Gravidute si mamici de Constanta (34)

Gravidute si mamici de Constanta (34) | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI

Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Creem - Maria Sofia
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Egesi
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Florin_a - Ana Maria
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - Sebastiansi ]Antonio-Gabriel
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Pisikuta - Lola
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Ylilimic -
Yannia - Alessandra


GRAVIDUTE

Esma_angel
Fareselena
Gabriela82
Inlaura
Jadesy
Mano
Ralina:



ZILE DE NASTERE:

Ianuarie
6-Casandra (Daria Ioana)
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)

Martie
1-Mamacita
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( abibrinza)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Florin_a)
27-Ina

Mai
5-Mihai(Abibrinza)
8 -Briana-Amelia (Madaluta)
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Florin_a
14-Mav
22-Anabela(Mamacita)
23-Isidora
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12–Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
24-Andicu
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
4-Adryana_4u
6 -Mirela79
9-Abibrinza
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)

Octombrie
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora}
24-Creem
27-Antonio Gabriel(Mav)
29-Bogdan(Dodo_pui)

Noiembrie
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha

Decembrie
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
28-Viktor (Angelique)



LINKURI UTILE

How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA














Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Bun gasit la un nou capitol pe care eu il dedic celui mai nou membrual "gastii" noastre, Antnio-Gabriel de Mav

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen79i spune:

AngeliquedeS...ma bucur mult ca ne-am intalnit azi.....am plecat ca boul si nici macar nu ti-am cerut nr-ul...poate ne vedem si luni...noi maine sarim peste plimbare ca e ziua lui tataia.. si mergem la el..dar luni suntem iar in grafic..asa ca sper sa ne vedem...
pupici si sper ca a fost cuminte pupicu pana ati ajuns acasa

ellen79i + bebe Bogdanel (16.05.2008)

http://good-times.webshots.com/album/564039031QBzxoH?start=0

http://good-times.webshots.com/album/568188687Gkjkej

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen79i spune:

hhmmm...tot noi..am dat trimite fara sa termin...PS-ul..l-am uitat...Pupicul tau e dulce foc...si a fost cuminte totusi...nu? Poti fi mandra de el...data viitoare le spunem sa se joace impreuna...iar Betty sa-i pazeasca...ce zici?

Multi pupici tuturor..si un weekend cat mai frumos!!!

ellen79i + bebe Bogdanel (16.05.2008)

http://good-times.webshots.com/album/564039031QBzxoH?start=0

http://good-times.webshots.com/album/568188687Gkjkej

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Bine v-am regasit, dragele mele!
Va multumesc din suflet, mi-ati facut o galerie foarte frumoasa si am primit atat de multe felicitari (inclusiv telefonic), v-am simtit foarte aproape!!!!
multe flori si tot respectul si cate o imbratisare si pentru mamacita si pentru dna dr Lutescu, care mi-au fost alaturi la nastere si fara de care n-as fi reusit sa-l nasc pe cale naturala pe bb buflei, Antonio!
O sa revin curand cu amanunte si cu poze cu bondarelul nostru...
Deocamdata... nu ma simt prea grozav... inca am dureri... si ma lupt cu furia laptelui....

Mami fericita de Sebi si Antonio

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Mav, draga mamica eroina, iti doresc refacere rapida si abia asteptam poze cu bebe buflei!
Jojo, am vazut pozele la baie! Teo e superba! ai o fetita, ingeras pe pamant daruit de Dumnezeu! sa fie sanatoasa si sa te bucure toata viata! poate suna pompos ce am scris, dar nu ma pot abtine mereu sa ma minunez cat e de dulce si frumoasa! ptiu..ptiu..!



Mai tineti minte cat m-am agitat cu nunta fratelui meu?? ei bine, in sfarsit, dupa o luna, avem si pozele! cine are chef si rabdare sa vizioneze, uitati aici:
Nunta anului in familie



Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Marinarul vesel, Filip la 1an
Asa cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Angi,Doc,multumesc de raspunsuri.
Mav,bine-ai venit acasa! Poate imi raspunzi si tu cand ai timp in legatura cu morfo fetala si 3d;banuiesc ca le-ai facut la dna dr.Lutescu.
Mocutza,nici eu nu cred ca e de la Vigantol.Cum are scaunul, cate/zi? Nu cumva se deshidrateaza dupa cum ai descris tu aspectul pielii? Tinem pumnii sa fie bine,succes luni la dna dr.Dumbrava.
Azi au fost mosii de iarna si am gatit si am impartit, nici n-am apucat sa profitam de vremea frumoasa de afara,poate maine!
Luni merg la echo si sper sa aflu ce sex are bebele meu.


