Gravidute si mamici de Constanta (36)

Gravidute si mamici de Constanta (36) | Autor: mav

Link direct la acest mesaj

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33, 34, 35

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI

Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Creem - Maria Sofia
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege si Efe
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Florin_a - Ana Maria
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - Sebastiansi ]Antonio-Gabriel
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Pisikuta - Lola
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Ylilimic -
Yannia - Alessandra


GRAVIDUTE

cami_antonia
Esma_angel
Fareselena
Gabriela82
Inlaura
Irina81
Jadesy
Mano
Ralina:



ZILE DE NASTERE:

Ianuarie
6-Casandra (Daria Ioana)
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)

Martie
1-Mamacita
16-Fisun (ege)
16-Victor (Roxanalucia)
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( abibrinza)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Florin_a)
27-Ina

Mai
5-Mihai(Abibrinza)
8 -Briana-Amelia (Madaluta)
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)
16-Bogdanel (Ellen79i)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Florin_a
14-Mav
22-Anabela(Mamacita)
23-Isidora
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB
31-Roxanalucia

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12–Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
24-Andicu
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
4-Adryana_4u
6-Mirela79
9-Abibrinza
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)
30-Ege (ege)

Octombrie
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora)
16-Efe (ege)
24-Creem
27-Antonio-Gabriel(Mav)
29-Bogdan(Dodo_pui)

Noiembrie
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha

Decembrie
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
28-Viktor (Angelique)



LINKURI UTILE


REMEDII HOMEOPATICE 1, 2,
How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA

________________________


www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mav spune:

pai ce facurati, bre? va plangeati ca n-aveti loc de scris... si acu' ati dat bir cu fugitii?????
...si eu... m-am chinuit sa deschid capitolul cu mana stanga... cu bb pe mana dreapta...
pana la ora asta, n-am facut nimic altceva decat ca am stat cu bb in brate... azi a plans intr-una... are burtica betonata... lacrimile innodate in barbita... si ragusealaaaa de atata urlat.....
cat o mai dura perioada asta, ca nu mai pot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Mi-a picat netu' si cand a revenit am deschis fereastra din subsol care s-a nimerit sa fie din vechiul capitol.. de aceea postez si in cel nou, pentru cele care nu au citit si dupa postarea Alinei:


Continui cu saga racelilor, din cartea cu pricina.

“Numeroase tipuri de inflamatii respiratorii se nasc dintr-o simpla raceala. Agentii patogeni au inflamat mucoasa nazala care se umfla si incepe sa produca secretii, intre timp irigatia sanguina locala creste pentru a permite anticorpilor sa ajunga rapid la ‘locul delictului’. Asa se dezvolta congestia nazala, fastidioasa dar necesara organismului.
Din acest motiv este preferabil sa se foloseasca picaturi nazale numai in cazul in care copilul nu reuseste sa doarma noaptea sau are dificultati mari de respiratie cauzate de nasul blocat; aceste medicamente nu fac decat sa exercite o actiune vasoconstrictiva care in consecinta blocheaza procesul de autovindecare.
Dupa cateva ore cand se diminutaza efectul lor mucoasa iar se umfla mai mult ca prima data si simptomele de raceala devin si mai persistente.
Inhalatiile cu musetel ajuta la calmarea mucoasei inflamate.

Remedii homeopatice

Dozajul pentru toate de mai jos este 5 bilute din fiecare remediu de 3 ori in intervalo de o ora. Apoi 5 bilute la 2 ore. Ziua urmatoare ar trebui observata o imbunatatire a starii, mai ales a celei generale. Se continua cu 5 bilute de 3 ori pe zi.

Aconitum 12 DH Simptome care apar pe neasteptate: pe copil il mananca nasul si il simte sec si cald. Stranuta des. Secretiile sunt clare, apoase si calde Posibile cauze: frigul uscat sau vantul rece.

Nux vomica 12 DH copilul nu reuseste sa se incalzeasca nici daca e in vecinatatea caloriferuluu. Mai ales dimineata abia trezit din somn stranuta frecvent si din nas ii curge o abundanta secretie apuoasa. Este hipersensibil la zgomot si la lumina. Vocea e putin ragusita si il gadila in gat.

Natrium chloratum 12 DH Raceala debuteaza cu o serie violenta de stranuturi. Narile si buza superioara sunt uscate. Copilul nu mai simte mirosurile si gusturile, poate avea cefalee sau ochi rosii, apuosi. Buzele sunt foarte uscate si crapate, de obicei apare si herpes.

Arsenicum album 12 DH Copilul este nelinistit, obosit. Cauta o sursa de caldura si cere sa fie invelit si bauturi calde pe care le bea cu inghitituri mici. Secretiile nazale sunt abundente si usor acide.

Allium cepa 12 DH Copilul are ochii inrositi care ard in orbite cu toata ca lacrimeaza modest. Ii este mai bine afara decat in casa. Poate prezenta tuse si cefalee.

Euphrasia 12 DH Secreztii nazale limpezi, apuoase. Copilul este sensibil la lumina si inchide des ochii. Simptomele se inrautatesc in mod sensibil afara din casa. Secretiile nazale sunt abundente mai ales dimineata.

Dulcamara 12 DH Secretii abundente, dense si galbene. Se pot forma chiar si chiaguri de sange. Copilul vrea sa stea numai la caldura pentru ca in frig, afara sau in ploaie nasul se obstructioneaza aproape complet. Aproape intotdeauna , dupa expunere la frig ochii se inflameaza, lacrimeaza.

Pulsatilla 12 DH Copilul este plangacios, cere prezenta parintilor. Se vaicareste pentru orice. Simptomele se schimba mereu. Noaptea, caldura din camera sau de sub plapuma ii da disconfort. Nas infundat. Se dezveleste in somn, vrea sa dechida fereastra sau doreste sa stea doar afara chiar daca e frig. Starea se inrautateste mai ales noaptea. Dimineata la trezire secretii abundente, dense, fluide de culoare galben-verzui. Buze uscate, rar ii este sete.

Remedii homeopatice recomandate mai ales copiilor alaptati


Lycopodium 12 DH Obstructie nasala, nas mereu infundat. Problema se agraveaza mai ales noaptea si catre dimineata cand acumularea mucazitatilor este majora. Parintii trebuie sa scoata frecvent mucozitatile din nasul sugarului. Secretiile sunt de culoare galben-verzuie si sunt foarte dense. Cand suge sau bea, copilul respira greu, plange si tipa pentru ca ii este foame.

Sambucus 12 DH Nas infundat. Copilul se desprinde des de la san sau biberón pentru a respira. Noaptea se trezeste din cauza nasului infundat care il impiedica sa respire. Stranuta des si transpira mult.

Nux vomica 12 DH Noaptea copilul are nasul uscat, si e constrans a respira cu gura deschisa. Dimineata devreme mucozitatile incep sa se fluidifice. Simptomele se agraveaza odata cu expunerea la aer rece sau cand e fereastra deschisa.

urmatorul episod e cu tusea si rosu in gat (bronsita acuta), asta daca ma mai suportati sa va invadez spatiul!

P.S.

rog sa notati ca si in primul mesaj s-a strecurat o greseala capitala: dilutiile la remedii sunt la fel in DH si nu in CH![


Mama lui dom' doctor (?) Matei (5 nov. 2007)


Special Matei http://www.moblyng.com/watch/33Oo9nuMF1

Album Matei http://family.webshots.com/slideshow/562151171ZHVSEO

Matei la fotograf http://home-and-garden.webshots.com/slideshow/565482382Dpsuvf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

ISIDORA astept cu nerabdare povestirea taaaaaaaa ..... mercic mult anticipat de detalii .... ai nascut la spitalul jud cta????

28+ANTONIA IOANA




Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

desi am zis ca n-am timp sa ma ocup de lista....... am adaugat la "linkuri utile" si trimiterile catre mesajele andreei(), cu referire la remediile homeopatice; sa fie usor de regasit ori de cate ori avem nevoie!
daca vreti sa mai fac alte modificari... sa-mi spuneti.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Alina nu vreau sa te descurajez insa la noi a fost asa pana la 3 luni jumate.
Zilele astea doua desi am stat in picioare am si ras de m-au durut falcile,sambata seara cu cumnat-mea (fratele meu desi e super slab a facut o burta si e tare caraghios)si ieri cu niste prieteni.Eu nu am vrut sa-mi fac casa la Agigea,sufar de C-ta si avem niste prieteni care si-au vandut apartamentul si si-au facut casa in Agigea,unul din motive ca sa aiba camerele cat vor ei de mari,cand am fost la ei acum vreo 2 saptamani se laudau cu linigul lor de 20m ,noi nu am zis nimic insa ieri cand au venit surpriza stam la bloc si avem 26m.
Joi plecam la munte,concediul noastru se rezuma la 4 zile insa tot e bine decat deloc.
V-am zis ca am ciocolata pe pereti?si eu am o culoare turbata in casa,cum o scot?Teo mi-a programat masina de spalat si nu am fost atenta.Desi ea nu umbla la flori nu stiu ce a apucat-o si s-a dus si a zgarmat acolo,desi doar ce le udasem va dati seama ce era pe ea,bine ca nu a pus si pamant pe pereti.Nu pot strange leaganul si premergatorul ca fac parte din [eisaj si daca nu le vede e jale mare .Daca merge de-a-buselea trebuie sa-ti feresti picioarele ca te musca.A invatat sa faca precum pisica,catelul,calul,capritele,arata pe carti diverse animale si daca trecem pe langa cimitir zice tataie"tatal meu e decedat si ea ii da pupici la cruce si asociaza crucile cu tataia.Se suie singura pe calut si pe fotoliu,va dati seama ca si mai cade.Daca nu am capacul la wc lasat arunca tot ce gaseste.La reclame nu trebuie sa miste nici musca asa e de pasionat,iar calculatorul trebuie sa-l scot din priza ca-l aprinde ,stinge.Daca imi prinde telefonul ma trezesc ca suna pe cineva si vb in limba ei(e o dulce ).Danseaza dupa orice tip de muzica.Trebuie sa fiu numai cu ochii pe ea ca face numai rele.

Mihaela si Teodora Ioana (29.09.2007)
http://community.webshots.com/user/jojo_miha
PrimaPlaja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Poze cu neastamparata mea.

Mihaela si Teodora Ioana (29.09.2007)
http://community.webshots.com/user/jojo_miha
PrimaPlaja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanalucia spune:

mav, multumim de capitol nou, facut cu mana stanga
deci deja am pe cineva pe lista
1.andreB
2?
etc...
eu stau la doraly, complexul mic, blocul se numeste I. din fata parcarii e la doraly se face o strada, la stanga, daca veniti de pe pod. apoi se face dreapta, si chiar in capat de tot este blocul. se ocoleste, de preferat prin stanga, si prima scara sunt eu, scara B. este interfon, 18. adica varsta aia, e majorat :D.
mai astept inscrieri.

andreB, asa e, eram mai activa, dar nu stiu ce am patit, cu botezul, cu lume venita la mare toata vara, la mine, evident, rude, prieteni... ceva plecari.. si gata, am pierdut legatura. dar imi revin eu.
jojo, teo pare o nazdravana si jumatate cred ca ii trebuie ceva activitate in afara casei mai mult, ca sa vina acasa si sa cada lata oricum, sa-ti traiasca!

roxana, mami de bebe Victor Costin (13.03.2008)


bebe Victor

Victor
botez Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanalucia spune:

pt datele de nastere, sa na treceti si pe noi, va rugam
victor 13 martie
eu 31 iulie

roxana, mami de bebe Victor Costin (13.03.2008)


bebe Victor

Victor
botez Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

jojo miha Sa fii sanatoasa si sa mai ai un bb in burtik k sa aiba toe cu cine se juca.
Cum de rezisti si nu faci un test de sarcina???????
Drum bun si distractie placuta si la munte !

Roxanalucia: bine ai revenit si sper sa nu ne mai parasesti , macar cat e tati plecat in voiaj si sunteti singurei. Imi pare rau k nu pot veni la intalnire dar dupa ce scandal au facut ai mei copii la andreb, nu mai am curaj sa plec singura cu ei...

Angi: Imi pare rau k nu ati mai plecat la munte...
Off, cat tanjesc eu dupa o asa plecare, dar Briana e prea mica sa ne incumetam. Plus k n-am simti nimic din placerile muntelui si ale zapezii daca ar fi si ea. In iarna asta trebuie sa pacalim totusi vreo bunica sa o lasam si sa mergem la sanius..Ieri i-am cumparat lui darius saniuta si trebuie sa o folosim neaparat sezonul asta...
Cat despre locul de joca si profit...ce sa spun... imi pare rau k doar mi-am pus intrebari si n-am si actionat. Acum e prea tarziu k s-au deschis o multime ....

mav:incearca sa alternezi picaturile de colici. vb cu pediatrul si vezi ce iti mai spune. Eu am auzit in ultimul timp tot mai mult de colic baby de la Erbavita..poate ii recomanda si lui antonio. Sau debridat,espumisan daca nu le-ati incercat inca.
Cu Crisis ai vorbit de paturica electrica?

In alta ordine de idei, am doi mucosi mici in casa...Nu stiu cum/ cand/de unde, dar amandoi au lumanarile la nas...
Isidora, spuneai k urasti mucii???? Eu si mai si...
Cu ce remedii sa incep, sau mai bine zis sa continui k am inceput cu nurofenul...



Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ege spune:

jojo miha,la multi ani,sa fi sanatoasa!
alina,poti sa ma treci si pe mine in listutza?
eu sunt nascuta pe 16 martie,ege pe 30 sept iar efe pe 16 oct.
multumim

fisun si arzu ege (30.09.2005)

http://community.webshots.com/user/arzuege

Mergi la inceput