sa raspund, dar imi cer deja scuze dc omit pe cineva pt k nu stiu ce/ cat am retinut.

adina:Ma bucur k acum sunteti bine dar mai ales pt k totusi ati plecat in concediu undeva, chiar daca nu la Viena( dupa parerea mea, nu ai pierdut prea mult). Cand am trecut atunci prin poarta ta, Isi era cu tati la masina, dar tu nicaieri...Chiar te-am cautat cu privirea .... Nici cu isi nu am vorbit pt k ma gandeam k nu ma recunoaste . I-am subapreciat memoria...imi cer scuze in fatza ei...
Aaa si inca ceva... macar fa-ti un blog daca de scris carti nu vrei sa te apuci...povestesti extraordinar...

angi: bine k nu au continuat mai mult episoadele de voma. Dr sima ne-a zis k dc nu are si alte simprome sa le dau metoclopramid( sirop, nu picaturi) si debridat. Bineinteles k si saruri de rehidratare sau macar apa. laptele ni l-a interzis vreo 3 zile, dar dc tu alaptezi nu avea cum sa ti-l interzica.sper sa nu mai aveti probleme alta data pt k este groaznic...
andicu: sper sa petreceti un w-end minunat si sa veniti la fel de indragostiti k dupa luna de miere, chiar daca ati plecat ingrijorati din cauza lui Filip. Nu stiu de ce, dar de obicei copiii se imbolnavesc inainte de o plecare-parca e un facut....
Dandusa: ce mai faceti? crinuta nu sughite? darius o pomeneste destul de des..isi aminteste cum a dus-o de mana si cum a pupat-o, iar daca il intreb daca o iubeste imi spune" da ,beste chinuta, momoasaaaa"
Mav:de-abia astept sa revad pe antonio..povestesti asa de frumos k parca ma faci sa-mi fie dor de vremurile nu de mult trecute...
Mamacita:poate in alt w-end ne sincronizam plimbarea...k am multe lucruri de "furat" ( a se citi "invatat") de la o dubla supermamica...Poate imi spui si mie cum reusesti sa-i ridici pe amandoi in brate mai ales dupa episodul cu piciorul, k eu nu reusesc sub nicio forma sa ma mai ridic de jos...Cred k ar trebui sa merg pe la sala sa trag de niste fiare, ceva k prea ma simt neputincioasa...
Ina: vrei sa-ti dau eu solutia k sa ti se para totul mult mai usoor????
-fa-l pe BB2... Atunci vei realiza ce usor e doar cu unul...
menuet: chiar nu stiu ce sa-ti raspund la tema cu ciorapii medicinali..nici macar n-am auzit de ei...

... stiu k mai voiam sa raspund cuiva..dar nu mai stiu cui....
-aaa... in legatura cu cresa...ar fi bine sa mergeti sa-i inscrieti deja daca nu cumva ati si facut-o pt k eu l-am inscris pe darius anul trecut in aprilie, pentru septembrie si a fost prea tarziu. Am obtinut loc undeva prin octombrie, dar cand au auzit k nu m-am reintors la serviciu nu l-au mai primit...
Mi se pare o chestie discriminatorie pentru copiii cu frati mai mici.Nici la toaman nu mi-l vor primi din acelasi motiv,nici la gradinita nu mi-l vor primi pt k in septembrie nu va avea 3 ani impliniti si uite asa, tebuie sa-l tin acasa pana aproape de 4 ani( bine, exclud gradinita particulara si vorbesc doar de ce imi ofera statul roman...)

....si inca ceva..declar deschis sezonul intalnirilor si incep prin a va invita la mine, de luni incolo, cand vreti, cand puteti..caci voi avea timp liber si nu voi sti ce sa fac cu el..
va dati seama..fara sot, fara unul din copii si mai ales fara soacra??!! vorba lu' caragiale :"trai neneaca pe capu' dumneaei"...
Acum va pup si plec la patutz ..Noapte buna!

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Bran 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Scriu si eu pe fuga cat se uita fi-miu la reclame.

AM vazut ca a revenit Mada, ti s-a simtit lipsa ca nu prea se mai scria pe aici.

Mokika, nu mai spune niciodata ca ti se pare exagerata Crina cum se coboara la mintea lui Theo, o fi ea dra cum spui dar la urma urmei e inca un copil, ar trebuit sa te bucuri. Si daca m-ai vedea pe mine cum fac, sunt convinsa ca sunt muuult mai rau decat Crina

Cat despre ciclul ei, nu te ingrijora, primele menstre nu sunt deloc regulate, ar fi chia anormal sa fie regulate. Tin minte ca mie dupa prima data mi-a venit la 6 luni si abia pe urma a inceput sa apara foarte relativ regulat... Abia pe la 16-17 ani ar tb sa iti pui serios pb dc e regulat sau sunt ceva pb.

Noi suntem bine dar am niste pitici pe care am nevoie sa mi-i alungati, sper. Mi se pare ca Pupicu nu vb. Adica el da din gurita ca o melita toata ziua buna ziua, dar e setat pe japoneza

Ce se intelege e tsitsi (evident), apa, da, tata, tati, mama, papa, pa, aide (adica haide), in baaaaa (in brate) da-i da-i si dat (in loc de pat).

Acum ca le scriu mi se par destul de multe, dar nu repeta ce-i spun, eu ii spun cate-n luna si in stele, vb intr-una cu el, ii explic tot ce fac, pe unde mergem dar el nu repeta nimic dupa mine. E ok sa fie asa? AI vostri ce faceau la varsta asta?



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)

Inimioara mea
Povestea nasterii lui Pupi
zicolorata

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Angi - mersi mult pentru raspuns. M-am mai linistit putin. Eu sunt surprinsa ca nu imi mai aduc aminte ... dar cred ca nu am avut probleme de nu mai stiu eu .... ca altfel cred ca as fi tinut minte ....

Da, ai dreptate in privinta maimutei mele. Si eu ma mai stramb la Teo si fac ca toate visele cand ma joc cu el. Dar, repet, cred ca sunt prea exagerata si poate prea critica ... daca observati, eu nu prea ma pricep sa ii laud .... eu mai mult critic. Dar am multe de invatat de la voi toate si poate voi face si eu cateva schimbari si ordine in creierii mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chryssy spune:

Imi cer scuze ptr absenta,acum va scriu de acasa Hai sa incep cu stirile.
Elif are 4kg 100 ,adica a luat 700 de grame si 54 de cm,a crescut 3 ...asta la fix o luna.Am stat fara laptop pana azi ptr ca a plecat tati si ne-a lasat fara si pana nu a venit mami meu de la Buc am fost in pom.
De 5 zile spal si calc fara oprire...am timp berechet.Fata mea se calmeaza cu BabyCalm,noroc ca mi-a adus mama ca pe ala nu l-am luat ca m-am gandit ca e ieftin si nu face mare minuni,dar uite ca face si asa am scapat si de dureri.Nu mai plange la baie ...de cand ii pregatim noi apa ,nu mai oparim copilul ca nebunele alea Azi am fost la mall cu fetele si cu printesa Toate vanzatoarele ma intrebau ca ce varsta are de o tin imbracate in haine Am scos=o cu blugi,geaca si adidasi in picioare si eu mama nebuna.La mine acasa suntem 4 gagici cu fata 5.Stiti cum se zice,cand pisica nu-i acasa,soarecii joaca pe masa.Citesc din urma si revin.Pupici

O mamy fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chryssy spune:

Aaa...si cum va ziceam saptamana trecuta mi-a venit ciclu si bebe papa acum doar lapte praf ca am pierdut laptele si totul numai din cauza lu jegoasa aia de soacra-mea,scuze de expresie.Sunt tare enervata dar asta e de acum

O mamy fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

HAI SALUT!

eu mai rarut, cred ca am o disponibilitate sociala mareica, afica cu flux si reflux. acum sunt in reflux .
adevarul e ca ma simt fara nici un pic de vlaga, m-am apucat sa iau vitamine, iara nu mananc sau arareori si atunci nepasator, adorm tarziu noaptea si mai prind cate o ora de somn dupa-masa si ma dau complet peste cap.

angi, iti dau eu feedback: al meu A UITAT tot ce stia sa vorbeasca. in afara de ete sau achea cand arata cu gedetul ceva, nici mama, tata, papa, treburi nu mai spune NIMIC. in schimb invata tot ce e miscari (stim sa batem palma, sa ne batem pe burtica, sa ne prindem de cocosel -da, si-a descoperit si el putza!!)
cred ca daca au achizitii intr-o zona -mobilitate, miscare- nu mai au energie pentru achizitii in alta zona -limbajul. nu iti spun c amai nou nici cum fac animalele nu mai face. sau nu la comanda.
il las un pic dupa capul lui, nu de alta, da' ce as putea sa-i fac!??

mokika, felicitari de capitol nou! cu ciclul se regleaza in catava vreme. au mai tin minte ca ma bucuram ca nu era la luna, il detestam.

madaluta, bine ai revenit! si bucura-te di plin de briana!
uite, eu ma bag la vizita ca am sa-ti aduc ante-mergatorul. si mai aveam si niste bonuri. eu as putea luni in principiu. se mai baga cineva?

leditia si mav, da, e tare frumos cu bb mic si nu se mai intorc vremurile. fiecare cu farmecul lor. mie nu mi-e dor, doar vreau sa am grija sa nu uit sa ma bucur de fiecare.

mav nu, nu mi-am facut inca internet la birou, m-am saturat de configurari de routere, da' sa dea naiba daca am pe cine chema sa ma ajute. doar pe tati, da' si acolo mi s-a luat, de UN AN DE ZILE nu am internet. varza cu carne.
si iara am stat si am bolit ca am avut ovulatie. mai fetelor, ceva nu e in regula, a trebuit sa iau un nurofen, ca cu no-spa nu ma ajungeam. straniu.
a, daca vrei blogul mirelei, intra pe al meu si in dreapta la lista de bloguri e si mirela: in familie. poti ajunge de acolo.

nu mai stiu ce voriam sa povestesc. oricum va pup tare. si ma duc sa ma culc, sunt nauca si dezorientata.

Mami de dom' inginer (15.01.2008)
viata e complexa
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Vad ca am mana buna (sau Mav )... sa aveti spor in continuare la scris. Vad ca se lasa si cu intalneala .... misto ... hai ca imi place!

Mergi la inceput