Irina , mamica lui Matei-Cristian (1.sept.2005) si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Jojo,am vazut si noi scumpetea mica.Un de la Matei.

Irina , mamica lui Matei-Cristian (1.sept.2005) si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_lolutza spune:

ALINA, bine ai revenit acasa, sa-ti traiasca printisorii si sa ai mari satisfactii de pe urma lor si a facmiliei tale. Abia astept sa ma vad si eu mamica, dar mai am destul pina la marele eveniment.
JOJO MIHA, e o scumpete aia mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen79i spune:

MAV bine ati venit acasa!!! Multa sanatate tie si bebicului si sa te pui pe picioare cat mai repede...pt furia laptelui eu mi-am pus deaia de la bors...nu stiu cum ii zice...si m-am legat bine si...dupa trei zile am zis ca-i multumesc lui Dumnezeu...si ca niciodata nu o sa-mi vina ideea sa-mi pun silicoane..!!! am inteles ca sunt cam aceleasi dureri! groaznice...nu puteam nici sa ma ridic din pat!!!offf..bine ca a trecut...

Asteptam poze!

ellen79i + bebe Bogdanel (16.05.2008)

http://good-times.webshots.com/album/564039031QBzxoH?start=0

http://good-times.webshots.com/album/568188687Gkjkej

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Asaaaaaa.....

Noi am fost la dr... la urgente copii, in spitalul mare. Stiti ca Pupicu era racit. De aseara a inceput sa haraie, nu mai tusea asa de mult, dar haraia, aseara oricum a facut o criza de plans strasnica pt ca ii era somn, voia sa suga si nu putea fiindca nu putea respira pe nas, ii mai iese si un canin in stanga jos, pana la urma l-am adormit in brate.

De dimineata haraia iar tare tare si simteam la spate cum haraie cand tineam mana pe spatic. AM sunat-o pe dna Dumbrava din parc desi nu stiam dc imi raspunde la tel, fiind sambata, mi-a raspuns, i-am explicat si mi-a spus sa ii aspir nasul si sa vad dc mai haraie si atunci, pt ca dc haraie si cu nasul curat sa nu cumva sa fie o bronsiolita si ca atunci tb neaparat ascultat la plamanasi. Atat mi-a trebuit sa aud de bronsiolita ca m-a apucat batzul. Deja imi faceam mustrari de constiinta ca poate medicul de familie avusese dreptate cand ne-a recomandat antibiotic si eu nu i-am dat si... stiti voi, procese de constiinta.

Cand am ajuns acasa, i-am aspirat nasul si haraia in continuare, sa innebunesc de griji, va dati seama. AM sunat-o iar pe dna Dumbrava, avea mobilul inchis, aaa, deja ma vedeam internata cu copilul in spital, ce mai, sunt cea mai buna la scenarii din astea.

Inca odata, noroc cu Adina, mi-a sugerat sa il sun pe dr Fasie si sa vb cu el. Am sunat intai la urgenta la copii si de acolo mi-au spus ca dr Fasie intra de garda de la ora 19. L-am sunat apoi pe dumnealui, de 2 ori, nu mi-a raspuns, deja ma gandeam ce fac, ma gandeam ca merg la el oricum, cand vad ca ma suna chiar dansul. AM vb la tel si mi-a spus ca tb sa il vada ca sa se pronunte si sa merg la ora 9 seara la spital pt ca mai devreme e prea aglomerat. Si am mers.

Toata stima pt dumnealui, l-a consultat bine de tot, mi-a spus sa stau linistita ca nu are nimic la plamani, haraie de la secretii, sa merg mai departe cu ambroxol si piaturi de nas. Mi-a dat si o hemoleucograma sa ii fac, dc tot am ajuns in spital, i-am facut, a iesit totul ok si Pupicu meu a chitait un pic cand il stragea de degetel ca sa picure sange dar in rest a fost tare cuminte. oricum si asistenta care a recoltat a fost taaare atenta - s-a nimerit sa fie tocmai o buna prietena de-a noastra de familie, asa ca...

Ce sa va mai spun, v-am scris o placinta, dar simteam nevoia sa ma descarc. Mama nebuna, am zis ca mai bine merg la dr si sa nu fie nimic decat sa ma culc pe-o ureche si sa aiba copilul ceva, pana luni putea sa se agraveze f tare, la cat de repede avanseaza la ei racelile. Groaza mea, sa se imbolnaveasca bb in week-end si dr sa nu raspunda la tel



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)
Inimioara mea
Povestea nasterii lui Pupi

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput